Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Replica si contrareplica


Recommended Posts

Eu ma gandeam la o statistica facuta pt media de varsta 38-45 de ex....

Rezultatele recensământului pe grupe de vârstă aici:

http://www.recensamantromania.ro/wp-content/uploads/2015/05/vol1_t3.xls

 

Pentru grupa 40-45 avem așa:

- populație totală 1.743.878

- femei 856.309

- bărbați  887.569

Deci pentru grupa asta de vârstă sunt mai mulți bărbați decât femei (1.04 bărbați la 1 femeie)

 

Pentru grupa 35-39 avem așa:

- populație totală 1.538.897

- femei 756.054

- bărbați  782.843

Și aici sunt mai mulți bărbați decât femei (tot 1.04 bărbați la 1 femeie)

 

Pe segmentele de la 50 de ani în sus crește proporția femeilor față de bărbați. La segmentul de 85 de ani și peste avem cam 2 femei la 1 bărbat. 

 

Edit: Am făcut calcule pentru fiecare grupă de vârstă, avem așa:

0 - 4             1.06 barbați la 1 femeie
5 - 9             1.06 barbați la 1 femeie
10 - 14         1.05 barbați la 1 femeie
15 - 19         1.05 barbați la 1 femeie
20 - 24         1.06 barbați la 1 femeie
25 - 29         1.05 barbați la 1 femeie
30 - 34         1.03 barbați la 1 femeie
35 - 39         1.04 barbați la 1 femeie
40 - 44         1.04 barbați la 1 femeie
45 - 49         1.02 barbați la 1 femeie
50 - 54         1.03 femei la 1 bărbat
55 - 59         1.1 femei la 1 bărbat
60 - 64         1.17 femei la 1 bărbat
65 - 69         1.27 femei la 1 bărbat
70 - 74         1.43 femei la 1 bărbat
75 - 79         1.56 femei la 1 bărbat
80 - 84         1.71 femei la 1 bărbat
85 ani           2.02 femei la 1 bărbat
Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 616
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Rezultatele recensământului pe grupe de vârstă aici:

http://www.recensamantromania.ro/wp-content/uploads/2015/05/vol1_t3.xls

 

Pentru grupa 40-45 avem așa:

- populație totală 1.743.878

- femei 856.309

- bărbați  887.569

Deci pentru grupa asta de vârstă sunt mai mulți bărbați decât femei (1.04 bărbați la 1 femeie)

 

Pentru grupa 35-39 avem așa:

- populație totală 1.538.897

- femei 756.054

- bărbați  782.843

Și aici sunt mai mulți bărbați decât femei (tot 1.04 bărbați la 1 femeie)

 

Pe segmentele de la 50 de ani în sus crește proporția femeilor față de bărbați. La segmentul de 85 de ani și peste avem cam 2 femei la 1 bărbat. 

Aha, deci nici asta nu e motivul...:))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

yup, e urata, adevarat, dar e mai urata singur decat in doi?

 

Cica da.

Sau asa se plang persoanele in varsta.

cand nu mai ai job, copii de crescut sau alte responsabilitati importante, probabil ca vine depresia. Si-asa ti-e greu, te dor oasele, esti mai fragil...te mai pomenesti ca nici nu mai esti de folos si nici n-ai cui sa spui asta.

Nu neg ca unii prefera singuratatea, ca sa nu mai aiba griji in plus.

Dar cand s-a inventat vorba "a murit de singuratate" probabil ca au fost ceva motive.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:)]  La 60 de ani nu o sa stai intr-un retirement comunity. La 60 de ani o sa muncesti inca, o sa faci vacante lungi, poate o sa pleci in croaziere... poate vei fi multumita ca ai scapat sa mai faci sandvisuri dimineata si sa trimit lumea vesnic la spalat pe maini.

Dar toate astea iti vor lipsi. Vei intra pe usa si nu vei avea cui sa-i spui buna-seara.

Vei merge la un concert si nu vei avea un brat de care sa te tii.

Vei fii invitata la petreceri si tu din toate vei fi cea fara partener.

Nu vei avea cu cine sa impartasesti, cu cine sa te sfatuiesti....

Probabil parintii nu vor mai fi.

 

toate astea dupa o viata activa nu pica bine pentru o perioada mai lunga.

 

Era o zicatoare cu perioadele astea ale parintilor (ale mamelor mai degraba), dar nu mi le aduc aminte pe toate. Ceva de genul dupa 1 an mama nu mai stie sa mearga fara sa impinga un carucior, dupa nu stiu ce varsta a copilului nu mai stie sa treaca strada fara un copil de mana, mai tarziu nu poate adormi daca nu-i spune copilul noapte buna (si la 3 dimineata), etc.

Unii cica sufera depresii crunte cand ies la pensie. Cum te simti cand te pensioneaza copiii?

Trebuie un leac, ceva... [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, daca tot ai deschis subiectul, nu-ti expui si tu parerea ? :) Mie articolele cu care ai inceput mi se par subiect de barfa la cafea, nu niste chestii serioase...

 

Singuratatea...cine stie cunoaste, poti fi mai singur in doi decat de unul singur ;) iar daca ai copil / copii, "a fi singur" e deja un nonsens.

 

Cauitarea unui nou partener e destul de spinoasa in conditiile in care ai un copil. In afara de "fricile" enumerate de cineva mai sus, diferentele de educatie, idei, etc ies cel mai tare la iveala cand vine vorba de educatia unui copil - cel putin eu asa cred.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu cred asa ceva, nu stiu cum ai ajuns la concluzia aceasta. 

Inca din Ro eu am fost educata in spiritul egalitatii de sanse, pt mine nu conteaza ca x e chinez, y are tatuaje multe si lui z ii lipseste un brat, pt mine toti 3 sunt oameni si toti 3 au dreptul la aceleasi sanse. Si da, toti 3 au dreptul sa "ia" cate-o dama "buna" :)

 

Ei, ti-am zis doar ca am exagerat [:)]

Dar nu m-am inselat: cineva spune un banc despre sansele barbatilor/femeilor la o relatie, e pomenit cuvantul handicapat si brusc tu spui ca nu-ti place, pentru ca ai fost educata intr-un fel, traiesti undeva unde nu conteaza ca-i chinez tatuat si fara maini, el are dreptul de o dama buna.

Bancul era despre altceva.

Tu ai retinut doar un amanunt.

A, nu zic ca e bine ca tine sau ca mine.

Dar uneori zic ca e bine sa fim mai relaxati, cel putin pana la proba contrarie.

Gata...oricum ma gandesc ca nu te-am convins.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Era o zicatoare cu perioadele astea ale parintilor (ale mamelor mai degraba), dar nu mi le aduc aminte pe toate. Ceva de genul dupa 1 an mama nu mai stie sa mearga fara sa impinga un carucior, dupa nu stiu ce varsta a copilului nu mai stie sa treaca strada fara un copil de mana, mai tarziu nu poate adormi daca nu-i spune copilul noapte buna (si la 3 dimineata), etc.

Unii cica sufera depresii crunte cand ies la pensie. Cum te simti cand te pensioneaza copiii?

Trebuie un leac, ceva... [:)]

 

Tatal meu s-a pensionat la 59 ani, adica acum 3 ani, dupa ce a iesit la pensie mi-a zis mama (deci nu e singur) a trecut printr-un pui de depresie, muncise 44 ani si ii placuse ce a facut.

 Dupa ce s-a pensionat, a refacut aproape a reconstruit casa de la tara, s-a ocupat de gradina si de vie. Cand e la apartamentul de la oras, gateste, face curat, cumparaturi, plateste facturi, ii place sa mearga in Dedeman, Baumax sa se uite.

  In iarna asta s-a apucat de reamenajari la apartament.

  Isi ia nevasta si vin cu masina la noi la Bucuresti.

  E babysitter pt un nepotel de vreo 3 ani.

  S-a implicat in mica comunitate de la tara, este activ politic acolo.

  E tot timpul ocupat, plecat, are proiecte, cica vrea sa vina la noi sa ne faca o magazie cand suntem noi in concediu.

 Personal mi se pare ca la varsta lui - 63 ani face prea multe, dar el zice ca se simte util. Greul va veni probabil cand nu va mai putea conduce sa se duca el unde vrea si cand vrea, si cand mama nu va mai fi (bine momentan nu e cazul), el zice ca vrea sa il ajutam sa ii gasim un loc la un azil "frumos" in Bucuresti, sa il vizitam in weekend; eu as vrea sa stea cu noi - dar nu stiu daca il vom convinge.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:)]  La 60 de ani nu o sa stai intr-un retirement comunity. La 60 de ani o sa muncesti inca, o sa faci vacante lungi, poate o sa pleci in croaziere... poate vei fi multumita ca ai scapat sa mai faci sandvisuri dimineata si sa trimit lumea vesnic la spalat pe maini.

Dar toate astea iti vor lipsi. Vei intra pe usa si nu vei avea cui sa-i spui buna-seara.

Vei merge la un concert si nu vei avea un brat de care sa te tii.

Vei fii invitata la petreceri si tu din toate vei fi cea fara partener.

Nu vei avea cu cine sa impartasesti, cu cine sa te sfatuiesti....

Probabil parintii nu vor mai fi.

 

toate astea dupa o viata activa nu pica bine pentru o perioada mai lunga.

 

oh, vai mie, normal ca nu. eu personal la 60 de ani voi fi inca robot in campul muncii, bine mersi, sa fiu sigura ca am bani de azil la 70 cand o sa fiu pensionara :) trust me.

 

chestiile alea cu 60 de ani si toit ce spui tu, se aplica generatiei mamei mele care sincera sa fiu a tras paiul cel lung :)  (si de la exemplul persoanei de care va spuneam, persoana are 66 acum) 60 de ani si pensie, ce vis... trezirea, va rog

 

personal, tot ce zic eu despre batranete, se pune de la 70 incolo :)))) cand cu mana pe inima va spun ca o sa prefer sa imi vad de durerile din oasele mele, nu se durerile din oasele altora.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...