Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

La familia Nan care a fost motivul luarii copiilor? Tot abuzul? A declarat vreunul din copii ca a fost batut? Ca parintii au negat orice fel de abuz. 

 

M-a frapat o chestie, citita anterior, cand a fost prima stire cu aceasta familie: ca fetita le-a spus parintilor cu o saptamana inainte de a fi luata impreuna cu fratele ei, ca ea se va muta la o alta familie unde va avea multe jucarii... Parintii nu au luat in seama chestia asta, nu i-au dat importanta (altfel poate si plecau din tara daca luau in serios). Mi se pare cam ciudata chestia asta, cum adica stia dinainte ca va fi luata din familie?? Asta imi suna putin a ademenire "zi ca te bat parintii, si te vom duce undeva unde e biiiiine, ai de toate etc"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dupa mine nu conteaza cine a infiat.

Imi pare rau pentru familia Nan :( Daca norvegienii vroiau sa scape de sub tinta criticilor, motivatia ar fi trebuit sa sune altfel.

Adica eu acum inteleg ca nu se stie daca au dat o palma sau nu, dar nu au recunoscut, asa ca li se iau copiii. La familia Botnariu, iar e problema ca au recunoscut. Vorbim de legi norvegiene, dar mie mi se pare ca nu sunt prea clare. Bine, daca astfel de procese nu sunt judecate de catre oameni special pregatiti pentru asta (judecatori), normal ca nu se aplica la fel peste tot...

Nu stiu ce s-a intamplat in familia Nan. Poate se purtau f urat cu copiii si meritau. Poate nu. Dar exista prezumptia de nevinovatie si atat timp cat ei nu dovedesc nimic si vin cu asemenea motivatii, este tot suspect. Si-o fac cu mana lor norvegienii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La familia Nan care a fost motivul luarii copiilor? Tot abuzul? A declarat vreunul din copii ca a fost batut? Ca parintii au negat orice fel de abuz. 

 

M-a frapat o chestie, citita anterior, cand a fost prima stire cu aceasta familie: ca fetita le-a spus parintilor cu o saptamana inainte de a fi luata impreuna cu fratele ei, ca ea se va muta la o alta familie unde va avea multe jucarii... Parintii nu au luat in seama chestia asta, nu i-au dat importanta (altfel poate si plecau din tara daca luau in serios). Mi se pare cam ciudata chestia asta, cum adica stia dinainte ca va fi luata din familie?? Asta imi suna putin a ademenire "zi ca te bat parintii, si te vom duce undeva unde e biiiiine, ai de toate etc"

 

Si mie tot declaratia asta mi se pare suspecta. Clar ca s-a discutat cu copilul din timp. Dar suspect mi se pare ca fetita era fericita sa plece de langa parinti. Ma intreb daca realiza exact ce inseamna asta, si ca e definitiv. Declaratia iar nu suna a copil traumatizat si abuzat, mai mult rasfatat, dar se poate ca si ce spun parintii sa nu fie chiar adevarat. Nu se stie nici dupa decizia finala nimic.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eumada, nu e vorba despre primitivism. E vorba despre bani, astia nu mai au nici mama si nici tata. Culmea, asa societate pregatesc pe viitor, daca se continua stilul asta de a lua copiii...

 

Nu stiu dc ati vazut filmuletul din linkul tvr- ului, cu mama norvegianca, care si- a pierdut fiica acum sapte ani. Spunea ca fiica ei este in prezent in UK intr- o fam surogat!

 

aici povestea fam Nan

http://adevarul.ro/locale/timisoara/norvegia-mai-nenorocit-ofamilie-romani-mi-au-spus-e-jenant-sa-mi-tin-fetita-brate-opup-pur-simplu-iau-sufletul-pleaca-el-1_5693de3737115986c660b822/index.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norvegienii, in general, sunt impacati cu acest sistem. Am vazut niste interviuri luate de la oameni de rand, pe strada, norvegieni, in care erau intrebati despre BV. O doamna spunea ca "fac si ei tot ce pot", un tanar era insa foarte detasat spunand "daca as avea copii si mi-ar fi luati de BV, pe moment as fi suparat, insa as realiza ca asta le e jobul si vor binele copilului meu, asa ca le-as accepta decizia!" 

Adica, tu, ca parinte normal, accepti decizia alora asa fara sa faci nimic???? Sa nu lupti pt copil??? Daca nu ai gresit, sa incerci sa arati ca esti nevinovat, daca ai gresit, sa arati ca vrei sa-ti indrepti greselile... ma rog, cam ce fac imigrantii astia... dar asa sa fii detasat si sa spui ca esti impacat cu decivia BV ca ei stiu cel mai bine ce e mai bine pt copilul tau?! Wtf? Pt ei e deja normalitate  [fri]

Imi pare ca ei nu au un atasament fata de copil asa cum avem noi, sunt mai reci si mai distanti. Pupicii, imbratisarile pt ei sunt ceva suspect, duc chiar spre abuzuri... la noi inseamna dragoste... de lacrimi / plas, nici nu mai zic - inseamna boala mintala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, noi ca noi, parintii, nu ca e de ici de colo, da' ajungi ca femeia aceea din fata lui Solomon, dar sa supui copiii la niste experimente atat de monstruoase, cum sa traiesti ca parinte cu gandul acesta? Cum???Cum sa te resemnezi, sa stie copilul ca te- ai resemnat? Iti iau copilul si nu mai stii nimic de el, decat ce si cat vor sa iti spuna...cand si daca vor sa iti spuna, macar daca i- ar lasa sa se vada, saptamanal, lunar macar, plus ca intervine la unii problema de limba, au nevoie de interpret ca sa comunice cu parintii....viitorul este ft sumbru pt ei cu atatia copii uitati de Bv in aceste noi familii, multi abuzati, multi care se sinucid, este oribil...nu pot sa cred ca discutam asa ceva! ca se poate intampla asa ceva aici, in Europa, in niste tari care se pretind ca ar fi un etalon al democratiei. 

 

aici pagina fb a fam Nan

https://www.facebook.com/Solidaritate-cu-Familia-Nan-532403070259540/

 

scrie ca au drept la recurs peste 4 luni. 

 

eu ma gandesc dc separarea copiilor B nu a fost cumva si strategica, sunt deja familii care si- au furat efectiv copiii si au fugit din tara sau macar au incercat. ori separat, in trei locuri diferite, mai greu sa ai ganduri de genul...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lucia, cei de la Bv motiveaza chestia asta cu dispersarea celor 5 copii in familii diferite, ca este foarte greu sa gasesti un foster care sa accepte 5 copii in casa  [alcool] si ca atunci n-au incotro.

 

Dar sunt cazuri in care si 2 copii sunt despartiti, si-s 2, un numar mai "comun" ca sa zic asa.... De ex. baietii femeii din Cehia, fiecare din cei 2, sunt la cate o familie, in locuri diferite... :(((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corect.experimente.E ingrozitor...nici un parinte nu poate sa mai traiasca dupa.

 

 

Civilizatie inseamna distrugerea familiei si punerea anormalitatii ca normalitate....

Cine indrazneste sa si traiasca..sa simta sa planga,sa rada e distrus de masinaria aia.... casele cuu doua etaje tin loc de bratele copilului in jurul gatului mamei.....salariul de 10000 tine loc de vocea puiului mic....pacat.pacat.pacat.

 

Si totusi oamenii aia nu pot face nimic?

 

Familia e incurajata de biserica.....la noi si s adea domnul s aramana asa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...