Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La ce varsta v-ati lasa copiii sa conduca si care sunt legile pe unde locuiti?


Recommended Posts

Apropo de discuția cu Kari, mie mi se pare un gest frumos sau cum sa zic sa ma exprim sa se înțeleagă...un gest din partea tânărului ca sa o surprindă placut pe mama lui. Eu as aprecia din tot sufletul așa un gest. Copil care a economisit banii lui, a mers la ore de șofat si a luat carnetul si apoi a zis acasă. Foarte frumos. Si dupa cum o cunosc pe Kari, sunt convinsa ca așa vede si ea gestul. 

 

Toata aprecierea mea, Kari. Pt Victor si pt cum l-ai crescut.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 161
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mie mi se pare normal ca tinarul care sta cu mine sa-mi spuna macar la revedere cind iese pe usa mea! Cum adica sa nu-mi spuna unde se duce? Nu am pretentia la lux de amanunte, dar macar in mare. Eu sint majora si spun tot timpul unde ma duc la cei ce locuiesc in casa cu mine. Voi iesiti asa pe usa fara sa spuneti nimic? Si cind merg la cumparaturi cu tac-su ii spun ca am plecat si unde plecam, in caz ca vrea sa ne contacteze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am intrebat sotul si am facut calcule la ambele mașini pe mine, la asigurare. La firma la care are el, e de 10 ori mai putin! Aceeasi acoperire, full. 

 

Difera enorm de mult de la i firma de asigurare la alta. 

 

Diana plateste pe masina ei, pe numele meu, ca 300 euro pe an. Asigurare full. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei :), vreau sa va multumesc pt. raspunsuri! Mi-am facut o idee, fata mea are 14 ani, ar mai fi ceva pana incepe cu instructorul la liceu. Interesante si de folos povestile voastre [flo2] . 

 

14 ani? Atunci despre ce vorbim noi aici? [:-)))]

Ai spus ca e "deosebit de neatenta" si ca "vorbeste aproape non-stop". Te-ai gandit ca in 2 sau 3 ani posibil sa n-o mai recunosti in descrierea ta? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare normal ca tinarul care sta cu mine sa-mi spuna macar la revedere cind iese pe usa mea! Cum adica sa nu-mi spuna unde se duce? Nu am pretentia la lux de amanunte, dar macar in mare. Eu sint majora si spun tot timpul unde ma duc la cei ce locuiesc in casa cu mine. Voi iesiti asa pe usa fara sa spuneti nimic? Si cind merg la cumparaturi cu tac-su ii spun ca am plecat si unde plecam, in caz ca vrea sa ne contacteze.

 

 

eu n-am spus nicaieri ca nu spunea la revedere. si nici ca nu stim unii de alti in casa. 

de multe ori eu eram la servici cand el venea de la scoala, manca si pleca la job. 

cand eram acasa spunea intotdeauna ca pleaca si tschüß, care inseamna la revedere. 

 

scuzati off topicul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu n-am spus nicaieri ca nu spunea la revedere. si nici ca nu stim unii de alti in casa. 

de multe ori eu eram la servici cand el venea de la scoala, manca si pleca la job. 

cand eram acasa spunea intotdeauna ca pleaca si tschüß, care inseamna la revedere. 

 

scuzati off topicul. 

Iar eu nu m-am referit la mesajul tau in mod special. 

 

Scuzati off topicul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te tin la curent, Mianda :). Ma indoiesc ca se va schimba, de 14 ani este la fel. Singurele doua activitati la care se superconcentreaza sunt desenul si sustinerea punctului de vedere (mai ales daca este diferit de al tau :)). In rest, duce grija altuia, cum ar veni. Sper sa se mobilizeze la fel de mult si pentru condus

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:)] nu numai ca are dreptul dar si tu ca parinte ai obligatia sa-i incurajezi viata privata, sa-i inlesnesti zborul.

 

====

Sigur ca da...asta nu exclude respectul de a saluta,de a instinta ca pleci,ca doar pleci din casa de oameni nu din grajd...ori daca nu esti acasa ,macar prin tehnica moderna sa fii instiintat.Nu pentru control ,ci pentru linistea ta ca parinte.

 

Nu stiu de unde s-a tras concluzia ca trebuie sa fii control freak sau intervii in independenta copilului,daca prie educatia ce ai facut-o ,pur si simplu esti instiintat unde este,atita timp cit locuiti sub acelasi acoperis.

Alta este situatia cind copilul isi ia zborul complet din cuib.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...