Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Alizee, BV-ul e de stat. Stiu ca presa a mai aberat in articole dar eu am mai scris ca ei au buget de la stat si nu-s o firma privata. Externalizeaza anumite servicii cand nu au personal suficient, inchiriaza cladiri de la firme private, platesc ingrijirea unor copii de catre firme private. Cei care au putere de decizie sunt angajati ai statului. Dar zau ca nu mai terminati odata cu profitul statului pe seama copiilor. PC-ul este o mare gaura in buget la nivelul acesta de constiinciozitate.

Si despagubirile tot statul le da.

 

Si-atunci, care ar putea fi motivul scoaterii copiilor din propriile familii pt a fi crescuti de catre stat sau infiati de alte persoane ?

Din statistici reiese clar ca numarul copiilor luati de bv este suspect de mare, raportat la numarul populatiei; doar n-or fi toti parintii deviati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine cunoaste mai bine engleza decat mine, ce inseamna pentru un copil de 3 luni ca e ""the youngest boy is flattened emotionally"

 

Cred ca mai repede un psiholog ar trebui sa ne explice. Traducerea ar fi "aplatizat" de la Flat = Plat

Flattened = Aplatizat

Intuitiv as zice ca evaluarea lor a fost ca bebele nu reactiona emotional asa cum se asteptau la varsta lui.

Dar nu stiu daca e corecta interpretarea mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu tot cu expresia asta am avut probleme

 

aici ceva explicatii medicale, care ma naucesc!

 

http://medical-dictionary.thefreedictionary.com/flat+affect

 

eu cre' ca astia de iau copiii, ar trebui sa se caute ei de niste... de- astea!! [zirea] momentan flatu...a din putzul gandirii.

iau o pauza, ca la ce citesc, ma ia cu nervii capului :((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fără legătură cu subiectul, despre care nu îmi dau cu părerea pentru că nu am informații pe care să le consider edificatoare, a respecta/aplica legile țării este un aspect al civilizației. Valorificarea resurselor a permis dezvoltarea societății în ansamblul ei, a infrastructurii etc, ceea ce iarăși înseamnă civilizație. Degeaba ai vrea să „vinzi” o imagine, dacă nu „cumpără” nimeni.

Ca să ating doar tangențial subiectul discuției, observ că norvegienii de rând nu au în marea majoritate nicio problemă cu legile lor.

 

Totusi, spiritul de comerciant nu are legatura cu gradul de civiliatie si respectul fata de oameni si familie. Or, taman asta i se reproseaza norvegiei : incalcarea flagranta, in mod repetat a drepturilor elementare ale omului. 

 

Civilizat nu este sa respecti niste legi, ci acele legi sa fie de bun simt si omenie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cand ajung acasa voi copia articolul aici, ca vad ca ati ramas blocate pe ruptura din fund si ati interpretat-o ca pe o chestie financiara. :))) Mamica, nu am inteles nimiv din mesajul tau. Eu nu am copii dar am fost unul neabuzat. Nu stiu daca autorul are 7 sau nici un copil. Alizee, bineinteles ca este o trauma sa fie luati copiii, la inceput asta m-a revoltat si pe mine, am spus ca norvegienii sunt niste idioti si ca habar nu au cum e cu psihicul la copii. Dar dupa aia am citit articolul asta si am vazut totul cu alti ochi. Din mrsajele citite inteleg ca e totusi ok sa iti altoiesti copiii, desi imi amintesc ca am citit aici multe pareri impotriva palmei la fund. Cum se schimba totul in fctie de....situatie, nu?

Ai punctat  bine faptul ca nu ai copii. ..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Lucialu [flo2] ... Adica un fel de depresie, schizofrenie, sau oricum ceva care denota lipsa de raspuns emotional... Asta se poate depista la 3 luni?

Chiar o fi adevarat raportul asta al avocatului? Daca e, si asta e dosarul B., iar pana si consiliul local s-a pronuntat in favoarea familiei, atunci clar poate fi calcaiul lui Ahile pentru B

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dianama, faptul ca am sau nu am copii nu are nici o relevaanta. Ca un ginecolog nu trebuie sa nasca pt a asidta o pacienta la nastere, un psiholog nu trebuie sa fi fost abuzat ca sa poata trata un copil abuzat samd. :)

 

Vreau sa va intreb pe tine si pe Lucialu, ca tot o dati cu inversunare in personale: E ok sa iti bati copilul?

Daca face o prostie ii poti da una? Nu spun sa il faci KO, doar sa il lovesti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu tot cu expresia asta am avut probleme

 

aici ceva explicatii medicale, care ma naucesc!

 

http://medical-dictionary.thefreedictionary.com/flat+affect

 

eu cre' ca astia de iau copiii, ar trebui sa se caute ei de niste... de- astea!! [zirea] momentan flatu...a din putzul gandirii.

iau o pauza, ca la ce citesc, ma ia cu nervii capului :((

 

Si eu zic ca sunt dusi, se joaca cu notiunile psihologice cum le tuna.

Era al bebe pe care l-au luat ca era prea interesat de straini deci clar era o problema. Asta micu' la 3 luni nu are reactiile emotionale pe care le asteapta ei... Si pentru asta iei un bebelus de la sanul mamei?

Poate ne explica un psiholog ce inseamna si de ce ar putea fi asociata aceasta chestie cu ideea de abuz.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...