Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

De ce ati ales nasterea naturala?


Recommended Posts

nu am ales sa nasc natural, mi se pare ca asta-i mersul normal al lucrurilor, mi-am dorit doar sa nu fie vreo problema sa fiu obligata pt cezariana.

oricum, aici nu-ti face cezariana decat daca intr-adevar, sunt REALE probleme medicale.

 

as fi vrut chiar sa nu fac peridurala insa sotul era speriat de posibilele dureri insuportabile, + toti in jurul meu m-au descurajat (exceptie soacra-mea). si acum regret.

am pierdut apa, contractiile au fost direct regulate, la 5min; in 3ore de la pierderea apei eram deja dilatata la max numai ca sunt convinsa ca datorita periduralei, contractiile au devenit mai scurte si mai distantate. si oricum le-am simtit 100%

dar si asa, cu peridurala, pt prima nastere, la 36ani, am nascut in 8ore. si totul a fost super simplu dupa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Imi doresc sa nasc natural, si sper sa fie si doctorul de accord cu mine.

Problema la mine se pune din cauza unei hepatite B cronice negativata (dobandita pe vremea comunismului in spital de la o injectie si tratata vreo 10 ani cu interferon; negativata de 18 ani fara urme detectabile in antigen). Inca nu e foarte clar daca e mai putin expus la sange in cazul unei nasteri naturale sau cezariana, dar sper sa am sansa sa pot naste natural fara complicatii.

Pe langa asta ar mai fi o hernie de disc cu tasare de os sacral insa din cate am inteles, asta nu pune o mare problema. 

Nasterea naturala aduce multe beneficii atat pentru mama cat si pentru copil. In ziua de astazi mamele tinere opteaza pentru cezariana din comfort, pentru a nu simti durere, pentru a fi mai relaxate; desi nu e tocmai solutia cea mai optima. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...