Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

Madanic....ma mir ca vorbesti in necunostinta de cauza....

 

Cum poti tu sa afirmi(in conditiile in care mie mi s-a atras atentia ca denigrez o cultura(a anomaliilor) fantastica despore care nu stiu nimic....cum poti tu spune ca "stii"..ca parintii nu dedica absolut tot copiilor?

 

Ai fost tu acasa la careva sa vezi ?

 

Crede-ma majoritatea isi imbraca copilul il duc la scoala si ii asigura o vacanta cu salarii mici(1200 ron pe luna net)...si chiar daca au doi trei la fel procedeaza.

 

Cu cat are mai mare venitul cu atatinvesteste mai mult in copil.Iar cei sarmani(cum sunt cazurile sociale care sunt ajutate si aici pe dc)...doar nu au,dar nu presupune ca-si bat copiii.

 

Nu vorbim aici de dementii care isi invinetesc copiii,dau cu pumnul ii ard cu tigara...nu discutam de cazuri patologice si extreme,discutam de oameni normali,care isi  iubesc copiii si se straduiesc sa le ofere cele necesare.Saracia nu e un motiv ,fata mea sa credem ca toti cei saraci sunt abuzati....generalizarea de genul asta e ceva gen aia cu "daca nu au paine de ce nu mananca cozonac?"..

Si eu ma mir ca tu comentezi pe un mesaj pe care nu l-ai inteles. O sa-ti raspund atunci cand vei reusii sa-mi arati cand am zis eu  "ca "stii"..ca parintii nu dedica absolut tot copiilor?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

app de minciuni de- ale copiilor. A mea, in gradi fiind, fabula la greu. Am facut la rebusuri de imi innodam neuronii ca sa imi dau seama ce si cum, in principal ca sa stim dc e totul in regula cu ea in timpul in care nu era cu noi. Si o intamplare: ma duc sa o iau intr- o zi si ma ia edu la intrebari, cand am cercetat ca de obi, dc o mancat a mea. Doamna, e adevarat ca nu ii faceti felul x copilului? A mancat tot- tot si a spus ca mama nu ii face acasa. Am crezut ca intru in pamant, era vorba de un fel banal , desigur ca il gateam. Dar matza mea acasa face niste figuri, de am ajuns sa ma intreb dc eu fac mancarea buna. [clo] O sa incerc sa ma uit la film.

 

am luat blogul ala la rasturnat, chit ca imi face parul flic- flac la ce cetesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madanic, ma bucur ca mai scrii la acest subiect. Inca astept un raspuns in legatura cu mesajul de la pagina 75. Ma refer la cazul familiei Nan si nu consider ca este off-topic. Am copiat textul tau e cel ingrosat si cel scris de mine este cursiv.

 

Poate ai citit de sentinta de zilele trecute cand familiei Nan le-a fost respins recursul pe motiv ca nu au recunoscut ca nu au batut copii. Mai ai si alte idei in afara de cele de atunci? Dupa cum intelegi din pacate temerile mele s-au adeverit. Anchete sociale, poze, etc, sunt apa de ploaie in ochii lor. E cam imposibil sa dovedesti ca nu ai batut copilul. Chiar daca nu ai facut-o. Pentru ca daca tu dovedesti ca esti nevinovat automat ei trebuie sa-si recunoasca greseala. Si ghici ce varianta le convine?

 Ba eu sunt sigura ca e suficient sa fie o palma povestita la gradinita sau scoala. Sau si mai rau o sesizare anonima de suspiciune precum cea pozata catre care am pus eu link.

Ma refer strict la prima situatie. Tu ai scris ca dovedesti cu acte. Pai hai sa vedem ce ar putea ei spune. Sa le luam pe rand.

Copilul poate a mintit in n cazuri. Ei nu pot exclude ca tocmai in acest caz spune adevarul. Corect?

Martori care sa spuna ce? Ca nu ai lovit copilul de fata cu ei. Tocmai pe asta se bazeaza toate ridicarile lor in regim de urgenta. Ca nu au siguranta ca in intimitatea casei tale te comporti ca si in public, ca si atunci cand sunt de fata alte persoane. Esti de acord ca nu au nici ei o certitudine?

Evaluarea psihologica a parintelui nu prea are valoare. Poti sa fii un angajat model, un prieten fidel, un stalp al societatii si tot sa-ti scape o palma la nervi. Eu cred ca nu se poate cineva baza pe asa ceva. Evaluarea nu poate infirma fapta de care esti acuzat.

Filme de familie? Serios? pai filmele de familie se fac in momente de bucurie, cand se serbeaza ceva, etc.. Cine se filmeaza cand isi loveste copilul?

Nu se permite sa fie evaluat copilul decat de un psiholog din cei ai BV-ului. Sunt aproape sigura ca doar psihologii acreditati de ei pot face acest lucru. Cunosc cativa psihologi pe aici, i-as putea intreba. Dar cum am scris ma indoiesc ca se poate sa vii cu psihologul tau.

Eu singura idee pe care o am este sa fie parintele testat cu un detector de minciuni.[\i]

Nu prea inteleg ce raspuns vrei sa-ti dau. Ca parinte eu as face public dosarul, si daca nu il am asa cum sustineti voi pe aici (dar eu inca ma indoiesc) as face proces la CEDO pentru ca mi-a fost incalcat dreptul la o justitie corecta. 

 

Pentru ca esti in Norvegia de ceva timp te intreb pe tine sunt hotararile justitiei publicate pe un portal oficial cum e in Romania? Nu cazul in sine ci hotararea finala? Le poate obtine cineva? Pentru ca in toate hotararile de justitie pe care le-am vazut pana acum formularea nu a fost niciodata atat de "low-key" "Parintii nu au recunoscut ca au batut copii". O hotarare cu formularea oficiala exista pe undeva? 

 

Un stat nu poate sa rapeasca copii unei familii, sunt sigura ca exista ceva mai mult decat motivele subtiri prezentate in presa dar nu se face public. Nu mai e vorba de mult de un simplu caz care poate fi varat sub pres, si cu toate astea deciziile norvegiene sunt in aceeasi directie. Si atunci intrebarea ramane ce anume ii face pe norvegieni sa fie asa de siguri de pozitia lor? Ceva nu se leaga. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e voie sa se publice nici un act din dosar si nici decizia nu e publica pentru a proteja minorii. De asemenea orice articol care face referire la numele de familie se sterge, nu apare la o cautare cu google sa zicem. In putinele articole care au aparut local s-a specificat ca orice comentariu in care apare numele va fi sters. In articole au blurat numele de familie si pozele. Altfel n-ar reusi sa fie locatia copiilor secreta pentru multi ani.

Eu personal nu pot accesa toate linkurile puse la acest subiect. Desi am incercat cu diverse browsere de acasa, de la servici. Majoritatea merg insa cateva sunt blocate.

Nu stiu daca un reprezentant al ambasadei a avut acces la vreun dosar. Dar daca a avut acces tot nu poate spune ce e scris acolo.

Numele ales pentru reportajul TVR e foarte realist. Totul este "In numele copilului".

Procesele la CEDO par singura cale dar dupa cum se stie nici asa nu au fost inapoiati copii desi procesele au fost castigate de parinti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu scuz nimic, incerc sa-ti arat ca argumentul adus "o industrie bazata pe furatul copiilor" nu are baza. O spun statisticile oficiale dar evident ca nu vei crede asa ceva pentru ca totul e o conspiratie impotriva noastra.

Ce am bolduit este o interpretare gresita a mesajului meu. Reformulez ca sa te scap de dubii. Romanul a vazut prezentate la TV-ul romanesc cum copii aflati in plasament la familii (nu adoptati, doar luati in plasament de adulti care sunt platiti de stat pentru serviciile lor) sunt maltratati si tinuti in mizerie de familia de plasament, asa ca e usor sa generalizezi asa cu ai zis si tu si sa zici  "lasa ca foster care-ul este o industrie", aia iau bani si ii doare undeva de copii. Si asta este in mesajele tale. Nu toate familiile de plasament fac asa dar stii cum e, nu se mai uita nimeni la cat bine fac unii daca apare partea rea.

Fragmentul citat iti explica pe larg ca acele sume de bani se dau doar in cazul in care familiile iau in crestere copii cu necesitati speciale, nu in fiecare caz, deci  ca foster parent adultul isi ia o responsabilitate enorma luand copii in plasament, trebuie sa-i hraneasca, sa-i imbrace, sa-i educe, sa le ofere un mediu bun, vacante si numai in cazurile speciale sunt platiti cu ceea ce e echivalentul unui venit de profesor pe an. 

 

E ok sa-ti exprimi indignarea cu privire la un abuz, dar teoriile astea descalifica mesajul, si unde nu mai pui ca nici nu aduc un beneficiu familiei B, care are nevoie de dovezi clare ale abuzului nu fabulatii.

 

 

Madanic, eu nu inteleg de ce te apasa atat de tare ce credem noi, eu, care empatizam cu aceste familii? Ok, ti- ai facut o parere, pt tine este evident ca este doar un topic, un subiect. Esti printre cele mai rationale persoane care scriu pe DC. De ce nu accepti ca nu cadem de acord? Pt mine nu este important sa am dreptate, Dumnezeule, chiar as fi o fiinta mica. Exprim opinii, dar argumentele astea nu sunt de multe ori doar ale mele, o gramada de lume gandeste asa, ceea ce pe mine ma face sa ma simt macar cu mintile intregi, pt ca inca am o problema cu ce se intampla acolo, imi vine sa ma ciupesc. Nu e vorba de generalizare, sunt oameni cu nume si prenume, cu functii, de la ei, sau victime, ONU, care spun aceste lucruri. Tu efectiv sari peste orice argumentare dovedita, s- au pus multe surse care au trecut prin tine cred. Ca nu le iei de bune.

Bun, pt mine sunt suficienti acesti parinti, nu pot sa fiu intr- atat de nu stiu... atinsa de viata, incat sa ajung sa nu mai cred in oameni, in bun simt, in iubirea fireasca a parintilor pt copiii lor....tocmai ca nu generalizez, si tocmai ca am generalizat ( multi dintre noi, prea multi ), aka le- amacordat in mod gratuit ( se pare ) unor state europe si bogate  atribute de civilizate si democrate, s- a ajuns unde s- a ajuns. Puterea corupe, iar banul cu atat mai mult. Eu as spune mai mult, dar ma opresc aici.

Tu si oricine de aici este liber sa creada ceea ce vrea. La fel si eu. Iar eu am ales sa ii cred pe acesti parinti si sa ma indoiesc puternic de un stat care ii da o asa putere " de necontrolat" unei institutii, care opereaza cu copii si cu familiile lor, tinand totul la secret. Si acestea nu sunt aberatii, absolut toate autoritatiile la care s- a apelat, au aruncat pisica raspunderii dintr- o curte in alta, toti spun ca trebuie tacut, dar nimeni nu spune cu toata gura care cutarica ii verifica pe astia de la Bv, ca sa vada ce fac ei, dc merge treaba pt care Bv a fost creat sau ba. Traiesc intr- o tara fosta comunista. E greu sa confunzi unele lucruri in astfel de circumstante, greu de uitat, usor de recunoscut. No este o tara cu populatie ft mica...cred ca acolo lucrurile acestea pot fi mai usor de implementat...nu ca ar fi primaoara cand copiii lor... :(

 

 

Otilia, nici pe net nu te poti da la liber? Ai grija, te rog!  [pup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Procesele la CEDO par singura cale dar dupa cum se stie nici asa nu au fost inapoiati copii desi procesele au fost castigate de parinti.

Aici chiar e strigator la cer: cum adica, procese castigate de parinti la CEDO si BV tot nu a inapoiat copiii? Cum isi motiveaza decizia, aceea de a nu respecta hotararea unei curti internationale?? Nu recunosc CEDO sau care e treaba?? Nu s-a sesizat nimeni pe tema asta pana acum?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai bune salarii sunt luate de asistentii maternali care au studii medicale sau de psihologie. Practic daca si-ar face meseria ar lua salariu similar. Ce nu s-a scris insa pe aici este ca ei au in grija copii grav bolnavi fizic sau psihic. Chiar am citit zilele trecute de o familie care a renuntat dupa ce le-a murit un copil. Nu din neglijenta lor ci pentru ca s-a nascut cu multe probleme si de la nastere se stia ca are nevoie de ingrijiri speciale cat va reusi sa traiasca. Copii acestia sunt in grija Bv nu in spitale. Sunt acasa la parinti daca ei au studii medicale si ii pot ingriji. Insa unii necesita ingrjire 24/24 si Bv cauta sot/sotie ca sa fie ingrijit corespunzator. Familia a renuntat pentru ca e mult prea dureros si pentru ei dar si pentru copii lor. Pentru acesti copii Bv e singura alternativa si de aceea propuneri de genul renuntarii la BV sunt nerealiste. Dar cum nimeni nu spune nimic de copii bolnavi nici e de asteptat sa treaca neobservat acest mic amanunt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madanic, eu nu inteleg de ce te apasa atat de tare ce credem noi, eu, care empatizam cu aceste familii? Ok, ti- ai facut o parere, pt tine este evident ca este doar un topic, un subiect. Esti printre cele mai rationale persoane care scriu pe DC. De ce nu accepti ca nu cadem de acord? Pt mine nu este important sa am dreptate, Dumnezeule, chiar as fi o fiinta mica. Exprim opinii, dar argumentele astea nu sunt de multe ori doar ale mele, o gramada de lume gandeste asa, ceea ce pe mine ma face sa ma simt macar cu mintile intregi, pt ca inca am o problema cu ce se intampla acolo, imi vine sa ma ciupesc. Nu e vorba de generalizare, sunt oameni cu nume si prenume, cu functii, de la ei, sau victime, ONU, care spun aceste lucruri. Tu efectiv sari peste orice argumentare dovedita, s- au pus multe surse care au trecut prin tine cred. Ca nu le iei de bune.

Bun, pt mine sunt suficienti acesti parinti, nu pot sa fiu intr- atat de nu stiu... atinsa de viata, incat sa ajung sa nu mai cred in oameni, in bun simt, in iubirea fireasca a parintilor pt copiii lor....tocmai ca nu generalizez, si tocmai ca am generalizat ( multi dintre noi, prea multi ), aka le- amacordat in mod gratuit ( se pare ) unor state europe si bogate  atribute de civilizate si democrate, s- a ajuns unde s- a ajuns. Puterea corupe, iar banul cu atat mai mult. Eu as spune mai mult, dar ma opresc aici.

Tu si oricine de aici este liber sa creada ceea ce vrea. La fel si eu. Iar eu am ales sa ii cred pe acesti parinti si sa ma indoiesc puternic de un stat care ii da o asa putere " de necontrolat" unei institutii, care opereaza cu copii si cu familiile lor, tinand totul la secret. Si acestea nu sunt aberatii, absolut toate autoritatiile la care s- a apelat, au aruncat pisica raspunderii dintr- o curte in alta, toti spun ca trebuie tacut, dar nimeni nu spune cu toata gura care cutarica ii verifica pe astia de la Bv, ca sa vada ce fac ei, dc merge treaba pt care Bv a fost creat sau ba. Traiesc intr- o tara fosta comunista. E greu sa confunzi unele lucruri in astfel de circumstante, greu de uitat, usor de recunoscut. No este o tara cu populatie ft mica...cred ca acolo lucrurile acestea pot fi mai usor de implementat...nu ca ar fi primaoara cand copiii lor... :(

 

 

Otilia, nici pe net nu te poti da la liber? Ai grija, te rog!  [pup]

 

Empatizarea nu are nimic de a face cu calomnierea. Au fost destule momente in care puteam sa ne oprim la argumente si sa nu incepem sa tesem teoria conspiratiei. 

Acuma serios, nu pricep cu ce ajuta aruncarea cu epitete sau teoretizarea asupra motivelor ascunse ale BV, cauza familiei B?

S-a declansat o ancheta EU cu privire la abuzurile semnalate, bravo. Mi se pare perfect, abia astept sa vad rezultatul anchetei. 

Intrebarea care se pune este, daca rezultatul anchetei nu arata probleme la nivelul serviciului, publicul va accepta rezultatul?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...