Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

Madanic, time out. Imi cer scuze, dar aici si la imigratie nu vom cadea in veci de acord. Crezi ce vrei. Cum zici, whatever. E o ora pt mine...Surse sunt har Domnului cate vrei, basca iti raspunde Otiliav. Nu ma lua pe mine in seama. Txs!

 

 

Monica, uite aici cu procesul castigat la CEDO si nepus in executare.

 

http://www.nkmr.org/en/articles/2112-adele-johansen-v-norway-a-mother-fighting-for-her-child

 

 si aici 

 

http://www.barnevern.org/case-of-johansen-v-norway-1996/

 

motivarea este teoria sau cum ii spune atasamentului, copilul s- ar fi atasat de fosteri. Ca pana ajungi la Dumnezeu, te manaca sfintii ( si aproapele vaz ), copilul creste repede...

 

 

 

se pare ca si hotnews au cerut raspunsuri pe care le- au primit...din parti! ca toti ceilalti, delegati cu staif, parinti etc care au indraznit sa intrebe.

 

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20708995-cazul-bodnariu-exemplu-ciocnire-civilizatiilor-autoritatile-norvegiene-luat-cei-cinci-copii-custodie-motiv-violenta-fizica-parintii-recunosc-palme-fund-dar-reclama-masuri-disproportionate-cronologia-e.htm?nomobile=

 

Si aici un raport interesant, in care este implicat acelasi cvarted care ne sare in ochi la Eurovision, LOLo.... 

 

 

http://www.nkmr.org/en/investigations-and-reports/2524-summary-and-report-to-the-european-parliament-petitions-committee-child-removal-cases-in-denmark,-finland,-norway-and-Sweden

 

 

Nb! 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Empatizarea nu are nimic de a face cu calomnierea. Au fost destule momente in care puteam sa ne oprim la argumente si sa nu incepem sa tesem teoria conspiratiei. 

Acuma serios, nu pricep cu ce ajuta aruncarea cu epitete sau teoretizarea asupra motivelor ascunse ale BV, cauza familiei B?

S-a declansat o ancheta EU cu privire la abuzurile semnalate, bravo. Mi se pare perfect, abia astept sa vad rezultatul anchetei. 

Intrebarea care se pune este, daca rezultatul anchetei nu arata probleme la nivelul serviciului, publicul va accepta rezultatul?

publicul...ca publicul...dar parintii in cauza...cum crezi pot accepta asa ceva ?!

 

parerea mea e ca B fam. si sustinatorii lor apropiati nu vor avea pace pana cei 5 copii nu vor fi acasa in bratele parintilor...indifferent de anchete, de cine /necine e scos vinovat...de EU...sau alta organizatie...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am citit un articol foarte fain pe un blog, scris de un roman.

Cum ca romanii sunt rupti in fund din punctul asta de vedere dar indraznim sa ne luam d enorvegieni si sa ii aratam cu degetul.

 

Omul traieste acolo de multi ani, stie legile tarii. acum ne luam de ei ca au zero toleranta fata de abuzul fiziic :))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am citit un articol foarte fain pe un blog, scris de un roman.

Cum ca romanii sunt rupti in fund din punctul asta de vedere dar indraznim sa ne luam d enorvegieni si sa ii aratam cu degetul.

 

Omul traieste acolo de multi ani, stie legile tarii. acum ne luam de ei ca au zero toleranta fata de abuzul fiziic :))))

 

Abuzul de a rupe copiii de parintii lor, pt o palma data la fund, provoaca traume emotionale si psihice incomensurabile. In functie de varsta copiilor, poate fi provocat retardul mintal. Dar, poate ca asta nu conteaza, pt unii...

 

Urmaresc cu interes concluziile la care vor ajunge cercetarile organismelor internationale in privinta practicilor baver.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O cifra vehiculata aseara pe protv...din 5 milioane d e persoane 1 milion de copii si 50000-70000 cazuri de copii confiscati pe an.Pai in 5 ani confisca toti copiii?cum se calculeaza chestyia asta ca mie imi da in 10 ani nu mai exista copii langa parinti naturali.

 

Chiar atatia nebuni isi abuzeaza copiii?

Daca a spune copilului sa invete e un abuz am indoieli mari cu privire la avansul acestei"civilizatii"...zau asa.

 

Repet,nu vorbesc de patologic.Vorbesc de oameni normali.

 

Sa vad eu pe ala care stie ca n-a facut nimic copilului si e acuzat ca-l imbratiseaza si e penibil.Mai nu e vorba de unul sunt multe cazuri....nu sunt toti nebuni.

Daca parerea lui x si a lui y e nesemnificativa,poarerile atator foruri internationale si a unor politicieni si diplomati au valoare.Nu-si risca reputatia unii si altii implicandu-se.

Eu aici am semn de intrebare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Abuzul de a rupe copiii de parintii lor, pt o palma data la fund, provoaca traume emotionale si psihice incomensurabile. In functie de varsta copiilor, poate fi provocat retardul mintal. Dar, poate ca asta nu conteaza, pt unii...

 

Urmaresc cu interes concluziile la care vor ajunge cercetarile organismelor internationale in privinta practicilor baver.  

psihologii din toata lumea spun asta mai puitin cei din no.Daca 10 spun ca esti breat te duci si te culci.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai bune salarii sunt luate de asistentii maternali care au studii medicale sau de psihologie. Practic daca si-ar face meseria ar lua salariu similar. Ce nu s-a scris insa pe aici este ca ei au in grija copii grav bolnavi fizic sau psihic. Chiar am citit zilele trecute de o familie care a renuntat dupa ce le-a murit un copil. Nu din neglijenta lor ci pentru ca s-a nascut cu multe probleme si de la nastere se stia ca are nevoie de ingrijiri speciale cat va reusi sa traiasca. Copii acestia sunt in grija Bv nu in spitale. Sunt acasa la parinti daca ei au studii medicale si ii pot ingriji. Insa unii necesita ingrjire 24/24 si Bv cauta sot/sotie ca sa fie ingrijit corespunzator. Familia a renuntat pentru ca e mult prea dureros si pentru ei dar si pentru copii lor. Pentru acesti copii Bv e singura alternativa si de aceea propuneri de genul renuntarii la BV sunt nerealiste. Dar cum nimeni nu spune nimic de copii bolnavi nici e de asteptat sa treaca neobservat acest mic amanunt.

Nu spune nimeni ca trebuie desfiintat BV. In unele cazuri isi fac treaba super ok. Copii bolnavi de care zici tu, abuzuri grave, cazuri de incapacitate a parintilor samd.

Dar o cercetare mai amanuntita a unor denunturi este absolut necesara. Poate cineva a mintit, a exagerat. Poate copilul a fabulat cu ceva. Trebuie cercetat mai in amanunt. Au fost multe abuzuri cu copii luati aiurea din familii, copii pentru care pur si simplu nu se justifica luarea lor din familie si crescutul in foster families. De ex. copilasul rus cu dintele de lapte. Sau fetita turcoaica cu personajul Hulk (nu mai stiu ce a zis din desenele astea animate si educatoarei i a- parut dubios si a raportat chestia asta la BV si BV a si inhatat copilul, cu greu l-au returnat, dupa indelungi presiuni). Chestiile astea ar trebui sa fie evitate.

Si sa se puna mai mult accent pe consiliere in unele  cazuri - exact ce ziceai tu cu cazul de la tine din localitate cu copilul batut la fund, ca-s 3 luni sub supraveghere/consiliere.

Si cel mai strigator la cer - ignorarea unor hotarari judecatoresti favorabile intoarcerii copilului in familie!! Inclusiv CEDO! Ca si cum ei ar fi deasupra oricaror instante. Uneori am impresia ca lungesc totul ca sa apuce copiii sa se ataseze de fosteri si sa invoce scuza asta (trauma despartirii de fosteri, ca si cum despartirea de familie nu ar fi fost o trauma :(( )

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...