Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Supe cu dovleac, morcovi si tartacute (hai si-un cartof dulce!)?


ML

Recommended Posts

Caut supe cu ele creme sau nu, poate aveti ceva ce va place, gustos, nu f. dulce, portocalii sa fie.

 

Pana acum am facut

 

-supa crema de morcovi, praz si seminte de mustar

 

-de dovleac (...butternut squash) cu fenicul,

 

- de kale, cartofi, usturoi si.. un cartof dulce (nu imi place deloc, dar in minoritate si in combinatia asta parca  merge)

 

si mai pun bucatele in supele de pui sau legume asortate.

 

 

Ce altceva recomandati?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mersi Viviana, mi-ai dat niste idei , am si gasit pe Net cate ceva  Cum faci supa cu conopida caci mi se par cam fade si conopida si  squashul?

 

Dana, sunt bune pt. detoxificarea ficatului, recomandate pt splina iar cate un morcov (crud parca ) pe zi echibreaza hormonii la femei. Apoi eu sunt friguroasa si iarna imi plac supe creme dulcege, fierbinti. Si turmericul tot galben, la fel curata ficatul.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML eu am facut o supa crema de morcov si portocala, faci supa de morcov dupa gustul tau ( cu putina ceapa sau praz ) si la sfirsit pui zeama de portocala, poti presara si putina coaja de portocala rasa deasupra daca nu e portocala tratata chimic si data cu ceara. Poti sa o servesti cu niste smintina si crutoane.

 

Tot din amintiri o supa de rosii si morcov, o blenduiesti bine si in ea poti pune galuste de gris, de faina sau orez

 

Supa crema sau nu de dovleac merge cu niste curry ca si condiment, evident daca va place gustul lui. Si daca vrei sa fie una mai fitzoasa pui in ea cind servesti niste scoici ( pulpa doar de la "scallop" pe care le pregatesti separat), merge si cu bucatele de carne de pui fiarta sau coapta. In varianta fara curry  merge sa ii adaugi ciuperci ( orice soi mai carnoase ) sau daca exista pe la tine castane ( fierte, tocate /maruntite si zapacite in tigaie, carne de cirnat scoasa din matz si strivita cu furculita apoi coapta in tigaie fara nimic altceva,

 

Exista o supa toscana traditionala se numeste sbroscia si se face cu dovleac si fasole boabe  : se inabusa mai intii in oala in care faci supa : ceapa, morcov si telina tulpini toate tocate marunt , in loc de ceapa merge si praz cu citeva linguri de ulei de masline, patrunjel, thyme si maghiran toate tocate marunt la foc mic de tot vreo 10 min sa transpire bine. Adaugam apa fierbinte si apoi cuburi de pulpa de dovleac crud, fasolea boabe gata fiarta  ( asta se fierbe cu o frunza de salvie si niste ceapa, daca nu ai salvie o fierbi la alegere cu rozmarin sau frunza de dafin si evident fara sare) si fierbem cel putin 20 minute sau pina cind dovleacul e fiert si incepe chiar sa se sfarime.  cantitatea de dovleac trebuie sa fie egala cu cea de fasole, nu pune multa zeama, nu trebuie sa fie ca ciorba romaneasca zeama lunga ci asa mai groasa. 

 

Eu am facut supa asta toscana in varianta mea personala cu kale, spalate, tocate si puse la fiert.

 

 

Am mai gasit niste retete salvae de mine dar neincercate :

 

- supa crema de morcovi cu ghimbir ( asta se poate servi si cu seminte de dovleac puse deasupra)

- supa crema de dovleac pe care o servesti cu kale ( kale spalate, taiate in bucati mari, uscat, alegi frunzele mai fragede evident si le prajesti scurt in tigaia cu ulei incins la foc mare, atentie ca se arde repede.. trebuie sa fie asa usor crocant) alaturi pui niste crutoane sau cuburi de cartof fiert in coaja separat, putina smintina mai mult de ornament..

-

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Viviana, mi-ai dat niste idei , am si gasit pe Net cate ceva  Cum faci supa cu conopida caci mi se par cam fade si conopida si  squashul?

 

Dana, sunt bune pt. detoxificarea ficatului, recomandate pt splina iar cate un morcov (crud parca ) pe zi echibreaza hormonii la femei. Apoi eu sunt friguroasa si iarna imi plac supe creme dulcege, fierbinti. Si turmericul tot galben, la fel curata ficatul.

supa de conopida se face cu cartof.

1 conopida,

2 cartofi (poti pune cartof dulce si morcov ca sa iasa portocalie)

ceapa

firebi, bagi in blender, amesteci pasta cu unt, smantama, lapte (daca doresti) + zeama in care au fiert pana ajunge la consistenta dorita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi plac retetele, Crista! Am sa le aduc niste modificari (da, carne de pui pe post de scoici, orez sau quinoa in loc de galuste, curry nu ne place inlocuit cu... vad eu ce   s.a.m.d.) si experimentez.

F. buna ideea de kale prajita rapid (chiam am facut ieri cateva frunze cu praf de usturoi, chilli si zeama de lamaie; tare bune au fost, pana si copiii au fost incantati. M-a surprins felul in care i s-a schimbat gustul -in bine- fata de cel fiert sau crud)!

 

Am sa pun cartof dulce si morcov in supa de conopida, Viviana (mersi!)

 

Nu am stiut asta, Dea, oricum nu ne place curry. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...