Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

Dianama, faptul ca am sau nu am copii nu are nici o relevaanta. Ca un ginecolog nu trebuie sa nasca pt a asidta o pacienta la nastere, un psiholog nu trebuie sa fi fost abuzat ca sa poata trata un copil abuzat samd. :)

 

Vreau sa va intreb pe tine si pe Lucialu, ca tot o dati cu inversunare in personale: E ok sa iti bati copilul?

Daca face o prostie ii poti da una? Nu spun sa il faci KO, doar sa il lovesti.

 

 

Ba pentru a intelege situatia asta are relevanta daca esti parinte sau nu.

Copilul nu e o planta, sa o muti dintr-un ghiveci in altul mai frumos si mai mare fara sa il traumatizezi.

Familia are rostul si rolul ei in dezvoltarea sanatoasa a unui copil si pe noi asta ne revolta, reducerea la derizoriu a ideii de familie de catre PC din Norvegia si dezradacinarea copiilor la cea mai mica suspiciune plecata de la orice sesizare venita de la oricine, oricand. Nu se investigheaza serios, nu se acorda support familiei pentru corectia eventualelor probleme. Dimpotirva, totule  facut la modul securistic, in cel mai mare secret, copii sunt ridicati de comandouri venite pe neasteptate de langa parintii care habar n-au ce s-a intamplat.

 

 

Nu m-ai intrebat pe mine, am raspuns cred deja pe topicul asta deja: fi-miu are 14 ani si da, i-am mai dat cate una la fund de-a lungul anilor. Nu sunt mandra de asta, de obicei ii ceream iertare pentru reactia respectiva. Dar nu cred ca viata lui ar fi fost fericita daca ar fi fost rupt de langa parintii lui. Am discutat mult acasa toti trei cazurile din Norvegia, copilul meu spune acelasi lucru, ca dragostea parintilor nu poate fi inlocuita de nimic.

 

Asa cum Xio, nu te supara, e greu ca un ne-parinte sa inteleaga si sa empatizeze cu suferinta parintilor. Daca mi-ar fi spus cineva asta inainte sa am copil as fi spus probabil ca tine ca e BS. Dar crede-ma, nu este. Maternitatea de scihmba, una e sa vorbesti theoretic despre legatura dintre mama si puiul ei, sa crezi ca o intuiesti, si cu totul altceva sa SIMTI. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

din dosarul fam Bodnariu, av de dr civil din US Peter Costea a avut acces. :) este in lb engleza http://costea-parlamentuleuropean.ro/content/a%20norway%20gone%20berserk.pdf am gasit aici : https://www.facebook.com/Norway-Return-the-children-to-Bodnariu-Family-744234959015965/?pnref=story si pastorul C Ionescu confirma niste chestii pe care le gandeam si eu. :) https://popaspentrusuflet.wordpress.com/2016/02/03/cazul-bodnariu-clarificari-importante/

 

F. interesant primul link, articol plin de detalii si aspecte juridice ale cazului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, e ok sa fie un copil mancat de caini? Stai ca imi aduc aminte: si la acel subiect postarile tale erau cam asa " ...  :)))))) si iarasi.... :))))  drepturile maidanezilor  :(((( " O, ce vad aici? Sa ma mir? " :)))))) "

Nu, nu e ok sa iti bati copilul. Asta este exclusiv pt ca sa nu spui ca ma fofilez. Dar cu o lovitura usoara la fund nu spargi un copil, ca nu e ou si nici parintele nu e robotel, e om, deci supus greselii, nicidecum monstru, niciunul dintre ei, parinte ori copil nu merita teroarea pe care le- o aplica " echidistant" acesti mizerabili angajati ai PC.

Bre, ma lesi? Taman ce lipseai tu cu un picior intins de dupa colt, aici la topicul " Bodnariu" " solidaritate".

 

Pt cine oripilez in exprimari, sa isi intoarca privirle sensibile de la postarile mele. Recunosc pacatul,nu intorc pt oricine obrazul, nu de alta dar si margaritarele sunt limitate.

 

Poohy, cu drag! :)

 

Ramiris, da. :( 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramiris, eu nu sunt cum erai tu. Chiar pot empatiza su cu parintii si cu copiii. Dpdv psihologic este o trauma pt copiii aia si mi se pare o prostie exagerarea asta la care se ajunge mai nou. Asa cum mi s-a parut o prostie ideea ca daca un strain ii spune copilului tau sa nu faca ceva deranjant, tu ca parinte sa te infoi si sa te ataci ca e copilul tau si nimeni nu ii spune nimic. E un exemplu, nu ma refer la tine.

 

La subiectul acesta problema e ca acest om locuieste in norvegia si trebuie sa respecte legile de acoli, legi pe care le cunoaste.

Asa cum in America si in alte tari ti se ia vopilul daca il lasi singur in casa si nu poti spune ca in Romania toti procedeaza asa.

 

Din pctul de vedere al norvegienilor oanenii astia di-au abuzat copiii si ei au o toleranta zero pt asa ceva. Asa cum in unele tari e toleranta zero pt traficul de droguri si esti condamnat la moarte daca esti prins.

 

 

Copii nu trebuie sa ai ca sa poti judeca o astfel de situatie. :) e doar o scuza pt a inchide gura celor care nu sunt de acord cu diverse pareri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, spiritul de comerciant nu are legatura cu gradul de civiliatie si respectul fata de oameni si familie. Or, taman asta i se reproseaza norvegiei : incalcarea flagranta, in mod repetat a drepturilor elementare ale omului. 

 

Civilizat nu este sa respecti niste legi, ci acele legi sa fie de bun simt si omenie.

„Spiritul de comerciant” nu poate învinge acolo unde nu sunt unii destul de fraieri să se lase păcăliți de o „marfă proastă”. Cum am zis, nu vreau deloc să mă refer la caz, nu cred că există vreo țară care excelează în respectarea drepturilor omului și oricum există legi internaționale și instanțe care pot stabili asta. Eu am reacționat doar la disprețul manifestat în mai multe rânduri de către diferiți useri față de faptul că sunt acolo unde sunt pentru că au petrol. Alții au resurse și își bat joc, ei au știut să le valorifice în folosul lor. Din punctul ăsta de vedere e bun și „comunismul” la ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Copii nu trebuie sa ai ca sa poti judeca o astfel de situatie. :) e doar o scuza pt a inchide gura celor care nu sunt de acord cu diverse pareri."

 

 

Problema e ca judeca fara empatie pt aceste familii, MAI ALES cei care n-au copii, sau au doar unul...diferenta intre niciun copil, un copil si MULTI copii este pur si simplu uriasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, orice om se poate pune atat in papucii parintilor cat si in papucii copiilor. De unde ideea asta cu lipsa de empatie?

Crezi ca cineva nu poate fi educator daca nu are copii? Sau psiholog?

Ar insemna ca valoarea parerilor celor care au copii e egala cu zero pt ca sunt subiectivi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Din pctul de vedere al norvegienilor oanenii astia di-au abuzat copiii si ei au o toleranta zero pt asa ceva. Asa cum in unele tari e toleranta zero pt traficul de droguri si esti condamnat la moarte daca esti prins.

 

 

Daca citesti declaratiile oficiale are norvegienilor ai sa vezi ca e foarte nuantata parerea.

toleranta zero nu inseamna ca pentro o palma la fund sau o urecheala se iau copii. Ei declara sus si tare ca ridicarea copiilor este ultimul resort dupa ce s-a facut totul inainte pentru consilierea si indreptarea familiei.

 

Ti se pare ca la oamenii astia a fost ultimul resort? Cand ei s-au trezit fara copii si nici nu au avut idee ca au fost reclamati? Cand nu s-a facut o investigatie sau o ancheta sociala serioasa.

 

 

PS: n-ai de unde sa stii ca "nu esti cum eram eu" pentru ca nu stii nici cum am fost nici cum sunt eu :).  Eu pot insa sa presupun ca esti o femeie normala ca toate femeile de pe pamentul asta si ca maternintatea te va schimba la fel ca pe toate celelalte. Cu siguranta o sa intelegi dupa aceea ce vreau sa spun, crede-ma. Pentru ca eu am stat in papucii tai de ne-mama, tu in ai mei de mama nu :). Nu ca ar fi un titlu de glorie. E doar altceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, cand singura ta contributie la subiect e o jignire globala a romanilor, din postura ta de persoana care nu are/nu isi doreste copii, la un subiect despre separarea copiilor de familia biologica, sunt de asteptat reactii precum cea de mai sus.

 

Comparatia intre sistemele de protectie a copilului in Ro si No este irelevanta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramiris, tu ai spus ca inainte sa ai copil ai fi spus si tu ca mine, ca e BS.

Eu nu spun asta :)) si nici nu am gandit asa ceva pt ca imi inchipui prin ce trec acei copii.

Daca vrei sa subliniezi ca tu ai fost ca mine si ca oricum nu aam nici o sansa in fata ta pt ca tu ai un copil deci esti din start cu un picior in fata e ok. Nu iti impartasesc parerea dar nici nu ti-o pot schimba.

 

Pot doar sa iti spun ca situatia nu e asa cum ti-o imaginezi tu si ca si oamenii fara copii sunt diferiti si gandesc diferit. :)

Iar cei care au copii nu sunt automat parintii empatiei sau cei mai buni din lume.

 

 

Lasand puedica asta la o parte, cred ca afirmi cam acelasi lucru ca mine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...