Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La ce varsta v-ati lasa copiii sa conduca si care sunt legile pe unde locuiti?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 161
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

aici e voie de la 16 ani (daca ai facut cursuri cu instructor) si de la 17 s.5 (fara cursuri) dar asigurarea la masina e f mare la tineri.

 

noi nu cred ca il vom lasa pe W sa conduca pana pleaca la colegiu....dar poti sa stii? deja ne -a intrebat de citeva ori.

 

nu intotdeauna planul de acasa se potriveste cu cel din tirg.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana a luat carnetul la doua zile dupa ce a împlinit 18 ani. La 18 ani si 3 luni, exact acum un an, i-am luat masina. O masina de 15 ani dar buna. O conduce de atunci singura, fara incidente. 

 

E adevarat insa ca aici traficul e ok 9-10 luni pe an, e mai nasol vara cand se umplu de turiști. Dar s-a descurcat. Eu tot cu frica stateam insa, mereu trebuia sa ma anunte ca a ajuns...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fii-mea face 17 ani la sfarsitul lunii. In primavara-si doreste sa inceapa scoala de soferi. E foarte entuziasmata si abia asteapta. Asa cum o stiu eu, cred ca va fi un sofer mai bun ca mine  [:)] . Desi am incredere in ea, nu pot zice ca n-am emotii.

Si daca tot s-a vorbit pe aici, scoala i-o vom plati noi. In schimb, inca nu stim daca o sa-i cumparam sau nu masina cand va implini 18 ani. O va conduce pentru inceput pe a mea, ca sigur nu a strans bani de una, din banii de buzunar.  [:)]

 

Offtopic:

Inca nu m-am prins cum sta treaba cu minijobul la copiii care si invata. A mea are un program foarte incarcat la scoala, plus ca are si destul de invatat acasa. In unele zile vine obosita si se culca. Cand sa mai mearga si la minijob? 

Copiii vostri cum procedeaza? Sau cum au procedat?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca suna rautacios dar fiul meu va conduce cand isi va permite sa isi plateasca singur asigurarea la masina-si el stie asta. E metoda mea de a-l determina sa se gandeasca la modalitati de a-si castiga bani.

Pentru lucruri de care are nevoie il ajutam insa pentru lucrurile care sunt doar placeri va trebui sa puna osul- e mai lenesuc si comod din fire. Si va trebui sa se grabeasca, are 15 ani jumate si asigurarea e mare...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic:

Inca nu m-am prins cum sta treaba cu minijobul la copiii care si invata. A mea are un program foarte incarcat la scoala, plus ca are si destul de invatat acasa. In unele zile vine obosita si se culca. Cand sa mai mearga si la minijob? 

Copiii vostri cum procedeaza? Sau cum au procedat?

Aici sa raspunda Kari ca si eu vreau sa stiu cum a prins fiul ei totul sub ...un hut [:D](intelegeti voi nemtoaicele ce am vrut a spune [:)] )

 

Al meu a avut minijob in vacante .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca suna rautacios dar fiul meu va conduce cand isi va permite sa isi plateasca singur asigurarea la masina-si el stie asta. E metoda mea de a-l determina sa se gandeasca la modalitati de a-si castiga bani.

Pentru lucruri de care are nevoie il ajutam insa pentru lucrurile care sunt doar placeri va trebui sa puna osul- e mai lenesuc si comod din fire. Si va trebui sa se grabeasca, are 15 ani jumate si asigurarea e mare...

Eu nu consider permisul de conducere-in cazul nostru,o placere.

 

este o necesitate,mai ales cind scoala e la km distanta de casa sau locul d emunca.

 

Masina poate fi asigurata pe asigurarea parintilor,ei singuri nu-si pot permite sa plateasca asigurarea imensa,daca inca invata .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Al meu a avut minijob in vacante .

Si ce a lucrat pe timpul vacantelor? Cine te angajeaza pentru una sau doua saptamani? Si fii-mea mai spune despre colege care lucreaza ca si ajutor in bucatarie, pe la diverse restaurante, dar mie mi se pare tare aiurea. Poate gresesc, dar...

A mea da meditatii la germana. dar cele 1,5 sau 2 ore pe saptamana nu le pot numi chiar minijob.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...