Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

Intreaba- i pe austrieci dc avem sau nu pantaloni, ca tocmai rup din ei.

Autoironii de genul pastreaza- le pt tine, te rog si pt pareristii despre legislatie de pe blogurile " faine".

Nu le intoarce din condei. Sunt destule pareri de genul, mi- e acru. Stiu perfect ce vrei sa spui. 

PC are finantele pe care le avem cu totii, spitale, scoli si gradinitie, politie etc nu pt ca nu e de unde, sa ne intelegem. Dar ce tare ar fi sa ne luam si sa plecam cu totii, nu? Asa ca de galerii de genul, noi cei care am ramas aici, nu avem nevoie, multumim. Tocmai se intampla niste cestii urate prin occident si uite ca si lumea de acolo nu e deloc diferita de a noastra. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Scris de un roman ce nu este rupt in fund de lla nascutulsi crescutul unui copil presupun asa ca si cititorii si admiratorii lui.

 

Dar ii merge petrolul norvegian prin buzunare si ii tataieacum acel " fund" sa nu cumva sa aiba probleme ca roman, nu? 

 

 

 

Eu nu inteleg logica asta: tu vii dintr-o tara in care protectia copilului de de kko, nu ai dreptul sa vorbesti despre presupuse abuzuri intr-o tara unde institutia respectiva functioneaza (mai/foarte) bine.

De ce n-ar avea dreptul romanii "rupti in fund" sa se revolte cand sunt dezvaluite abuzuri de genul acesta?

 

E adevarat, comparativ cu PC din Romania care face rau din indiferenta/incompetenta/miserupism PC din Norvegia face rau din prea multa grija/exces de zel.

 

 

Este raul facut cu bune intentii mai putin rau?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, eu am afirmat ca baverul, asa cum este el acum, ar tebui desfiintat si infiintata o protectie a copilului subventionata de stat, nu de persoane particulare, care ar putea vedea totul ca pe o afacere din care sa scoata profit. 

Alizee, BV-ul e de stat. Stiu ca presa a mai aberat in articole dar eu am mai scris ca ei au buget de la stat si nu-s o firma privata. Externalizeaza anumite servicii cand nu au personal suficient, inchiriaza cladiri de la firme private, platesc ingrijirea unor copii de catre firme private. Cei care au putere de decizie sunt angajati ai statului. Dar zau ca nu mai terminati odata cu profitul statului pe seama copiilor. PC-ul este o mare gaura in buget la nivelul acesta de constiinciozitate.

Si despagubirile tot statul le da.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De acest caz stiti ? De ce nimeni nu dezbate si incearca sa ii ajute? Se petrece in Romania! Unde sunt parlamentarii ?

 

http://crestintotal.ro/2016/01/16/acces-direct-acuzatii-periculoase-cei-de-la-protectia-copilului-le-au-luat-9-copii-in-toiul-noptii/

 

Valeu, ce prezentare plina de subliminale. Uite de-asta evit posturile/stirile romanesti.

 

Dincolo de asta, au actionat ca BV-ul. Nasol.

 

De ce umblau strainii aia cu manusi chirurgicale cu copiii? Erau contaminati cei mici sau cum?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am tot văzut remarca asta cu petrolul, mai mereu cu sens peiorativ. Până la urmă, bravo lor că au știut să-și valorifice resursele. Bravo statului lor că a valorificat această resursă în favoarea țării și a cetățenilor.

 

Nu asta e problema, ca s-au valorificat resursele. Ci ca aceasta valorificare contribuie la vinderea imaginii Norvegiei in lume ca o tara civilizata. Care civilizatie ascunde mizeriile descoperite de cand cu familia Bodnariu. Si-apoi vin romani care dau in cap altor romani, "baaahhh, ruptilor in cur, n-aveti ce comenta, cand Romania e cum e".

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramiris, eu nu mai pot sa cred ca raul asta este datorat unui exces de zel, din dorinta de bine. Cand sunt bani in joc... nu mai pot sa cred. A, or fi unii care mnah, ca aceia de pe la noi cu " merite deosebite"...dar ei cadreaza la problema de niste iq si lipsa si a unei macar farame de suflet.

 

La cum decurg lucrurile pt fam Nan, situatia e ft rea! Personal, ce scrie in Biblie imi pare de o realitate crunta. 

Noi aici dezbatem si nu stiu cat de bine este. Cred ca acesti parinti trec prin iad, copiii lor sunt tratati ca niste animalute domestice, tare mi- e ca de fapt precum niste lucruri, caci dincolo si animalutelor li se ofera drepturi si protectie. Cred ca nu putem decat sa fim alaturi de ei, daca vrem, prin rugaciune. 

 

Nedreptatile de la noi nu le anuleaza pe cele de dincolo. Nu stiu de ce tot vanturam Aici " pai stai sa vezi ce se intampla la voi/ noi, cum puteti sa va stresati pt aia si pt ei nu? " Adica sa intoarcem privirle dela aceste cazuri si sa ni le indreptam oriunde ni se pare ca e mai important, de ce unele sunt mai importante ca altele? Ce se intampla in tarile " civilizate" ajunge la noi, de obicei...multumesc, eu nu vreau sa devina familia un mare nimic. Daca aceste lucruri se vor generaliza, nimeni, nici cei de acuma care sufera, nu vor mai avea vreo sansa la viata, pur si simplu, ca nu cred ca mai putem numi viata dc atrocitatile acestea se vor extinde. Cine va mai putea sa ridice capul, sa arate nedreptatile, sa apere aceste suflete, daca vom ajunge toti niste robotei obedienti?

 

Michelle si pt cine mai doreste, era postat pe site- ul plimbat aici pe forum. Am spus ca treaba e raspandita...voi pune un filmulet cu o senatoare US care din pacate  nu mai este printre noi 

 

https://m.youtube.com/watch?v=Ry5eSKyZ98g

 

Era anuntat pe un site, pe fb? ca problema din No va ajunge sa fie dezbatuta si in ceva foruri inalte, comisie? a SUA, zilele acestea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu asta e problema, ca s-au valorificat resursele. Ci ca aceasta valorificare contribuie la vinderea imaginii Norvegiei in lume ca o tara civilizata. Care civilizatie ascunde mizeriile descoperite de cand cu familia Bodnariu.

 

Fără legătură cu subiectul, despre care nu îmi dau cu părerea pentru că nu am informații pe care să le consider edificatoare, a respecta/aplica legile țării este un aspect al civilizației. Valorificarea resurselor a permis dezvoltarea societății în ansamblul ei, a infrastructurii etc, ceea ce iarăși înseamnă civilizație. Degeaba ai vrea să „vinzi” o imagine, dacă nu „cumpără” nimeni.

Ca să ating doar tangențial subiectul discuției, observ că norvegienii de rând nu au în marea majoritate nicio problemă cu legile lor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din dosarul fam Bodnariu, av de dr civil din US Peter Costea a avut acces. :) este in lb engleza

 

http://costea-parlamentuleuropean.ro/content/a%20norway%20gone%20berserk.pdf

 

 

am gasit aici : https://www.facebook.com/Norway-Return-the-children-to-Bodnariu-Family-744234959015965/?pnref=story

 

si pastorul C Ionescu confirma niste chestii pe care le gandeam si eu. :)

https://popaspentrusuflet.wordpress.com/2016/02/03/cazul-bodnariu-clarificari-importante/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

am citit un articol foarte fain pe un blog, scris de un roman. Cum ca romanii sunt rupti in fund din punctul asta de vedere dar indraznim sa ne luam d enorvegieni si sa ii aratam cu degetul. Omul traieste acolo de multi ani, stie legile tarii. acum ne luam de ei ca au zero toleranta fata de abuzul fiziic :))))

 

Nu vrei tu sa deschizi subiect pt fundul  peticit al romanului. ...

Aici noi discutam altceva. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...