Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

cred ca este mai bine sa pun tot mesajul dnei dr D. Maris. 

 

Intorcandu-ne la al doilea punct principal al argumentatiei mele, care priveste legislatia norvegiana de protectie a copilului, trebuie mentionate cateva aspecte. Motivele esentiale ale preluarii copilului din familia biologica si plasarea lui intr-o familie surogat sunt exact cele descrise de teoria atasamentului: neglijenta, abuzul sau violenta asupra copilului. Aceasta nu ar fi o problema in sine, insa statisticile publicate de Biroul national de statistica norvegian arata ca, din totalul de motive, doar 20% se refera la neglijenta, violenta, abuz de orice natura si consum de droguri. Restul de 80% au motive nejustificate (“alte motive”). Pe de alta parte, articolele din lege care guverneaza activitatea Barnevernet si care sunt cele mai contestate, sunt cele cuprinse sub numarul 4.12, sectiunile A-D. De exemplu, sectiunea A permite statului sa preia un copil daca conditiile fizice si psihologice din mediul de viata al copilului nu se ridica la standardul prevazut de Barnevernet. De aceea, daca agentului nu ii place cum face mama omleta, sau daca acesta considera ca feliile de paine sunt prea groase, copilul este luat. Daca parintele are o problema temporara la picior si nu se poate urca pe scara sa spele geamul, copilul este luat. Daca hainele nu sunt impachetate in sifonier asa cum doreste agentul, copilul este luat, etc. Logic, nu? De asemenea, sectiunea D a aceleiasi legi recomanda statului sa preia copilul daca se SUSPECTEAZA ca acesta va suferi neglijenta sau abuz candva in VIITOR. Ca urmare, parintele care provine el insusi din custodia Barnevernet, este insemnat cu fierul rosu si este considerat la risc, asa ca nu va avea parte de copiii proprii. Parintele care a apelat vreodata la Barnevernet, este automat trecut pe lista neagra si urmarit pana in… panzele albe (la propriu). Parintilor carora li s-au luat deja unul sau mai multi copii, trebuie sa le fie clar ca toti copiii pe care ii vor mai avea vreodata in Norvegia vor fi confiscati in acelasi chip. Fara asistenta, fara ajutor, fara consiliere, fara un diagnostic corect, fara un tratament corespunzator. O activitate neprofesionista, prestata de niste agenti fara pregatire corespunzatoare, deghizata ca “interes superior al copilului” si glazurata cu o urma de psihiatrie intoarsa pe dos – aceasta este protectia copilului din Norvegia.

Nu pot incheia fara sa spun ca exista si o altfel de asistenta psihiatrica in Norvegia, asa cum a inteles sa o practice asistenta medicala cu specializare in psihiatrie infantila, Ruth Johanne Bodnariu: prin consilierea telefonica a adolescentilor pentru evitarea actelor de auto-agresiune, prin intermediul liniei de urgenta Kirken SOS. Pentru aceasta, precum si pentru activitatea ei cu copiii strazii din Romania, ea a fost citata in 2012 in cel mai prestigios jurnal psihiatric din tarile scandinave, Jurnalul de Sanatate Mintala (http://napha.no/…/13…/Mener-kjarlighet-reduserer-selvskading). Pe un astfel de OM, Barnevernet o "rasplateste" luandu-i copiii. Daca este implicata aici si razbunarea personala a unui agent Barnevernet, cu atat mai rau. Rezultatul este umilitor pentru toata tagma medicala. 

Sunt acum la etapa in care mi-am definitivat diagnosticul asupra Barnevernet. Nu m-am grabit sa il declar, fiindca am avut nevoie de timp pentru documentare, caci situatiile acestea de viata si de moarte nu se pot evalua intr-o zi-doua. Insa, pana cand statul norvegian continua sa sustina, cu o candoare demna de o cauza mai buna, incalcarile flagrante ale drepturilor omului si ale tuturor principiilor de buna practica medicala, produse de Barnevernet, m-am hotarat: nu mai vreau sa vad fiordurile in urmatorii 50 de ani. 

Dr. Daniela Maris"

 

 

 

repostez si sursa ca sa nu existe, sper, eventuale probleme. 

 

https://www.facebook.com/daniela.maris.54/posts/1703747476508161

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Lucialu  iti stiu povestea. .. [:)]

Cel putin cat ma duce neuronul. ..mi.a parut rau ca ai  plecat ,ai spus adevaruri  mari la acel subiect. .dar mna stii tu ...e cel care deranjeaza  cel mai mult !!! [batcap]

Eu am spus un adevar ...la cealalta  postare ...nu pot sa tac .

 

Faptul ca traiesc de 20 de ani prin lumi  straini  ....nu inseamna ca uit si de unde am plecat .

Adevarata  si dureroasa  ipocrizie! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Au avut loc marsuri de sustinere din Sibiu, Oradea, Bistrita, Iasi. Apoi in Australia care a generat si o informatie in presa norvegiana. Am urmarit si din Italia ziua familiei, se pare ca Europa intreaga incepe sa se trezeasca si sa isi faca ganduri in ceea ce priveste viitorul copiilor si mai ales ai cui sunt.

 

linkul emisiunii "iIn numrle copilului "

https://rodiagnusdei.wordpress.com/2016/01/29/tvr1-reportajul-full-in-numele-copilului-totul-despre-povestea-norvegiana-a-familiei-bodnariu/

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lucialu ca vorbisi de pietre. ...tu ai vz cati mai scriu la acest topic. Nu ma deranjeaza personal. ..decat ca de aici reiese cat suntem de alaturi de aceasta familie ,noi toti ,care doamne fereste putem fii in locul lor. Nu suntem perfecti si nu vom fii, rusine celor care dau cu piatra. O sa se arunce cu pietre ...nu.i bai ... Dar la umanitare le plang de mila si se merge cu masini de colete la niste iresponsabili care eu unicul gest umanitar facut ar fii sa le pun contraceptia in mana! !!!! Faptul ca au recunoscut ca au dat o palma la fund i.su transformat pt o parte din noi in niste monstrii !!!! Nici macar prezumtia de vinovattie. ..mnooo "niste natarai care isi bat copii pt religie " De unde mama naiba au scos asta ??? [fal] Le plang in pumn la aia si fx PayPalul pt aia care beau alocatia copiilor ... [clo] Chiar atat de rau ne.am pierdut ca natie. ..? Bine ca stim sa spunem in varf de limba de oful altor tarii! Oare DC nu putea iesi ij strada pt familia aceasta extrem de incercata? Asa cum au iesit pt Ionut si multi altii. ... Usor a judeca ...usor a da din taste ...usor sa fii mai catolic decat papa!

 

 

Daca asta ai inteles tu, ce sa mai zic...?! Tocmai pt ca in Romania nu exista protectia copilului asa cum ar trebui sa fie, cei care se duc "cu masinile incarcate cu pachete la cei ce beau alocatiile copiilor" o fac tocmai pentru copii. Copiii aia sunt batuti de soarta si de parinti si de lume si nimanui nu ii pasa de ei. Daca e cineva care le intinde o mana, face un gest de bunatate fata de ei, o face pt ca acei copii sa vada ca exista pe lume si bunatate, ca este cineva care ii sprijina si ii indeamna sa mearga la scoala, sa faca ceva diferit fata de parintii lor. Tot ce se face in campaniile umanitare se face pt copii, nu pt parinti. Daca ar exista in Romania protectia copilului macar la 50% implicare si eficenta ca in alte tari, cu totul altfel ar fi situatia.   

 

 

Foarte urat mesajul tau! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa revenim la fam. Bodnariu. Am vazut si eu reportajul de la TVR. E o familie normala, de oameni normali, educati, care isi cunosc bine copiii si vorbesc cu dragoste de fiecare in parte. Ce izolati traiesc!

Incearca sa zambeasca la camera, dar au chipuri si voci sfarsite.

Am inteles ceva mai bine cum au inceput incidentele. Si cum BV i a mintit in fatza, cand mama astepta fetele la autobuz, a venit in schimb BV si le a spus ca a fost un incident in autobuz si fetele au fost retinute la scoala sa se vorbeasca cu ele. 

Pare o intreaga tesatura de intrigi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa revenim la fam. Bodnariu. Am vazut si eu reportajul de la TVR. E o familie normala, de oameni normali, educati, care isi cunosc bine copiii si vorbesc cu dragoste de fiecare in parte. Ce izolati traiesc!

Incearca sa zambeasca la camera, dar au chipuri si voci sfarsite.

Am inteles ceva mai bine cum au inceput incidentele. Si cum BV i a mintit in fatza, cand mama astepta fetele la autobuz, a venit in schimb BV si le a spus ca a fost un incident in autobuz si fetele au fost retinute la scoala sa se vorbeasca cu ele. 

Pare o intreaga tesatura de intrigi.

 

Eu am inteles ca a fost un incident intre copii în autobuz și ca, pentru ca fetele au spus ca nu vor povesti respectivul incident parijtilor de teama  sa nu fie certate s-a declansat tot coșmarul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramiris, posibil sa nu fi inteles eu bine. Intelesesem ca faza cu autobuzul fusese o minciuna/ un pretext sa fie interogate fetele. Cauza fiind alta, si anume sesizarea directoarei.

Oricum, adevarat sa fi fost, si tot e aberant. In urma incidentului din autobuz, fetele au fost retinute la scoala??? Adica s a intors autobuzul din drum sau n a plecat pana toti copii implicati nu au coborat? Este absurd.

Aici, daca se cearta copiii in autobuz, cei implicati primesc o scrisorica pentru parinti, semnata de sofer si de profesoara de la clasa. Copiii sunt calmati de sofer si transportul se face apoi normal, nici gand sa fie intorsi si retinuti la scoala copii. Copiii trebuie dusi acasa, indiferent ca s au certat sau nu in autobuz.

Sa admitem ca incidentul a avut loc cu o zi inainte, nu in ziua cand au fost luate fetele. In acest caz parintii ar fi trebuit sa fie informati in seara respectiva, de catre scoala. Ori ei au picat din cer, nu stiau nimic, Ruth a povestit ca se uita pe geam dupa autobuz si dupa fete, autobuzul a trecut iar la ea a oprit o masina neagra (!) a BV.

Ce poveste kafkiana, ce cosmar!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dap, este o increngatura de chestii dubioase care duc la aberatiile Bv in ceea ce priveste aceasta familie. Eu vad ca ei sunt speriati/ terorizati?, normal sa fie, caci nu stiu daca sau cand isi vor mai recupera copiii, basca grijile uriase pt ceea ce li se intampla copiilor luati de sub aripa lor.

 

Inca nu m- am lamurit unde se vad, daca nimeni nu stie unde sunt tinuti copiii, desi strabat acei multi km ca sa se vada?

 

Mie imi par usor naivi. Ok, e ft bine ca ai dat alarma sa se ridice lumea, dar nu inteleg cum de nu cunosc legea, si asta e confidentiala? Nu isi cunosc drepturile, nu stiu exact ce au voie sa spuna despre ancheta, au fost amenintati deja cu dosar penal pt dezvaluiri in presa...suntem in februarie, copiii au fost luati din nov, ar cam trebui sa fie la curent cu aceste aspecte. Nu lasi totul in mainile avocatilor, care sunt platiti de stat, cand circula vorba ca cine castiga litigiile impotriva statului, risca sa isi piarda dreptul de libera practica ori sa nu mai primeasca dosare de genul spre a fi instrumentate. Basca autoritatile, Marius chiar spune ca nu are incredere.

 

Am vazut si eu in presa ce a fost in Italia. Ma deranjeaza enorm discrepanta intre sursele care dau stirile, fenomen intalnit de altfel si la noi, mereu cand vorbim de proteste, numerele participantilor difera. Oricum, a fost vizibil ca a fost lume multe acolo. Ceea ce e bine, ca vezi ca nu suntem putini cei care gandim asa. :)

 

 

Dianama, copiii trebuie sa fie ajutati, ei nu au nicio vina, problema e ca se naste un cerc vicios. Si fiecare e liber sa ajute pe cine doreste. Dar stiu de ce ai " pus problema asa". Eu te- am inteles. La noi in sat sunt de ani buni tablite cu mesaje care spun ca sa nu mai ajutam cersatorii, de ex. Sunt postate prin intersectii, pe stalpii de la semafoare etc. Adica exact pe acolo unde unii si mai ales copii isi faceau veacul. Nu stiu daca au avut efect, cert este ca s- a rarit vizibil fenomenul. Multumesc. [grup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, aceia sunt inca minoritari, de aici si stupizenia inexplicabila la cum au devenit mai egali ca restul platitorilor de taxe. Sunt micii profitori ai unor astfel de intamplari, pepiniera e inca in curs de populare. Dar povestile cu printese si regi lgbt sunt deja in gradinitele lor, pt toti copiii, indiferent cine ii creste pe  acei copii, caci acum aflam -  " copiii sunt ai statului" , deci statul" il educa" cf caracterelor lui " civilizate, moderne, laice si democratice" [alcool]

 

ps: iata un model de propaganda, unde sunt specificati si sponsorii : 

 

http://acvila30.ro/familiile-cu-doi-tati-prezentate-in-cartile-de-gradinita-realizate-cu-fonduri-ue/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...