Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La scoala de la 7.30


Recommended Posts

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Salut si bine v am (re) gasit,

 

Am o curiozitate...la ce ora duceti copii la scoală? Va intreb deoarece mi am schimbat jobul si asta presupune sa il las la scoală de la 7.30, ca sa ma incadrez....

Presupun ca s multi părinti care incep la 8....oare merg si alti copii asa devreme? 

Eu il duc pe al meu la autobuz la 7.30 si cu autobuzul mai face 45-50 de minute pina la scoala. Tu il lasi sa astepte afara, sau aveti club de dimineata?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vorbind de supraveghere - nu stiu cum e pe la altii, dar intr-adevar inainte de ora 8 copiii sunt nesupravegheati in clase. Pe mine nu ma ingrijoreaza asta, tot nesupravegheati eram si noi la vremea noastra inainte de ore, si tot nesupravegheati sunt si in pauze copiii de acum (doar in clasele 1-2 statea invatatoarea non-stop in clasa). Exista insa paznicii scolii (2 la numar) si profesorii care sunt de serviciu in ziua respectiva (cel putin 2), deci cate 1 profesor si 1 paznic la fiecare intrare in scoala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot la 7,30 ii las la scoala, nu avem ce face. Si eu tot la 8 intru la serviciu. De regula mai sunt si alti colegi care ajung, asa ca au cu cine conversa. Depindem de trafic, in mod normal (adica acum vreo 15 ani), ii puteam lasa la 7,45 si ajungeam si eu la 8. Acum nu se mai aplica. Dimineata pentru150 m risti sa intarzii si juma de ora, daca esti in masina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt conceptii diferite. Aici nu se concepe sa lasi copiii nesupravegheati de un adult inainte si dupa ore si in timpul pauzelor.

Profesorii de serviciu nu pot supraveghea toti copiii odata intrati in clase.

Desigur ca si eu cand eram copil ajungeam mai devreme la scoala, nu eram supravegheati de cineva anume.

Acum insa, si din postura de profesor, mi se pare ciudat sa fie lasati in scoala de capul lor. Pot apare conflicte intre ei, se poate strica un material, o carte. Cel putin aici in fiecare clasa e cel putin un computer, imprimanta, proeictor, etc., apoi o mica biblioteca, materiale de arte plastice, jocuri si altele. Cine raspunde cand se intampla ceva? Raspunsul logic e parintele. Mie mi-ar fi teama sa-l las asa devreme la scoala, dar inteleg ca nu aveti de ales si nici alte solutii nu exista. Si, bineinteles, ca e permis.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si in pauze cum sunt supravegheati elevii? Stau profesorii in clase si cate unul pe fiecare culoar?

In Germania copii sunt scosi in pauze obligatoriu,afara in aer liber,indiferent de vreme.Stiu eu ce cazuri speciale sa stea in clasa,cu invatatoarea.

 

Afara sunt supravegheati d ecadre didactice.La autobuz la fel,exista cadre didactice ce stau in statie pina pleaca ultimul copil .

 

edit Tot ce se intmpla pe spatiul scolii,din momentul in care( copilul paseste ins coala,este responsabilitatea scolii.Bineinteles ca se pot intimpla si accidente.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...