Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Jurnal de grasa”


Recommended Posts

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cu dieta mea merge in felul urmator: nu mai mananc decat in proportie foarte mica ceea ce mancam inainte. Adica am eliminat dulciurile de orice fel in afara de ciocolata neagra ( pe care n-am mai mancat-o demult pt ca mi-e deja greata de ea). Am eliminat fainoasele. Eu nu eram mare fain paine, pot manca aproape orice fara paine, insa aveam o relatie pasionala cu produsele de patiserie, biscuiti, chestii de-astea cu jde calorii. Le-am scos cu totul. NU mai mananc cartofi, in niciun fel, si nici orez. Nu mananc mancaruri cu sos, tocanite si nici ciorbe cu smantana. Ce a ramas? pai am mai zis: dimineata mi-am facut un fix din fulgii de ovaz cu iaurt, mananc grapefruit intre mic dejun si pranz si uneori si seara, dupa antrenament. Mananc carne de pui/peste cu legume la cuptor sau salata cruda. 

Nu mi-am impus cantitati, mi-am zis ca e destula frustrarea restrictiilor alimentare. Dar nu pot manca mult, oricum. Din astea nu pot manca mult.

Am pofte, dar nu din alea de nestapanit. In general, daca nu vad, nu vreau. Ei, in weekend am vazut :) Am mai spus ca mi-am propus sa mananc o zi orice; ei, in weekend am exagerat. Am avut musafiri si parca m-am fortat sa mananc de toate, ca stiam ca vine ziua de luni. Mare greseala, dupa cum am spus deja.  N-o mai comit.

Cu sportul, Bebe zice ca e normal sa cresti intensitatea antrenamentelor in timp. Daca ramai la chestiile care nu te mai solicita la fel de mult, organismul se obisnuieste si nu mai dai jos. Ideea e sa-l "sochezi" cu noi greutati, noi exercitii, sa-l obligi sa lucreze si sa topeasca grasimi. 

Multumesc din suflet pentru gandurile bune! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Nana, antrenorul Bebe spune ca e bine sa faci febra mereu la antrenamente?

Zice ca nu e bine sa te obisnuiesti cu un anumit numar de repetari si/sau greutati, pentru ca atunci, corpul nu mai face un efort suplimentar. Odata ce corpul se obisnuieste cu efort intr-o anumita doza, nu mai arde grasimi, iar atunci trebuie 'fortat' sa lucreze mai mult. Si da, inca fac o febra teribila, in special dupa antrenamentele de picioare :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai scris de ceva vreme, pentru ca lucrurile au cam stagnat in ultimul timp. Desi fac in continuare sport in acelasi ritm de trei antrenamente saptamanale, nu prea mai dau jos din kilograme. Am un minus de circa 10-11 kilograme fata de inceputul bataliei. Adevarul este ca nu respect regimul alimentar asa cum ar trebui si am multe derapaje, in special in weekend. Acum ma gandesc sa reiau meniul de trei saptamani pe care l-am mai tinut la inceput, pentru a continua scaderea in greutate. In rest... chiar daca nu se vede la cantar, se vede in oglinda modificarea. Am trecut de la marimea 46 la 42-44, ceea ce e super. 

Cu sportul ma impac bine, foarte bine, am lipsit o singura data din ianuarie si pana acum. iar progresele sunt evidente.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eh, departe de experti

 

E bine sa faci febra musculara, inseamna ca iti muncesti muschii bine si variat.

Eu inca am de fiecare data cand fac picioare.

Ieri am avut la sf antrenamentului un exercitiu de HIIT, la ultima flotare am crezut ca ma voi prabusi :))))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

     Super Nana!Cu regimul eu am observat o chestie,corpul se adapteaza repede cand tai din portii,slabesti in prima faza apoi stagnezi.Si ca sa nu te plictisesti de acelasi meniu diversifica mult de la o zi la alta.In we zici ca strici tot...daca nu dai iama in dulciuri si carbo nu vad ce poti strica.Sa nu uiti de hidratare...chiar daca nu bei o cantitate mare de apa poti suplimenta cu ceaiuri,ciorbe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai sigur ca exista perioada de stagnare. .. din ce stiu eu masa musculara cantareste mai greu decat grasimea,;asa ca mai bine stai cu ochii pe oglinda :) ca se pare ca e din ce in ce mai prietenoasa ! Si nici nu avea cum sa nu fie, daca ai facut sport constant!

:) acum vine vara si cu putin bronz... mmm ! O sa "existi" ( :)) artificiu pentru ca efectiv nu mai stiu daca sa fi e cu un i sau cu doi :( ) tare invidiata! !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...