Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Persoana de sprijin


Vapaie

Recommended Posts

Subiect: Persoana de sprijin
Din luna iulie 2015 m am hotarat sa am grija de 2 copii de la un centru de copii. Am fost la un centru de copii si l am cunoscut pe X de 14 ani si pe sora acestuia Y de 13 ani. Am facut cerere pentru a deveni persoana de sprijin la DGPC din luna iulie, am fost lasat sa vizitez copii la centru fara posibilitatea de a-i scoate in oras 2 luni apoi nu am mai fost lasat sa i vad decat sub supravegherea unui asistent de la centru pe motiv ca nu a venit confirmarea la cererea de persoana de sprijin. Mentionez ca eu sunt sofer pe TIR, fac curse in toata Europa, sunt plecat 3 - 4 saptamani apoi 1 - 2 saptamani sunt acasa. Altceva ce este cu totul halucinant cei de la centru unde sunt copii au zis ca le am OFERIT PREA MULT. Ceea ce este adevarat ca le-am oferit o groaza de dulciuri, le am cuparat telefoane, pizza, rechizite, imbracaminte, incaltaminte etc. Le am platit 3 cursuri de innot unde au invatat sa innoate, piscina fiind la 500 metri de centru de copii. Din septembrie nu ma mai lasa sa ii vad. sa ii vizitez si nu primesc nici un raspuns nici pana in ziua de azi la cererea de persoana de sprijin. Am fost in audienta atat la directoarea adjuncta care am inteles ca e prietena buna cu directoarea de la centru de copii cat si la directorul general. Ei zic ca nu e nici o problema sa am rabdare si pot vizita copii la centru. Cand ma duc la centru directoarea de acolo zice ca nu a foat informata ca pot vedea copii si nu ma lasa sa ii mai vad. Am dus toate actele necesare cerute de ei inca din luna august dar nimic. Directoarea de la centru a facut mai multe abuzuri asupra copiilor cand plecam in cursa le confisca telefoanele si alte bunuri cand veneam acasa le inapoia efectiv i si bate joc de mine si copii. Am facut o cerere ca vreau sa i-i iau acasa de sarbatori prin programul IA-MA ACASA DE SARBATORI si directoarea mi a zis ca nu crede ca am vre-o sanasa sa ii iau acasa. Acum am facut si o sesizare la Consiliul Judetean si astept raspuns. Mentionez ca eu am 42 de ani nu sunt casatorit, am apartament in Iasi, iar mama are 71 de ani a fost asistenta medicala si are casa la tara. Nu am avut niciodata probleme cu legea nici eu nici parintii mei si nici chiar bunicii. Ce sa fac sa pot avea grija de acesti copii in continuare ? Mentionez ca ei s au atasat de mine foarte mult si eu de ei si vreau sa ii ajut si dupa varsta de 18 ani. Acest lucru le am zis si celor de la centru dar se pare ca nu ii intereseaza decat salarul si alte beneficii de copii ca sufera nu le pasa deloc. Credeti ma ca nu mai stiu ce sa fac si unde sa mai merg. Nu vreau sa renunt la acesti copii ca ii consider ca si copiii mei.Mentionez ca am venit aproximativ 1000 euro pe luna.Ceea ce mi au lasat de inteles ca nu pot sa scot copii in oras sau sa ii i-au la mine este ca sunt persoana singura ceea ce nu cred ca poate fi cu adevarat un motiv. I i iubesc asa de mult incat as incerca sa i-i adopt dar sunt constient ca cu serviciul care i-l am nu exista nici o sansa. Bine inteles ca nu mi i - au dat voie sa ii iau acasa de sarbatori adica nu am primit nici un raspuns. Voi merge la televiziuni ca nu se poate asa ceva, am cumparat tort si nu am trecut de portar sa ii dau copilului desi aveam aprobare i si bat joc de mine si de copii persoanele care sunt platite sa aiba grija de ei.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Vapaie, si eu impreuna cu sotul meu suntem in plin proces de adoptie. Nu stiu exact cum e in Iasi, dar si la noi la Directie procedura este greoaie si pe alocuri "ciudata", dar eu am incercat sa ma gandesc ca angajatii Directiei au in minte bunul mers al copiilor.

 De ex., la vizita acasa ni s-a cerut sa fie prezenti un membru al familiei (pt ca noi locuim singuri in proprietate personala), un veci si un prieten; desi la dosar am prezentat caracterziari de la acestia si puteau sa ii contacteze direct. Nu e chiar la indemana oricui avand in vedere ca intalnirea a fost stabilita in timpul saptamanii si in cursul orelor de munca.

 Dupa au cerut sa vina la job sa vorbeasca cu un coleg de job, desi am adus caracterizari de la ei, ba mai mult ne cer sa venim cu un buget scris cu toate veniturile si cheltuielile noastre, desi am adus adeverinte de venit.

 Pt ca nu avem nimic de ascuns, noi vrem sa avem o relatie deschisa cu responsabila noastra de caz, bineanteles avand grina de intimitatea noastra.

 Nu conteaza ca esti persoana singura, sunt multe cazuri (in special femei) care adopta singure, si nici varsta; intr-adevar serviciul ar putea fi, doar prin prisma plecarilor dese. Mai insista, un raspuns sunt obligati sa iti dea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sincer, eu cred ca cei de la centru privesc cu suspiciune apropierea ta de copii, in conditiile in care ai 42 de ani, nu esti casatorit, locuiesti singur, i-ai coplesit pe copii cu cadouri, samd.

cel mai probabil cei de la centru (directoarea, in mod special) se gandesc ca ai putea avea interese de natura sexuala, avand in vedere varsta copiilor, mai ales a fetitei care este deja (pre)adolescenta.

sa nu te superi, te rog, pentru cele scrise mai sus.

da, suna dur ceea ce spun, esti gresit judecat si etichetat din cauza unor prejudecati sau mentalitati inguste / invechite, dar e foarte probabil ca acesta sa fie motivul pentru care nu mai esti lasat sa te apropii de copii, sa petreci timp cu ei in afara centrului sau la tine acasa. oficial, n-o sa-ti spuna nimeni in fata sau in scris ca acesta e motivul. vor gasi tot felul de pretexte pentru a te impiedica sa te apropii de copii.

daca erai casatorit, iar cei doi copii ar fi fost mai mici ca varsta, nu cred ca ai fi intampinat aceste probleme.

din pacate cred ca te lupti cu morile de vant - birocratie, mentalitati invechite, prejudecati.

ce-i de facut ? nu stiu. traim in romania...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sincer, eu cred ca cei de la centru privesc cu suspiciune apropierea ta de copii, in conditiile in care ai 42 de ani, nu esti casatorit, locuiesti singur, i-ai coplesit pe copii cu cadouri, samd.

cel mai probabil cei de la centru (directoarea, in mod special) se gandesc ca ai putea avea interese de natura sexuala, avand in vedere varsta copiilor, mai ales a fetitei care este deja (pre)adolescenta.

sa nu te superi, te rog, pentru cele scrise mai sus.

da, suna dur ceea ce spun, esti gresit judecat si etichetat din cauza unor prejudecati sau mentalitati inguste / invechite, dar e foarte probabil ca acesta sa fie motivul pentru care nu mai esti lasat sa te apropii de copii, sa petreci timp cu ei in afara centrului sau la tine acasa. oficial, n-o sa-ti spuna nimeni in fata sau in scris ca acesta e motivul. vor gasi tot felul de pretexte pentru a te impiedica sa te apropii de copii.

daca erai casatorit, iar cei doi copii ar fi fost mai mici ca varsta, nu cred ca ai fi intampinat aceste probleme.

din pacate cred ca te lupti cu morile de vant - birocratie, mentalitati invechite, prejudecati.

ce-i de facut ? nu stiu. traim in romania...

 

 

Poate asa e CorinaDani, dar daca exista o cerere inregistrata sau ceva de genu, el trebuie sa primeasca un raspuns oficial - chiar si el negativ cu o justificare, ca totusi Directia este o institutie publica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate asa e CorinaDani, dar daca exista o cerere inregistrata sau ceva de genu, el trebuie sa primeasca un raspuns oficial - chiar si el negativ cu o justificare, ca totusi Directia este o institutie publica.

 

pai tocmai asta este, ca un motiv oficial bine intemeiat nu exista, singura chestie de care se pot "lega" este faptul ca domnul in cauza nu este casatorit si locuieste singur, avand perioade destul de lungi in care lipseste de acasa. deci, de infiat nu-i poate infia, de luat la el acasa pe perioade de timp limitate - nici atat.

tare ma tem ca demersurile facute de acest domn se vor solda cu un mare esec, sau cine stie - chiar cu acuzatii nefondate la adresa lui...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este precis sub observatie..... Nu este mai putin adevarat ca legislatia actuala este greoaie insa pe de alta parte sa nu uitam ca a aparut datorita traficului cu copii. 

Ca si observatie personala suntem in ianuarie 2016 asta inseamna ca i-ai vazut prima data acum 6 luni. Pe scurt nu e o perioada atat de mare incat sa se poata spuna ce? Nimeni nu poate garanta relatia sau intentia ta intr-un interval atat de scurt. In egala masura pentru ce disperarea asta? Dupa 6  luni? Mie imi denota on nivel crescut de instabilitate emotionala mai ales pt 42 de ani. Si eu as fi precaut sincer. Ai rabdare. Daca totul este in regula se va vedea in timp. Asta nu te va impiedica sa-i ajuti daca vei dori. Au casa lor, viata lor si deci poti sa le imbunatatesti viata de zi cu zi nu cred ca te opreste cineva. Dar de aici la a-i primi este cale lunga, mai ales ca nu esti acasa decat temporar. Mai mult nu esti decat esti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...