Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

am citit un articol foarte fain pe un blog, scris de un roman.

Cum ca romanii sunt rupti in fund din punctul asta de vedere dar indraznim sa ne luam d enorvegieni si sa ii aratam cu degetul.

 

Scris de un roman ce nu este rupt in fund de lla nascutulsi crescutul unui copil presupun asa ca si cititorii si admiratorii lui.

 

Dar ii merge petrolul norvegian prin buzunare si ii tataieacum acel " fund" sa nu cumva sa aiba probleme ca roman, nu? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Un stat nu poate sa rapeasca copii unei familii, sunt sigura ca exista ceva mai mult decat motivele subtiri prezentate in presa dar nu se face public. Nu mai e vorba de mult de un simplu caz care poate fi varat sub pres, si cu toate astea deciziile norvegiene sunt in aceeasi directie. Si atunci intrebarea ramane ce anume ii face pe norvegieni sa fie asa de siguri de pozitia lor? Ceva nu se leaga. 

 

Madanic, BV actioneaza inclusiv in baza unor sesizari anonime. In functie de cat de bine sunt pregatiti angajatii BV - care, dupa cum se vede, nu sunt prea bine pregatiti - sesizarea se poate sfarsi bine sau prost.

 

In cazul indian, baietelul luat din familie avea elemente autiste. Si putine achizitii de limbaj. Dupa ce a fost smuls din familie, le-a pierdut si pe acelea, asa putine cum erau. Citisem ca mama apelase, in India, dupa ce-l recapatase, la consiliere intensiva, pentru a-l readuce macar la acel nivel. Si cazul indian inca este un caz controversat. Chiar daca au existat lucruri care sa justifice luarea acelor doi copii, faptul in sine a determinat un regres al baietelului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madanic, cehoaica Eva M. a pierdut recent copiii, unul dintre acestia fiind in curs de adoptie sau deja adoptat de familia de plasament. Dosarul ei nu a fost vazut decat de un membru al unei comisii de oficiali cehi, care intervenise exact ca in cazul B. O femeie era. Aceasta a sfatuit-o pe Eva sa... sada bland, pentru ca dosarul contine niste chestii foarte sensibile, pe care sigur nu le-ar vrea facute publice. Ce chestii, nu vom sti niciodata.

 

Copiii - doi baieti - au fost luati in urma denuntului de abuz sexual din partea tatalui al unuia dintre baieti. Abuzul nu a fost dovedit niciodata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am citit un articol foarte fain pe un blog, scris de un roman.

Cum ca romanii sunt rupti in fund din punctul asta de vedere dar indraznim sa ne luam d enorvegieni si sa ii aratam cu degetul.

 

Omul traieste acolo de multi ani, stie legile tarii. acum ne luam de ei ca au zero toleranta fata de abuzul fiziic :))))

 

Argumentul asta l-am citit in mai multe locuri.

 

Nu suntem chiar asa de rupti in fund cum ne denigram chiar noi. Norvegienii ar fi chiar mai rupti in fund daca n-ar fi petrolul ala acolo.

 

Toleranta zero fata de abuzul fizic, asta e un lucru bun. Ca e interpretat prost nu se vede?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madanic, cehoaica Eva M. a pierdut recent copiii, unul dintre acestia fiind in curs de adoptie sau deja adoptat de familia de plasament. Dosarul ei nu a fost vazut decat de un membru al unei comisii de oficiali cehi, care intervenise exact ca in cazul B. O femeie era. Aceasta a sfatuit-o pe Eva sa... sada bland, pentru ca dosarul contine niste chestii foarte sensibile, pe care sigur nu le-ar vrea facute publice. Ce chestii, nu vom sti niciodata.

 

Copiii - doi baieti - au fost luati in urma denuntului de abuz sexual din partea tatalui al unuia dintre baieti. Abuzul nu a fost dovedit niciodata.

 

Foarte interesant. Dar daca toate astea nu sunt disponibile nici parintilor, cum este posibila verificarea informatiilor? Cum pot ei sa se apere sau sa demonteze acuzatiile?

Cred ca in dosare sunt lucruri mult mai grave decat ce se vehiculeaza, dar daca nimeni nu are acces la ele decat B. (pana la urma, ce se judeca la procesul ala, daca s-ar zice tot, ar sti si parintii, nu?), exista suspiciunea ca pot scrie orice. Asta trebuie sa se schimbe, sa fie un proces real, cu porti inchise daca e nevoie (pentru a proteja identitatea/intimitatea minorilor), dar la care avocatii, familia etc sa aiba acces.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata. Ma chinui sa postez niste treburi de o juma de ora!

 

Xio, vorbeste, te rog, in numele tau. Tu te poti considera precum doresti.

 

Pt ca nu deschidem linkuri, de ce oare? Ca sa ne vina mai usor sa aruncam cu noroi? Un mod de a manipula este acela de a-ti desfiinta partenerul de discutii, discreditare se numeste. Asa ca postez ce pot si eu copia cu recomandarea sa deschideti linkurile.

 

So, vine de la niste rupti in fund ai tarilor nordice, vo 40 de oameni ai legii, plus doctori, psihologi etc :

 

"Summary and Report to the European Parliament Petitions Committee: Child Removal Cases in Denmark, Finland, Norway and Sweden
This Report was made by 40 Nordic Law professionals.

The purpose of this Report is to direct the attention of the European Parliament towards the laws of the Nordic countries regarding compulsory care of children and young persons, and the implementation of the said provisions.

The Nordic countries in general, and Sweden in particular, implement these provisions in a way that leads to unusually high numbers of children being removed from the care of their parents and being placed in foster homes every year. In the case of Sweden, this is the result of the Social Services Act and the Law with Special Provisions on the Care of Young Persons, which most often leads to compulsory care, on arbitrary grounds"

 

 

din pacate nu pot copia fragmente din raport. nici de pe tab, nici de pe pc.

se mentioneaza ca sunt luati multi copii din aceste familii, spun care sunt familiile vizate, care sunt "motivele" invocate, ca numarul copiilor luati este in crestere, ca avocatii care ii apara sunt persecutati si hartuiti de catre sistemul administrativ de judecata? "of the court". Vorbim despre un raport al Comitetului tarilor nordice pt drepturile omului!!! nu o spune Leana de la Poplaca.

 

http://www.nkmr.org/en/investigations-and-reports/2524-summary-and-report-to-the-european-parliament-petitions-committee-child-removal-cases-in-denmark,-finland,-norway-and-Sweden

 

app de persecutie,spuneam ca av no Marius Reikaras I s-a retras dreptul de libera practica. am citit ca acum are din nou acest drept, dupa ce s-a judecat mult si bine cu autoritatile no.

 

 

sa postez si citate din articolul la care Dana Vio ne-a dat link

 

"

Distinșii jurnaliști, nu au ezitat să ne arunce în față declarația doamnei Westberg, ambasadorul Norvegiei în București, care spunea că Barnevernet desparte copiii de părinți „numai atunci când copilul a fost supus unei neglijențe grave, maltratare sau abuz”. O simplă privire la datele publicate de Barnevernet, de arată cu totul o altă poveste. În 2012 dintr-un total de 8.288 de cazuri în care copiii au fost luați definitiv de la părinți, 510 copii au fost luați pentru abuz fizic, și 139 pentru abuz sexual, adică mai puțin de 8%, numere care contrazic direct ceea ce declară doamnă Westberg (http://www.barnevernsaksjonen.no/attachments/article/70/FNStat2009-12.pdf ). Mai mult, Barnevernet declara că numărul de copii luați de la părinți a crescut în ultimii zece ani de la 5,5 per 1 000 de copii (anul 2005), la 7,6 per 1 000 de copii (anul 2014), adică o creștere de aproape 40%. Coordonat cu scăderea numărului de cazuri în care Barnevernet oferea măsuri de asistentă în familie, însuși agenția de statistica a Norvegiei constată că „acest lucru denotă o trecere de la un serviciu de protecție a copilului prin servicii de bunăstare care să vizeze îmbunătățirea condițiilor de viată, la un serviciu de protecție a copilului al cărui principal scop este scoaterea copiilor din familiile unde se observă neglijență” (http://www.ssb.no/en/barneverng ). Ori principiul acesta este contrar oricărei recomandări psihologice.
• Această creștere a numărului de copii răpiți din sânul părinților este și mai evidentă în zona municipiului Naustdal unde locuiește familia Bodnariu. Echipa Barnevernet Førde din municipiul alăturat, se bătea cu pumnul în piept că în primele șase luni ale anului 2014 au reușit să dubleze numărul de cazuri de la 32 la 64 comparat cu anul precedent(http://www.firda.no/nyhende/fekk-inn-dobbelt-să-mange-uromeldingar/s/1-51-7563288 ). O fi fost ceva fenomen meteoritic la începutul anului 2014 care i-a făcut pe părinții din zona Naustdal să devină dintr-o data monștri care își snopesc din bătaie copiii? Nerăbdarea agenților Barnevernet din municipiul Naustdal de a se implica în cât mai multe cazuri iese și mai tare în evidența atunci când ții cont de faptul că sunt trei agenți la o populație foarte mică (din păcate, Barnevernet Naustdal a șters de pe pagina web care lista numărul și numele agenților, iar eu nu mi-am dat seama să fac un screen-capture). Statistica din 2010 ne arată că în municipiul Naustdal locuiau 2.715 persoane, dintre care 651 de copii cu vârstele cuprinse între 0-17 ani (http://www.ssb.no/a/barnogunge/arkiv/1999/del1/tabell/141_02_0.shtml ). Deci un singur agent Barnevernet avea de monitorizat doar 217 copii. Țineți cont că acești agenți au dea face strict cu protecția copilului, fiecare școală având alți angajați pentru consiliere. Este de înțeles deci că pentru a-și justifica salariul, acești agenți Barnevernet sunt gata să intervină și să răpească copiii la cea mai mică semnalizare. Până și directoarea școlii care a făcut inițial reclamația, a refuzat să arate agenților Barnevernet în ce clasă sunt fetițele, ea sugerându-le să îndrume doar părinții. Ori părinții Bodnariu nu au primit nici măcar o atenționare în privința vreunui presupus abuz fizic.
Domnul jurnalist atotștiutor ne-a mai asigurat că sistemul norvegian Barnevernet este curat ca lacrima și că investigațiile lor sunt 100% corecte.

Însă, o simplă privire asupra unui studiu făcut de emisiunea norvegiană de investigații Brennpunkt, arată că peste 50% din psihologii angajați de stat să reprezinte atât copilul cât și părinții în instanță, sunt aceeași psihologi angajați de Barnevernet la nivel administrativ, ceea ce constituie o gravă abatere (http://www.nrk.no/dokumentar/xl/brennpunkt_-skjulte-bând-1.11660499 ). De exemplu, un singur psiholog a câștigat 900.000 de coroane (aprox. $100.000 de euroarrow-10x10.png) într-un singur an din contractele cu o singură municipalitate. În anul 2012, un alt doctor psiholog, a întocmit 36 de rapoarte doar pentru Barnevernet (aproape un raport pe săptămâna) si asta pe lângă practica în sistemul privat, câștigând 1.7 milioane coroane (aproape $200.000 de dolariarrow-10x10.png). Studiu mai menționează ca peste jumătate din psihologii folosiți la nivel de district, au fost angajați și la nivel de municipalitate. Prin urmare, chiar și atunci când părinții fac apel la nivel de district, ei se luptă cu aceeași psihologi care sunt folosiți la nivel de municipiu unde a începuthttp://cdncache-a.akamaihd.net/items/it/img/arrow-10x10.png necazul lor.
Domnule jurnalist, oare suntem noi ăștia ieșiți în strada singurii care critică sistemul Barnevernet?

În Iunie 2015, avocatul pentru dreptul copiilor Thea Totland, critica dur micro analizele psihologilor care au rezultat în abuzuri grave, cum ar fi luarea unui copil de la părinți bazat pe un raport care sancționa grav faptul că bebelușul nu a avut contact cu ochii mamei (http://www.abcnyheter.no/nyheter/2015/06/25/194407770/vi-mă-diskutere-hva-șom-er-god-nok-omsorg ). Sistemul Barnevernet este criticat în și mai mare măsură de către doctorul psiholog Sverre Asmervik (http://www.advokatbladet.no/2015/05/hva-er-det-med-noen-sakkyndige/ ). El demonstrează că în peste 90% din cazuri, judecătorii i-au deciziile bazat pe raportul psihologilor plătiți de Barnevernet. În consecință, psihologii angajați de Barnevernet sunt cei care i-au decizia finală, fiindcă judecătorilor le este rușine să treacă peste hotărârea psihologilor. Lista acuzațiilor continuă cu unul dintre cei mai proeminenți avocați din zonă Trondheim, doamna Venil Katharina Thiis (http://www.adressa.no/nyheter/trondheim/2009/01/10/Jeg-har-f%C3%A5tt-nok-1483738.ece ). Cu toată iscusința ei de avocat, începând cu anul 1991 și până în anul 2009 când a ieșit la pensie, doamna Venil Thiis nu a reușit să câștige decât două cazuri împotriva Barnevernet: primul ei caz, și ultimul. Ea critică dur atât rapoartele psihologilor, cât și întregul sistem de justiție, cerând ca întreg sistemul de protecție al copilului (Barnevernet) să fie schimbat. Lista poate continua, dar mai menționez doar încă o critică adusă de un doctor de familie Jacob Christian Norup, care a reclamat modul abuziv de operare ar agenților Barnevernet (http://www.bt.no/nyheter/lokalt/–Forsokt-brukt-țil-a-fjerne-barn-fra-mor-2843402.html ).

Și totuși, lucrul cel mai grav comis de agenții Barnevernet este modul abuziv și total ilegal de interogare a copiilor.

Ei folosesc metode incorecte de interogare, cum ar fi întrebările direcționale (sugestive), căutând cu orice preț să ajungă la concluzia dorită de ei. Fac referire doar la un studiu despre „Sugestibilitatea copiilor” (http://law2.umkc.edu/faculty/projects/ftrials/mcmartin/suggestibility.html ) care expune în mod clar că interogatorul poate influența răspunsul copiilor prin întrebări direcționale (sugestive). Și nu numai atât, ci și că odată infiltrat un astfel de eveniment în mintea copilului, acel copil nu mai poate fi considerat o sursă sigură de informații. Acest mod abuziv de interogare este folosit chiar și de doctorii norvegieni renumiți, cum ar fi psihologul Turid Kavli, premiata cu Medalia de Merit a Regelui, care așa cum arată acest video (http://crestintotal.ro/2016/01/16/fetiță-torturată-de-psihologii-barnevernet/) se folosește de întrebări sugestive și abuz psihologic până ce primește răspunsul dorit. Această fetiță a trebuit să aștepte 12 până să obțină eliberarea acestui video, ca să poată demonstra nevinovăția tatălui ei vitreg. Domnule jurnalist, va întreb: câți ani v-a trebui să aștepte familia Bodnariu până ce modul abuziv de interogare al fetițelor lor v-a fi expus?"

 

continuarea, inceputul, aici:

 

https://marianagoron.wordpress.com/2016/01/19/totul-despre-barnevernet-pentru-jurnalistii-de-doi-bani/

 

articolul este semnat de catre It- ul roman (rupt in fund, Xio? ) Ionuț Voloșen
College Station, Texas

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand ajung acasa voi copia articolul aici, ca vad ca ati ramas blocate pe ruptura din fund si ati interpretat-o ca pe o chestie financiara. :)))

 

Mamica, nu am inteles nimiv din mesajul tau. Eu nu am copii dar am fost unul neabuzat. Nu stiu daca autorul are 7 sau nici un copil.

 

 

Alizee, bineinteles ca este o trauma sa fie luati copiii, la inceput asta m-a revoltat si pe mine, am spus ca norvegienii sunt niste idioti si ca habar nu au cum e cu psihicul la copii. Dar dupa aia am citit articolul asta si am vazut totul cu alti ochi.

 

Din mrsajele citite inteleg ca e totusi ok sa iti altoiesti copiii, desi imi amintesc ca am citit aici multe pareri impotriva palmei la fund.

Cum se schimba totul in fctie de....situatie, nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norvegienii ar fi chiar mai rupti in fund daca n-ar fi petrolul ala acolo.

 

 

Am tot văzut remarca asta cu petrolul, mai mereu cu sens peiorativ. Până la urmă, bravo lor că au știut să-și valorifice resursele. Bravo statului lor că a valorificat această resursă în favoarea țării și a cetățenilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...