Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Wow! Imaginile sint excelente, serviciile, daca sint respectate, ar fi super Ok. Pare cam departe totusi, fara masina cum te descurci? Am inteles ca ar exista un autobuz, insa statia la 1 km. Cum sa faci atita drum pe jos, cu copii, in plina vara?! Macar de-ar asigura o naveta. Nu e dorinta de a circoti; cind venim in Romania sintem fara masina, asa ca imi pun la modul serios intrebarea de mai sus.

 

Am citit si comentariul din blogul indicat de CorinaDani. Pina la urma nu e clar: e voie sau nu in "costum de baie islamic"? [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

eu am inteles din comentarii ca interdictia a fost prezenta in regulament, insa au scos-o ulterior.

e de inteles, ganditi-va cati cetateni de origine araba / de religie musulmana traiesc in capitala, s-ar putea simti discriminati, nu ?

iar cei care comenteaza ca bine au facut cu interdictia, habar nu au ce vorbesc, cel mai probabil au impresia ca femeile musulmane intra in apa imbracate cu haine de strada. e usor sa faci confuzia, e drept, pentru ca tinutele seamana in mare masura. insa costumul de baie islamic - burkini - este confectionat fie din acelasi material ca restul costumelor normale (lycra), fie din ceva matasos, care se usuca usor. asadar, nu intra in apa cu haine de zi cu zi. ce mi-e costum de baie normal purtat pe piele, ce mi-e burkini, tot aia e.

stiu asta, pentru ca le-am vazut si le-am studiat in amanunt pe turcoaicele de la piscina hotelului unde am fost asta-vara in concediu. unele mai moderne aveau costumul din lycra, mai mulat pe corp, cu maneca pana la cot, cu pantalonul pana sub genunchi si ceva similar castii de inot pe cap, cele mai traditionale erau cu celalalt model, care le lasa descoperite doar fata, palmele si talpile. acum, mi se pare absurd sa le acoperi din cap pana in picioare, iar cand li se uda costumatia, vezi aproape tot prin ea (multe poarta sutien si chilot pe sub costumul matasos, altfel li s-ar vedea chiar tot-tot). ma rog, obiceiuri ce tin de religie, pe mine nu ma dranjeaza.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine da. In primul rind din cauza de igiena. Una e sa "speli" (am pus ghilimele, da?) intr-o piscina un sutien si un slip si alta o intreaga costumatie.

 

In vacanta de Craciun am fost in Elvetia intr-un aquapark asemanator acestuia din Bucuresti. Si acolo am vazut pentru prima data o femeie care se scalda imbracata, in negru si hainele erau destul de ample. In Franta nu am intilnit niciodata situatia, exista afise clare cu ce poti fi imbracat si cu ce nu poti fi imbracat(a) intr-o piscina. Nu stiu cum e in tarile musulmane, fac cum vor ele, dar intr-o piscina occidentala, m-a socat. Mi-am imaginat ca, daca ar fi mai multe ca ea, intr-un bazin mai mic, as fi obligata sa ma ating de voalurile lor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine da. In primul rind din cauza de igiena. Una e sa "speli" (am pus ghilimele, da?) intr-o piscina un sutien si un slip si alta o intreaga costumatie.

 

In vacanta de Craciun am fost in Elvetia intr-un aquapark asemanator acestuia din Bucuresti. Si acolo am vazut pentru prima data o femeie care se scalda imbracata, in negru si hainele erau destul de ample. In Franta nu am intilnit niciodata situatia, exista afise clare cu ce poti fi imbracat si cu ce nu poti fi imbracat(a) intr-o piscina. Nu stiu cum e in tarile musulmane, fac cum vor ele, dar intr-o piscina occidentala, m-a socat. Mi-am imaginat ca, daca ar fi mai multe ca ea, intr-un bazin mai mic, as fi obligata sa ma ating de voalurile lor.

 

scuze, dar nu pricep, poate imi pica mai greu fisa astazi.

care ar fi problema de igiena cu costumul islamic ? presupun ca femeia care il foloseste (la modul general vorbind) il spala dupa fiecare zi de mers la piscina sau plaja, la fel cum facem si noi cu costumele normale.

deci cand intra cu el in apa pentru prima data in ziua respectiva, costumul e curat, la fel ca si costumele normale, ale celor din jur. iar pe parcursul zilei respective de balaceala, costumul islamic ramane la fel de curat sau se murdareste in aceeasi masura ca si cel normal.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...