Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Jurnal de grasa”


Recommended Posts

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Trist? Pai nu e trist deloc , the rock arata cum arata si imi place sa l vad in filme, asa ca e chiar vesela chestia ca munceste mult la sala...

Si prin performanta inteleg asa cum am spus , timpul petrecut,  nu concursuri...

Ca sa ajungi sa faci performanta personala din sala, inseamna sa mergi mult/des si sa ajungi la maximum de forma si forță posibila pentru tine...

Dar cand ești obosit de la job, si abia pui 3/4 dinn greutatea obisnuita ca.. nu te tine corpul mai mult, cand sa ajungi la maximum de forma? 

Oricum treaba fiecaruia ce argumente isi găsește , eu aleg sa fiu multumita cu ce/cat/cum fac la sala :) !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu fac oua la micul dejun in week-end. In timpul saptamanii n-am cand ca suntem pe fuga. Mananc ori paine cu crema de branza ( imi place petit suisse de la Mega sau Exquisa, Miree sau branza Fagaras) plus ardei kapia sau ce leguma cruda se gaseste. Sau paine cu zacusca si cascaval. Sau un iaurt mic integral cu cereale de tip musli. Sau, vara, mozzarella cu rosii si paine. Sau paine cu vinete. Sau paine cu ulei de masline si rosii. Sau o felie de paine cu unt si cu samburi de nuca deasupra. Sau paine cu pateu de calitate si cu ardei kapia sau alta cruditate, este un pate de rata la Mega Image, foarte bun. Sau paine cu o felie de somon afumat pus deasupra. Sau cu icre facute in casa.  Mananc 1-2 felii de paine in una din variantele de mai sus. Nu mult, dar suficient sa fie ceva in stomac.

 

Eu nu ma feresc de grasimi si mancam lactate integrale pt ca s-a dovedit ca si grasimile animale sunt sanatoase. In plus contin vitaminele liposolubile. In plus tin de foame si sunt bune la gust, daca nu mananci grasimi tinzi sa mananci mai multe dulciuri.  Ma feresc de prajeli in schimb si de margarina (grasimi hidrogenate).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Multumesc de incurajari!

Ieri am avut o zi mai urata, cu oboseala si multe tinte de atins, asa ca seara la sport n-am avut chef :) Dar evident ca am fost, si am facut exercitii pentru brate plus vreo 25 minute de cardio (stepper si bicicleta).

Da, cred ca am slabit vreo 3 kile, poate chiar mai mult. Dupa cum am mai spus, nu tin cantar acasa , m-am cantarit imbracata pe un cantar analog (asa-i zice? nu electronic, ci din ala simplu, clasic). Dar indiciul cel mai bun sunt hainele.  O pereche de blugi care stateau foarte fix pe talie (vorba vine talie) au acum nevoie de curea, imi aluneca altfel. Iar la curea am stramtat doua gauri.

Dar repet, nu ma imbat cu apa rece, pentru ca de multe ori am mai realizat asta si m-am bucurat prematur. Obiectivul meu e pe termen lung; acolo e greutatea, cand trec dincolo de eliminarea apei. La kilele alea acumulate in douazeci de ani, acolo am de lucru. 

Apropo de micul dejun, im meniul recomandat de Bebe el arata asa:

- in prima saptamana, acelasi meniu: iaurt cu fulgi de ovaz, cafea/ ceai fara zahar sau cu indulcitor, un grapefruit. Nu stiu daca m-am obisnuit cu cantitatile, insa nu mai pot manca fructul la micul dejun, asa ca l-am transformat in gustare de la ora 10-11. E perfect asa. Aaa, si ce am mai facut, nu-mi place gustul iaurtului simplu cu ovaz, asa ca am trisat turnand cateva picaturi de indulcitor lichid. Stiu ca nu e sanatos, insa e solutia pe care am gasit-o pentru a ma tine de program.

-in a doua saptamana, micul dejun contine varianta de mai sus, alternata cu diverse, cum ar fi: ou fiert cu rosie, kiwi in loc de grapefruit, suc de portocale proaspat si paine prajita cu miere. 

- in sapt. a treia, combinatii intre primele doua saptamani la care se poate adauga o zi cu omleta  cu rosii, sau pastrama + ou fiert+paine integrala, sau salata de fructe.

Deocamdata stau bine, nu m-au cotropit poftele alea de nestapanit. Recunosc, ma ajuta programul foarte incarcat de acum, cand n-am timp sa ma gandesc la mancaruri. Mai greu o sa fie de saptamana viitoare, cand ma eliberez de sarcini.

Keep in touch!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...