Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La ce varsta v-ati lasa copiii sa conduca si care sunt legile pe unde locuiti?


Recommended Posts

@Dana, eu sunt foarte moderata la judecati din astea. "nu se poate sa inveti si sa fii platit".

Cred ca depinde de ceea ce faci si se mai intimpla sa inveti si sa fii platit in acelasi timp. Aici sunt tot soiul de sisteme la care orele de practica (pentru surori medicale si alte profesii medicale) sa fie considerate scoala si sa fie platite (e drept ca nu foarte mult) caci e totusi o munca facuta.

 

@Kari [flo2] , sa stii ca ma simt mai baba asa, de cind ma informez de bacalaureat, facultate, permis de conducere, etc ... Noroc ca astia mici sunt mai mici. (cea mica are 13 ani)
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 161
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu poti...crede.ma ca nu poti cu scoala si  8,50 /ora ...nu se poate!!!!

 

 

ba poti. la postul  radio primea 12,90 pe ora. la joburile de la Messe primea chiar si 15 euro. dar alea erau joburi de doua, maxim trei zile. si lucra de la 16 ani la postul de radio. 

eu stiu ce am la usa, al meu daca vrea ceva nu se lasa pana nu obtine. 

chiar l-am intrebat mai devreme in cat timp a economisit banii de scoala, a spus ca aproape un an. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andaghe pe mine ma framanta neatentia ei (apropo de ce spui) iar asta nu stiu daca se invata..

Baiatul care este mai mic stie drumurile, recunoaste cladirile, ea, in schimb, ii spune tatal ei ca pleaca (asta in timp ce e pierduta in lumea Manga) si peste 5 minute ma intreaba daca e in garaj sau il striga prin casa. Iar cand se contrazice furioasa sau patimasa cu cineva uita de tot ce-i in jur. Scorpioanca daca tot vorbiti de zodii si-ar fi sa le dau crezare...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si aici exista acelasi sistem. Faci o scoala de meserii si in acelasi timp esti platit pentru orele de practica. 

In discutia de fata este exclus acest lucru. S-a vorbit de minijob, care este cu totul altceva.

Nu stiu ce scoala a urmat baiatul lui Kari dar pentru un copil care face liceul si se pregateste pentru bacalaureat este imposibil ca dupa orele de scoala sa mearga si la servici. Chiar si numai 2 ore, dar zi de zi este prea mult.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aa, totusi, cred ca daca exista un minim necesar de atentie , trece examenele...daca nu , atunci poate ca nu ia carnet din prima...

 

Am o prietena care a dat de 4 ori, cu ore cu tot ce trebuie si nu a reusit sa fie suficient de atenta... asa ca a renuntat... Pentru unii pur si simplu nu e sa fie... nu e nicio suparare !

 

Pe mine ma sperie mai tare teribilismul varstei.. stai ca ii tai eu fata aluia care mi a taiat  o si el mie... sau ia sa plec primul de la stop sa se uite fata aceea... chestii dragute asa, in general, dar nepotrivite la volan...  de aia zic masina rabla!! Nic daca vrei sa nu poti "taia fata" cu ea :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@Dana, eu sunt foarte moderata la judecati din astea. "nu se poate sa inveti si sa fii platit".

Cred ca depinde de ceea ce faci si se mai intimpla sa inveti si sa fii platit in acelasi timp. Aici sunt tot soiul de sisteme la care orele de practica (pentru surori medicale si alte profesii medicale) sa fie considerate scoala si sa fie platite (e drept ca nu foarte mult) caci e totusi o munca facuta.

 

Stiu ce spuit tu...era insa vorba de minijob.Ala care se face in afara scolii(indiferent ce implica scoala aia parte teoretica si practica directa platita)...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

In discutia de fata este exclus acest lucru. S-a vorbit de minijob, care este cu totul altceva.

Nu stiu ce scoala a urmat baiatul lui Kari dar pentru un copil care face liceul si se pregateste pentru bacalaureat este imposibil ca dupa orele de scoala sa mearga si la servici. Chiar si numai 2 ore, dar zi de zi este prea mult.

 

 

 a terminat realschule,  anul trecut.

nu lucra in fiecare zi, doar de doua ori pe  saptamana. si la wochenende. (am mai spus asta) 

a invatat foarte bine, nu stiu cum a reusit, dar a terminat primul din promotia lui.  [:)]

ce sa fac mai fratilor, daca seamana cu taica'su?  [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 a terminat realschule,  anul trecut.

nu lucra in fiecare zi, doar de doua ori pe  saptamana. si la wochenende. (am mai spus asta) 

a invatat foarte bine, nu stiu cum a reusit, dar a terminat primul din promotia lui.  [:)]

ce sa fac mai fratilor, daca seamana cu taica'su?  [il]

Pai vezi, de ce n-ai spus asa de la inceput? Realschule nu se compara cu Gymnasiumul, nici ca dificultate, nici ca cerinte si nici ca numar de ore. In acest caz putea merge la munca chiar si in fiecare zi, mai ales ca spui ca-i capabil si-i merge mintea.

Felicitari pentru ca a terminat primul din promotie. Nu-si definitiveaza studiile si sa dea bacul? E pacat daca are potential sa nu urmeze si ceva studii superioare. Ma rog, e parerea mea...te rog sa nu te superi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da mey...greu ce sa faci,asa spun si eu! [:D]

 

Postul nicii nu.i era adresat lui kari ...care a strinit forumul [:-)))] [:-)))] dar asa-ti place tie sa te erijezi in ...doamna cu rigla! [:D]

Chiar  u înțeleg de unde scoți etichetele jur,,ceva mai devreme îmi spuneai ca n-am cum am pricep ce spui ca ti-am fi ție clar ca provin de nu știu unde....

Acum ca-mi place sa fac pe dna cu rigla. 

 

 

Serios?  Poți sa mă etichetezi din 2-3 posturi pe săptămână pe forum, fără sa știi nimic altceva despre mine? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai vezi, de ce n-ai spus asa de la inceput? Realschule nu se compara cu Gymnasiumul, nici ca dificultate, nici ca cerinte si nici ca numar de ore. In acest caz putea merge la munca chiar si in fiecare zi, mai ales ca spui ca-i capabil si-i merge mintea.

Felicitari pentru ca a terminat primul din promotie. Nu-si definitiveaza studiile si sa dea bacul? E pacat daca are potential sa nu urmeze si ceva studii superioare. Ma rog, e parerea mea...te rog sa nu te superi!

 

 

a dat deja bacul, vrea sa studieze mai departe, deocamdata are un servici foarte bun. intai vrea sa calatoreasca prin lumea larga, apoi sa studieze. e tanar si are timp. 

eu nu l-am lasat la gymnasium, a facut acolo un an apoi l-am mutat mai aproape de casa (avea de mers aproape o ora pana la scoala) si aveam doar realschule in apropiere. 

stiu ca e o moda asta cu gymnasium, stiu cat de mult se invata.... dar pana la urma tot trebuie copilul sa faca ausbildung sau  studieze mai departe. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...