Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La ce varsta v-ati lasa copiii sa conduca si care sunt legile pe unde locuiti?


Recommended Posts

 

Diana putea lua carnetul in Ro dar nu se simtea confortabil sa învețe in romana legislația, plus ca a stat numai doua saptamani in acea vara (lucra aici si o astepta jobul :)). 

 

Asta mi se pare un argument foarte bine intemeiat...si in cazul nostru ar fi fost aceasi problema,ba chiar si la orele de condus banuiesc ca Diana a vut ceva "probleme"....

 

Mey Kari...deci tot a stiut cineva din familie,ai facut asa o afirmatie de ai lasat forumu' asta cu multe intrebari! [:-)))] [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 161
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da, trebuia sa tot întrebe ce e un termen sau altul :)). 

 

Am editat postarea dinainte. Ea a facut scoala in vara dinainte de a împlini 18 ani, nu putea oricum sa dea atunci examenul (dar nu ar fi vrut oricum). 

 

Aici e obligatoriu cursul de condus pe gheata cum am scris, fara el nu poti da examen. Si un alt curs de risc pt alcool si droguri. Astea costa destul de mult, plus costa si examenul. 

 

Scoala in Ro a fost oferită de tatal Dianei, care a zis ca ii plătește scoala. Adica exact ce inseamna sa învețe sa conducă. Aici costa foarte mult si a fost compromisul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Mey Kari...deci tot a stiut cineva din familie,ai facut asa o afirmatie de ai lasat forumu' asta cu multe intrebari! [:-)))] [:-)))]

 

 

vrei sa stii cum am ramas eu cand am aflat? fara proteza din gura.  [fal]

barbatul a spus ca urma sa fie o surpriza ptr mine, candva sa ma urc in masina si sa conduca Victor.  [fri]

dar el si-a platit scoala, orele, examenul. 

de atunci i-am spus ca atunci cand face ceva sa-mi mai spuna si mie, asa ca info, nu sa ma trezesc ca raman fara toti dintii, ca-l pun sa-mi plateasca implantate.  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asigurarea e pe mine, masina e pe numele meu. Dar plătește ea, de la început. 

E strict cheltuiala ei de cand o are. 

 

Se poate asa ceva ?

 

Daca tu, un sofer cu experienta, esti asigurata in cazul unui accident ... cum de poate Diana, un sofer fara experienta, sa conduca masina si in cazul unui accident in care ea este soferul, asigurarea sa plateasca ?

Eu sa fiu asigurare, as spune ca nu platesc nimic ... ca eu am calculat niste riscuri / costuri pentru soferul X care are o anumita istorie si experienta.

 

La noi este ilegal sa conduci o masina pe care nu esti trecut ca sofer ... e ca si cum, masina aceea, este condusa de cineva fara asigurare.

 

In alta ordine de idei, ce scumpa mi se pare scoala de soferi ...2.000 EUR ??? Wow ... oare la noi cat o costa ?

Tot ce stiu este ca la noi se iau lectii prin licee ... dar nu am auzit de asa scoruri.

 

Cum mai Kari, nu ai stiut ca fiu-tau facea scoala de soferi ? Poate a vandut droguri sub acoperisul tau si tu crezi ca i-a economisit din mini-job. Si cand se ducea la cursuri, unde va spunea ca se duce ? Sau la voi nu stie nimeni pe unde sunt membrii familiei, nu spuneti unul altora pe unde umblati ?

In fine ...noi stim toti unul despre altul ...sau cel putin asa cred [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ia uite cum ma provocati voi sa dau din casa.  [clo]

 

ce e asa de neinteles si minunat ca a facut scoala fara sa imi spuna mie? doar mie, da? ca tasu stia de isprava lui.  [fri]

 

mianda, se poate foarte bine impaca scoala cu un minijob. depinde foarte mult de felul in care se organizeaza copilul, fiecare e diferit. 

 

hai ca doar am mai povestit despre fii'mio pe forum, nu mai repet.  [:)]

 

Pardon ... acum am citit ca cineva din familie stia ce face.

 

Eu cred ca mai depinde si de scoala ...unele scoli, mai "incarcate" nu prea dau timp liber studentilor ... asa e si pe aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Se poate asa ceva ? Daca tu, un sofer cu experienta, esti asigurata in cazul unui accident ... cum de poate Diana, un sofer fara experienta, sa conduca masina si in cazul unui accident in care ea este soferul, asigurarea sa plateasca ? Eu sa fiu asigurare, as spune ca nu platesc nimic ... ca eu am calculat niste riscuri / costuri pentru soferul X care are o anumita istorie si experienta. La noi este ilegal sa conduci o masina pe care nu esti trecut ca sofer ... e ca si cum, masina aceea, este condusa de cineva fara asigurare. In alta ordine de idei, ce scumpa mi se pare scoala de soferi ...2.000 EUR ??? Wow ... oare la noi cat o costa ? Tot ce stiu este ca la noi se iau lectii prin licee ... dar nu am auzit de asa scoruri. Cum mai Kari, nu ai stiut ca fiu-tau facea scoala de soferi ? Poate a vandut droguri sub acoperisul tau si tu crezi ca i-a economisit din mini-job. Si cand se ducea la cursuri, unde va spunea ca se duce ? Sau la voi nu stie nimeni pe unde sunt membrii familiei, nu spuneti unul altora pe unde umblati ? In fine ...noi stim toti unul despre altul ...sau cel putin asa cred [:)]

 

Cred ca se poate... si la noi exista asigurare cumva pe household. Asa am avut prima masina, cumparata pe numele soacrei, asigurare pe numele ei si noi listati ca soferi. Noi doar plateam.

 

Chestia e ca daca noi faceam o boacana, ii crestea ei asigurarea dar pe toate masinile pe numele ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe aici e o iarna nasoala, gheata, zapada, ger. Si se curata strazile principale, mai rar cele secundare. Se da cu sare si cu nisip dar sunt dealuri si vai si drumuri inguste.

Sambata dupa-amiaza am intrat pe o straduta necuratata si masina mi s-a dus in fata si putin in lateral la vale. Eram in prima viteza, am cauciucuri bune de iarna, era dat cu pietris dar panta mare. Cu frana de mana la maxim de abia s-a oprit. Trebuia sa fac stanga la distanta mica dupa ce facusem dreapta. Din fericire nu venea nici o masina din stanga si am oprit-o pana sa ies in acel drum. Dar fetele mi s-au speriat putin.

Aseara, o amica imi spunea ca fix in perioada aceea a alunecat baiatul ei si a intrat intr-un stalp. Masina de curatat era in spatele lui.

Baiatul a luat dec urand examenul in Ro. Apropo de legislatie. El cred ca are rezidenta permanenta in No. Si in mod normal nu putea sa faca scoala in Ro, sa ia examen acolo si sa echivaleze permisul aici. Dar el a plecat intr-un schimb de experienta in alta tara cam 10 luni si a fost peste 6 luni in afara tarii. Asa ca poate conduce cu permisul luat in toamna in Ro. Dar in Ro nu se da testul acesta de condus pe gheata. I-ar fi fost de folos zic eu.

Pacat ca nu se poate face aici separat cursul de condus pe gheata. Eu am intrebat ca ma interesa sa-l fac desi permisul din Ro il foloseam deja de ceva timp. Inveti si din greseli, mai aluneci, mai observi si masina cum reactioneaza. Important este sa conduci preventiv. Eu stau cu grija diminetile cand e gheata ca am o panta la capatul strazii si fix in mijloc e intersectie cu o straduta din dreapta. Si s-a intamplat sa vad accident evitat in ultimul moment.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cred ca se poate... si la noi exista asigurare cumva pe household. Asa am avut prima masina, cumparata pe numele soacrei, asigurare pe numele ei si noi listati ca soferi. Noi doar plateam. Chestia e ca daca noi faceam o boacana, ii crestea ei asigurarea dar pe toate masinile pe numele ei.

 

Aaaa, da ...deci asigurarea era pe numele soacrei dar erati trecuti si voi pe ea.

 

Asa cred ca se procedeaza peste tot pe aici ...ca nu exista asigurare pe mai multe nume. Asigurarea se face pe numele proprietarului mașinii, dar trebuie, e obligatoriu sa fie trecuti pe ea, toti soferii care o conduc. Cu cat soferii sunt mai tineri, cu atat asigurarea e mai scumpa.

 

Noi platim acum, pe doua mașini, $1500/an. Suntem trecuti amandoi pe asigurare, sotul principal, ca masinile sunt pe numele lui si eu secundar. Cand il vom adauga si pe Alex, atunci automat asigurarea creste, creste mult, pentru ca ei consideră ca riscul e mai mare.

 

De aceea, pe la noi este cam ilegal sa împrumuți masina cuiva ...pentru ca "cineva-ul" ala nu este pe asigurare.

 

Eu intelesesem ca Diana nu era pe asigurarea masinii deloc. Era numai Mihaela, ca era mașina ei, dar o conducea si platea Diana.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...