Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La ce varsta v-ati lasa copiii sa conduca si care sunt legile pe unde locuiti?


Recommended Posts

Independent, independent dar cum sa nu le zici domule parintiilor ca faci scoala de soferi?

Daca am inteles bine locuiesc totusi in aceeasi casa,

Si scoala aia a durat ceva timp ca doar nu a facut-o intr-o zi sa treaca neobservata.

 

Si eu carnetul il consider o necesitate nu un lux.

Si eu zic ca daca e posibil cum a iare  virsta legala  merita luat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 161
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu la varsta legala i -as lasa normal insa nu cred ca mai e  vorba de lasat sau  nu la 18 ani  ci de dat cu parerea :) Mai ales daca are banii lui asa cum spune Kari de exemplu.  Si chiar nu stiu ce va mirati, o ora pe zi e instructia asta normal ca poate sa o faca fara sa se observe in  casa.

Parerea mea insa este ca trebuie intarziat cat mai mult acest moment exceptand doua cazuri : primul pasiunea si al doilea necesitatea carnetului pentru aplicatie de job mai ales in cazul in care se locuieste in interiorul unui oras.

Daca e vorba ca studiaza si vrea sa mearga cu masina proprie in  locul transportului in comun sau a mersului pe jos la facultate de exemplu  eu consider ca e gresit. Duce la o imagine saraca a vietii urbei :) ce doar acum la tinerete si sanatate ai puteea sa ti -o construiesti pentru a intelege cate ceva si duce si  la sedentarism de care  chiar nu e nevoie la 20 de ani.  Mai bine cu banii aia se duce intr -o vacanta pentru ca masina nu inseamna doar scoala ci si intretinere, taxe, benzina, etc.

Cu cat mai tarziu cu atat mai bine di n punctul meu de vedere. 

Eu cand nu am copiii cu genti si alte cele nu folosesc masina oricum. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am incurajat-o pe Ioana sa faca scoala de soferi sa aiba permis si sa cinduca cat mai mult pentru ca e o necesitate (timpul e scump). Si-a platit scoala din banii castigati de ea. Am mers de vreo 3 ori cu ea la volan si eu in dreapta atat in trafic intens cat si afara i-am solicitat sa faca toate manevrele posibile fara sa zic nimic in plus si am fost convins ca este Ok pt experienta ei la acea vreme a procedat corect am apreciat faptul ca nu se hazardeaza, ca respecta masina, traficul si ceilalti conducatori/pietoni si are o gandire corecta. Pentru mine a fost suficient si i-am cerut sa conduca cat mai mult posibil in toate conditiile de trafic zi/seara/noapte/dimineata/ploaie/uscat/cald/frig/ud/gheata/polei 

 

De aici doar timpul si sofatul vor modifica in bine experienta ei dar am incredere. Este Ok. Eu sunt multumit de ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana a lucrat in timpul școlii dar e greu de spus cum merge in alta tara sa faca asta, e diferit de la o tara la alta. Aici majoritatea lucrează job de vara de la 13-14 ani, apoi isi cauta extra job cate o zi pe saptamana dupa scoala si o zi in weekend.

 

Scoala a facut-o in Ro intr-o vara, adica doua saptamani cat a stat la tatal ei. 

Aici a mai luat lecții (la noi se poate conduce de la 17 ani cu șofer in dreapta dar care are curs facut impreuna cu elevul) la o scoala, am platit eu o parte, o parte ea. Si apoi la noi mai e obligatoriu cursul de alunecare (e simulare pe o masina speciala, la alunecare pe gheata si aquaplanare). 

 

Masina am cumparat-o eu dupa ce a condus masina mea, cu mine in dreapta, am vazut ca e atenta, prudenta, nu se hazardează. Ea avea nevoie de masina pt job si scoala, nu era un moft. La noi nici nu are unde merge prea departe :)). 

Asigurarea e pe mine, masina e pe numele meu. Dar plătește ea, de la început. 

E strict cheltuiala ei de cand o are. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Daca e vorba ca studiaza si vrea sa mearga cu masina proprie in  locul transportului in comun sau a mersului pe jos la facultate de exemplu  eu consider ca e gresit.

Pai daca scoala e la vreo 30-40 km de scoala,nu stiu cit de gresit este,sau ma rog tu poti continua sa crezi ca e gresit [:D] ...insa depinde de distanta fata de casa.

 

Mihaela,ce inseamna ca a facut scoala de soferi in Romania?A luat carnetul acolo sau cum?

 

La noi,prin lege nu e posibil asa ceva ,atita timp cit ai domiciliul stabil in Germania.Nu te poti duce in Romania (unde scoala e maxim vreo 400 euro)si apoi sa vii sa conduci aici.Daca aveai carnet inatea stabilirii definitive ,atunci e ok,se transcrie...altfel nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carnetul l-a luat aici. 

Am inteles!

 

Legea e legata de domiciliul stabil...e o masura probabil sa-si apere scolile proprii pentru ca diferenta de pret este enorma.

 

edit Legea nu interzice,doar ca  nu recunoaste,nu ami retin exact cred ca trebuie dat examenul aici din nou,insa nu stiu daca asta presupune numarul obligatoriu de ore de teorie sau de ore de condus.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ia uite cum ma provocati voi sa dau din casa.  [clo]

 

ce e asa de neinteles si minunat ca a facut scoala fara sa imi spuna mie? doar mie, da? ca tasu stia de isprava lui.  [fri]

 

mianda, se poate foarte bine impaca scoala cu un minijob. depinde foarte mult de felul in care se organizeaza copilul, fiecare e diferit. 

 

hai ca doar am mai povestit despre fii'mio pe forum, nu mai repet.  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am inteles! Legea e legata de domiciliul stabil...e o masura probabil sa-si apere scolile proprii pentru ca diferenta de pret este enorma. edit Legea nu interzice,doar ca nu recunoaste,nu ami retin exact cred ca trebuie dat examenul aici din nou,insa nu stiu daca asta presupune numarul obligatoriu de ore de teorie sau de ore de condus.

 

Inteleg. La noi nu te întreaba nimeni cate ore ai facut, unde si cu cine...poti face cu tata sau mama sau cu un vecin, atâta vreme cat faci cursul (e un curs de o jumate de zi).

Diana putea lua carnetul in Ro dar nu se simtea confortabil sa învețe in romana legislația, plus ca a stat numai doua saptamani in acea vara (lucra aici si o astepta jobul :)). Ah si nu avea 18 ani, deci trebuia sa mearga in Ro si nu avea cum, ca era la liceu.

 

Aici se recunosc carnetele din UE, din alta tara nu, trebuie dat examen din nou.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...