Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

citez din art din Adevarul, cel despre fam Nan

"Din prima săptămână din care au rămas fără copii, Dumitru şi Mihaela Nan au primit dreptul de a-i vedea pe Bianca şi Dragoş, aflaţi la o distanţă de 300 de km de casă, câte două ore pe săptămână. Potrivit lui Dumitru Nan, întâlnirile au loc într-o cameră de hotel, în prezenţa asistenţilor de la Serviciul de Protecţie a Copilului, care îşi iau notiţe. Momentele întâlnirilor cu copiii descrise de Dumitru Nan sunt dramatice.  „La prima întâlnire de la o săptămână când au luat-o, am mers să îi vedem. Bianca nu a avut nicio ezitare. A sărit direct în braţe la mine. În astea două ore, mai mult de o oră a stat în braţe la mine şi o mai pupam. Am fost acuzat că a fost foarte jenant că am ţinut fetiţa la mine în braţe şi am pupat-o. La despărţire, Bianca ţipă, se ţine de mână că vrea la noi. A durat jumătate de oră să ne despărţim. Plângeau să vină la mine în braţe”, a mai povestit Dumitru Nan. 

„Marţea trecută, când am fost să îi vedem, îl ţineam pe Dragoş în braţe, aşa pe şold. Dacă putea să intre în mine, ar fi făcut-o. De ce traumatizează copiii fără să se gândească o secundă că le distrug viitorul? Ei chiar nu pot să vadă că distrug familia şi copiii?”, a declarat şi Mihaela Nan. Tatăl copiilor a mai declarat că este creştin ortodox şi i-a învăţat pe copii să se roage, iar la întâlnirea din preajma Crăciunului a cântat colinde alături de Bianca, în camera de hotel în care s-au întâlnit.  Dumitru Nan a mai spus  că pentru a ajunge la locul în care se întâlnesc cu copiii, părinţii trebuie să meargă cu feribotul, iar tot drumul, până la feribot, sunt însoţiţi de asistenţii sociali. Cu toate acestea, spune Dumitru Nan, a fost acuzat că urmăreşte maşina cu care pleacă copiii. Bărbatul susţine că în momentul în care a demonstrat că nu face asta, fiind însoţit de asistenţii sociali, i s-a spus că i s-a testat reacţia. Ministerul Afacerilor Externe a confirmat pentru „Adevărul” preluarea copiilor din familia Nan, fără a oferi alte detalii, cei doi soţi cerând categoric, înainte de a se hotărî să vorbească despre cazul lor, să nu fie facut public cazul. Atât soţii Nan cât şi soţii Bodnariu au declarat că ştiu mai multe familii de români care au plecat din Norvegia în regim de urgenţă. 


Citeste mai mult: adev.ro/o0swv7

 

deci se intalnesc intr- un loc neutru, in cazul de fata o camera de hotel. cica i- au testat reactia tatalui, cand l- au acuzat ca urmareste masina cu copii [zirea]

exact ce scriam, strategie sa nu iti treaca prin cap ca sa ii furi, caz doar n- or ramane ei cu ochii in soare. I- au spus ca estevjenantnpt ca isi tinea copila in brate. Haida deh! prea s pupa multe povesti cu copii luati de Bv, ca sa spunem ca ar fi inventii. 

eu muream cu ei de gat. daca ma prindeau si hormonizata, dupa nastere, perioada de alaptare....oioioi!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ei sunt de cinci ani acolo, fata are sapte. sora mamei spune ca ei au domiciuliul in Maramures... so,mcred ca putem presupune ca sunt toti cetateni romani cu rezidenta in No. 

aici o sursa, de cetit mai multe, in genere, dc ne tune nervul

 

„Numele meu este Manoila Alina, as dori sa fac public un caz asemănător cu cel al familiei Bodnariu. Este vorba de familia Nan Dumitru, Nan Mihaela cu domiciliul  în Shieu Maramureș. De aproximativ 5 ani locuiesc în Norvegia, Tromso. In urma cu 4 luni de zile Protecția Copilului  norvegian a luat abuziv cei 2 copii ai surorii mele, Bianca ( 7 ani) și Dragoș (1 an și 7 luni) în urma sesizării îmvătătoarei de la școala Biancăi. Timp de 3 săptămâni fata a fost interogata și invatată ce sa spună împotriva parintilor, fără un avocat și fără prezenta unui adult, în tot acest timp părintii neștiind ce se întâmplă la scoala. Mihaela și Dumitru  au fost reținuţi pentru 2 zile de poliție,  dar în lipsa de probe au fost eliberaţi. Copiii, în schimb, au fost „furati” de la școală, inclusiv grădiniță, în lipsa instiintarii părinților. Au primit un avocat din oficiu, care nu a făcut nimic pentru a-i reprezenta, iar primul proces intentat de protecția copilului  a fost pierdut. Mi se pare foarte straniu, deoarece copii nu prezintau nici o urmă de abuz și nu aveau nici o dovada. Țin sa spun ca sunt o familie foarte educată și îsi iubesc copii nespus de mult, le-a fost impus să recunoască că își lovesc copii, dar nefiind adevărat sora mea nu a recunoscut nimic. Măcar familia Nan reușește să își vadă copiii o data pe săptămână.  Avocatul care îi reprezintă acum a reușit să strângă declaraţii și documente care atestă ca Bianca și Dragos (nepoteii mei) sunt îngrijiţi și crescuţi foarte bine. Protecția copilului din Norvegia, neavând nici o dovadă împotriva părinților fac tot posibilul pentru a găsi probe incriminatorii. Va rog din suflet să ne dați o mana de ajutor să putem să reintregim familia. Următorul proces e pe 21 ianuarie. Mulțumesc anticipat. Rămân la dispoziția dumneavoastră dacă sunt întrebări în legătură cu situația  familiei Nan”

 

https://marianagoron.wordpress.com/2016/01/11/teroarea-continua-alti-2-copii-din-maramures-furati-in-norvegia/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, le cunosc " justificarea" separarii. Este evident ca in primul rand e din nou vorba de bani, sunt mai multi alimentati de catre buget. Citisem zilele trecute intr- un comentariu de la nu sh ce ziar, ca suntem nu sh cum, de rau, astia de ii acuzam de interese obscure/ financiare, ce sa mai, ca vezi draga, sumele cheltuite cu o fam surogat se justifa, pen ca si nivelrl de trai e ridicat in No, deci crescutul unui copil furat de la parinti, ce sa o mai dam cotita, costa!

 

Eu cred ca este un cumul de cauze, in principal vorbim despre sume fantasmagorice, 50000 de coco/ an pt un copil/ familie surogat, nu stiu cate vacante platite integral, vechime in munca etc etc etc. Apoi este vorba despre ceea ce spunea acea doctorita, separarea asta e gandita inspre eficientizarea unei batjocoriri a interesului copilului, nu superior, ci si pe cel cat mai minor...si apoi, descurajarea oricarui gand de a preconiza ceva ilicit in reunirea acestuia cu familia naturala. Desigur, Eumada, hienele in culorile curcubeului isi vor lua partea lor de prada, pt ca desi sunt minoritari, care exact asa vor sa fie distinsi de majoritate, pe criterii de preferinte sexuale, unii cu bani ft multi, precum E John, au pofta sa se joace de- a mama si de- a tata, ori sa intre in randul lumii, sa fie perfect onorabili/ normali dpdv legal. Astia au profitat nesperat, ajunsi pe un val de simpatie nu pt ca prefera sexul altfel, ci pt ca au profesat ceva...imbogatiti extravagant din prestatia respectiva, plus tacerea majoritatii care isi vede de viata si multora li s- a varat pumnul catalogarilor in gura, iaca acum ies in frunte si " cer". Nu mai vorbesc, multe drepturi primite fix pe spinarea acestor copii, pe care ei ii dobandesc cumva, si de care trebuie sa tinem cont, nu? Copiii nu trebuie sa fie discriminati in niciun fel. Desigur. 

 

De fapt aia 50000 de coco nu sunt doar o recompensa, si nici nu sunt folositi asa cum crede romanul care e obisnuit ca la noi acasa unde banii se incaseaza si se duc pe orice mai putin interesul copilului. Nici macar nu se dau la toata lumea, se dau doar in familiile care tin in foster care copii cu necesitati speciale.

"There is one claim I find especially absurd and insulting to the group of Norwegian foster parents. It is the claim that being a foster parent is a lucrative business. To support the claim, figures of yearly salary of NOK 430000, paid vacations and other benefits are presented. The figures are correct, but are not the whole truth; actually they are relevant for only a small number of foster homes. As Hitlers propaganda minster, Goebels, said: “When telling a lie, add some of the truth. In that way you make the lie credible”. If however one wants the truth, one needs the whole picture.

Being a foster parent is in Norway regarded as a job and all foster parents are paid compensation. The compensation consists of two parts, salary and expenses. The salary is taxed and money for expenses will cover extra food, clothes, hobbies, sports activities etc. Mostly being a foster parent will be a part time job, but sometimes it will also be a full time job. Part time or full time is decided by the needs of the foster child. If for some reason connected to the needs of the foster child one of the foster parents has to stay at home, a compensation for lost income from work will be paid (taxable).

In some cases the needs of the child are so great that they need the support of a foster home with additional support measures. Foster homes with additional support represent a minor part of the foster homes in Norway. In a foster home with additional support measures, one of the foster parents will be engaged as a full time foster parent. In these cases a salary of NOK 430000 may be paid. This is not an excessive salary in Norway and corresponds to what a normal teacher might earn. Paid vacation is no big deal. All Norwegians who are working have 5 weeks of paid vacation per year. Actually you pay your own vacation because for 11 months your employer withholds 10.2 % of your salary and during you holidays this sum is paid back to you. Sometimes the foster child might have special needs and special adaptations in the foster home might be needed. If, for example the foster child is physically challenged, there might be a need for alterations in the home, and this will be compensated. It is however always the needs of the child that are the basis of extra compensation.

That being a foster parent is regarded as a job is one of the strong points of the system. It is not charity, and when you pay a salary and have a contract you can demand that people do a proper job.

The claim that being a foster parent is a lucrative business is also contradicted by the fact that there is a serious shortage of foster homes in all parts of the country.

"

 

https://danutm.wordpress.com/2015/12/10/the-case-of-bodnariu-family-a-further-norwegian-perspective/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mdah... 

tu " scuzi" furaciunea copiilor de la familiile biologice, pt motive care mai de care mai aberante? despre asta vorbesc eu. daca vorbim despre copiii luati pt ca intr- adevar parintii sunt nebuni, drogati etc, crezi ca ma interesau aspectele acestea, era normal ca sa fie lucrurile asa. Tu intelegi ca aia de la Bv sunt o industrie, cu 120000 de angajati, la o populatie de cca 5000000 de locuitori, cu ei inclusiv, dintre care un milion sunt copii? Inclusiv serifa ong- urilor care a venit in studioul tvr a recunoscut ca No. a fost atentionata de catre ONU pt ca se iau prea multi copii de la familiile naturale, in detrimentul suportului gen consilierea acestor familii si ca asta nu este in interesul superior al copiilor.

Irina Movila cea care a fost in No si a facut reportajul a afirmat ca mai are multe de spus, dar inca le tine pt ea, pt ca asteapta ca sa se incheie anchetele acestor familii. Ea a denumit Bv. ca fiind o organizatie " mamut".

Ps: eu nu am de ce sa mint. nu as face- o nici dc as avea, viata mea e paralela cu No. 

Btw, sunt persoane inclusiv patite, luate de BV pe cand erau copii, care acum ca adulti spun ca pe asia i- a durut la 14 m de ei, dupa ce au fost dati in fostere, de aici si liberul la abuzuri din partea acelora care ar fi trebuit ca sa aibe grija de interesul lor superior.

 

 

Madanic, pt ca ai afirmat generalizand pe aia cu romanul obisnuit sa incaseze si sa cheltuie pt orice mai putin pt interesul copilului, nu am suficiente dislike- uri la dispozitie ca sa iti dau! Cunosc suficienti parinti ca sa stiu ca procedeaza ca mine si este fix opusul a ceea ce afirmi tu, cat despre asistenti maternali, tocmai s- a sinucis o copila, ca a fost luata de la asistenta ei maternala. Sunt cazuri si cazuri, oameni si oameni... Tu ce esti? " Americanca "?

 

 

 

La cum stau lucrurile, care mai de care mai halucinante, pe cuv meu ca ajungi sa te gandesti cum sa faci ca sa te acoperi pe tine si pe copil cat mai ...eficient. O sa ajungem sa ne inregistram la OSIM ADN- ul si copiii ca fiind proprietate a fondului nostru genetic. [batcap]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madanic....ma mir ca vorbesti in necunostinta de cauza....

 

Cum poti tu sa afirmi(in conditiile in care mie mi s-a atras atentia ca denigrez o cultura(a anomaliilor) fantastica despore care nu stiu nimic....cum poti tu spune ca "stii"..ca parintii nu dedica absolut tot copiilor?

 

Ai fost tu acasa la careva sa vezi ?

 

Crede-ma majoritatea isi imbraca copilul il duc la scoala si ii asigura o vacanta cu salarii mici(1200 ron pe luna net)...si chiar daca au doi trei la fel procedeaza.

 

Cu cat are mai mare venitul cu atatinvesteste mai mult in copil.Iar cei sarmani(cum sunt cazurile sociale care sunt ajutate si aici pe dc)...doar nu au,dar nu presupune ca-si bat copiii.

 

Nu vorbim aici de dementii care isi invinetesc copiii,dau cu pumnul ii ard cu tigara...nu discutam de cazuri patologice si extreme,discutam de oameni normali,care isi  iubesc copiii si se straduiesc sa le ofere cele necesare.Saracia nu e un motiv ,fata mea sa credem ca toti cei saraci sunt abuzati....generalizarea de genul asta e ceva gen aia cu "daca nu au paine de ce nu mananca cozonac?"..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca forumistii DC, care acuza practicile baver, nu au niciun interes de a o face. 

 

Istoria moderna a norvegiei incepe sa demonstreze, ea insasi, ca smulgerea copiilor de langa parintii lor are efecte traumatice, pe termen lung. Vor fi ingropati in procese si obligati la plata unor daune colosale, per total. 

 

Nu are niciun sens sa luam apararea unei asemenea institutii, dimpotriva aceasta ar trebui desfiintata si infiintata o protectie a copilului subventionata de stat, nu de persoane particulare. Nici nu am auzit sa existe asa ceva intr-o alta tara. 

 

Este impotriva umanitatii ceea ce se intampla in norvegia. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alizee, din pacate exista si alte tari. Buba s- a spart in No, daca nu era vorba de fam Bodnariu... la ei este special faptul ca nu sunt membri UE. Dar faptul ca sunt deja tari care au proceduri comune cu no, demonstreaza ca halucinatia " se ia" si nu e intamplatoare.

 

am mai gasit infos despre campaniile pro adoptii/ fam fostere

 

https://marianagoron.wordpress.com/2016/01/27/norvegia-campanii-inumane-pentru-parinti-adoptivi/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...