Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Radar familia Bodnariu


redactor

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Alyx, spui ca ai citit ce s-a scris. Eu zic sa recitesti. Legea nu spune ca pentru urecheli sau palme la fund se iau copii. Legea spune ca e musai sa fie consiliati parintii.

 

Bine dar de unde stim sigur ca nu au fost consiliati parintii?

 

Mie mi se pare ca in tot scandalul acesta avem doar ceea ce sustin membrii familiei.

 

Repet, eu in locul lor mi-as folosi toata energia si toate resursele pentru a ma apara cat mai bine, eventual pentru a da statul norvegian in judecata.

 

Si pentru ca am inteles ca locuiesti tot in Norvegia de ceva vreme, eu sunt curioasa sa stiu norvegienii dce parere au despre instituitia asta in discutie.

 

BV asta a luat si copii de-ai norvegienilor sau au o preferinta pentru copiii imigrantilor?

 

Prietenii tai norvegieni ce parere au despre legislatia privind protectia copilului?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si-atunci, care ar putea fi motivul scoaterii copiilor din propriile familii pt a fi crescuti de catre stat sau infiati de alte persoane ?

Din statistici reiese clar ca numarul copiilor luati de bv este suspect de mare, raportat la numarul populatiei; doar n-or fi toti parintii deviati.

 

Motive ca de exemplu nepotrivirea parinte-copil, bunastarea copilului, fapul ca nu se pune mult pret pe a fi cu parintele natural, ca ii ajuta sa fie mai independenti si nu la fusta mamei pana la baranete.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, am copil.

Doar ca e adoptat, deci banuiesc ca nu ma calific in ceea ce priveste intelegerea legaturii profunde dintre mama si copil :)

 

Edit ca sa spun ca am si mai mult de 30 de ani :))

 

Eu nu cred ca adoptia te face mai putin mama decat oricare alta mama, asta cred ca e mai mult o pre-pozitionare a ta fata de interlocutori dar ma indoiesc ca ceva din discutiile de aici te-a facut sa crezi asa ceva.

 

Pe de alta parte ai fi impacata sa adopti un copil smuls din familia lui naturala pe motive cel putin dubioase (facem abstractie de cazul de fata)?

Cu alte cuvinte te-ai simti ok sa-ti construiesti fericirea pe nefericirea si nedreptatea facuta altor oameni?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca se ataseaza de "foster parents" si mai cred ca se confunda aparenta integrare a copiilor in alte familii cu atasamentul. Pur si simplu nu poti iubi niste parinti noi, asa, la comanda. Pentru B copiii nu reprezinta decat un...dosar, un caz care trebuie rezolvat, putin le pasa ce-i cu adevarat in sufletul lor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca adoptia te face mai putin mama decat oricare alta mama, asta cred ca e mai mult o pre-pozitionare a ta fata de interlocutori dar ma indoiesc ca ceva din discutiile de aici te-a facut sa crezi asa ceva.

 

Pe de alta parte ai fi impacata sa adopti un copil smuls din familia lui naturala pe motive cel putin dubioase (facem abstractie de cazul de fata)?

Cu alte cuvinte te-ai simti ok sa-ti construiesti fericirea pe nefericirea si nedreptatea facuta altor oameni?

 

 

Eu nu ma pre-pozitionez in nici un fel, dar nici nu consider ca cine nu are copii nu e capabil sa empatizeze cu suferintele copiilor sau ale parintilor, asa cum s-a sus tinut pe ultimele pagini.

 

 

 

Cat despre partea pe care am bolduit-o:

 

1. nu vad relevanta intrebarilor,

2. nu te priveste pe tine ce si cum m-ar face pe mine sa ma simt,

3. postul tau se inscrie pe aceeasi linie a patetismelor si dramatismelor vehiculate pe aici.

 

In alta ordine de idei, vin si eu si te intreb: daca la final s-ar dovedi ca autoritatile norvegiene au avut dreptate, ca acolo au existat abuzuri, vei fi impacata cu tine ca ai sustinut fervent cauza acestor parinti?

 

De unde atata siguranta in a sustine ca adevarul este numai si numai de partea acestei familii? Din ceea ce se vede la TV si pe diverse site-uri?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt familii de romani care traiesc in Norvegia,  bine integrate, care nu au avut si nu au probleme cu PC.

 

Si eu locuiesc in Finlanda de peste 15 ani  cu un copil de 9 ani si pot sa zic ca  stiu care imi sunt obligatiile mele ca parinte, deci am habar de lege, chiar fara sa o citesc pur si simplu pt ca , copilul meu  frecventeza scoala .

 

Iar doamna  Ruth Bodnariu crescuta in Norvegia, de profesie asistenta pediatrica cu ceva specializare pe psihiatrie parca... nu stia ca nu ai voie sa lovesti copiii  ?!

 

Copiii  isi cunosc drepturile  din scoala,cel putin aici, banuiesc ca la fel e si in Norvegia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, pai posteaza blogul ala, sa avem si noi sansa de a-l citi.

Eu banui despre ce e vorba, s-ar putea sa-l fi citit deja dar nu sunt sigura ca vorbim de acelasi. Era parerea unui roman care locuieste in No despre sistemul f. diferit de cel romanesc, de abordare a protectiei copilului. Eu nu am tras insa aceleasi concluzii ca tine, despre romanii rupti in fund etc. (dac-o fi vorba de acelasi blog. Nu am acum sursa la dispozitie, sunt la munca intr-o pauza).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Cat despre partea pe care am bolduit-o:

 

1. nu vad relevanta intrebarilor,

2. nu te priveste pe tine ce si cum m-ar face pe mine sa ma simt,

3. postul tau se inscrie pe aceeasi linie a patetismelor si dramatismelor vehiculate pe aici.

 

 

 

Singurul meu raspuns la modul agresiv in care ai gasit de cuviinta sa mi te adresezi este ca voi alege sa nu mai interactionez de acum inainte cu tine pe DC. Din fericire am si tehnic aceasta optiune.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...