Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Replica si contrareplica


Recommended Posts

  • Răspunsuri 616
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Frica de singuratate si uratenia singuratatii sunt un impuls puternic sa cauti o noua relatie.

 

Mama mea s-a dus dintre noi la 61 de ani, tata avea 62 atunci. In anul urmator eu am emigrat iar tata si-a gasit o "doamna" cu care sa-si imparta viata. Am fost surprinsa la inceput, apoi m-am bucurat pentru el. Mi-a spus la un moment dat ca lui ii este imposibil sa reziste singur. Dupa vreo 3 ani s-a despartit de acea doamna si dupa cateva luni a gasit pe altcineva. Prima persoana nu fusese potrivita pentru el, ca educatie, ca stil de viata. Tatal meu e un intelectual, a fost prof. universitar, cu o viata profesionala si sociala inca relativ activa, invitat la congrese, conferinte, doctorate, etc. Cu prima doamna nu se putea afisa, spunea el, ii era jena. Era draguta si ingrijita d-na respectiva, am cunoscut-o. Dar cam din topor la vorba. A doua persoana, cea cu care e acum, fara sa aiba un nivel de studii mult mai inalt (a fost asistenta medicala) e o prezenta blanda si mult mai discreta. Eu le-am apreciat pe amandoua....

 

Eu am fost mult timp celibatara, cu o viata independenta, am incercat niste relatii care nu s-au finalizat pe termen lung si am avut o lunga relatie cu cineva care nu era liber. La 38 de ani mi-am gasit actualul partener. Nu e cel ideal, dar suntem inca impreuna si avem o minune de copil, pentru care au meritat toate compromisurile facute in aceasta relatie.

 

Consider ca, dupa o anumita varsta, pun 35 ca reper asa, relativ, dar difera de la persoana la alta, de la femei la barbati, iti scad asteptarile fata de un eventual partener si accepti mai multe compromisuri pe masura ce timpul trece si singuratatea se acutizeaza.

Deasemenea cred ca, la varsta a 2 a spre a 3 a, femeile sunt mai confortabile singure decat barbatii, si se descurca mai bine decat ei, si fizic si emotional. Poate e o prejudecata, nu stiu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand esti foarte tanar te arunci in cate o relatie fara sa stai sa despici firul in patru.Este exaltarea tineretii care te face sa crezi ca poti trece peste orice ,ca oricine se poate schimba si ca nu poate sta nimic in calea fericirii.:)

Apoi incepe sa iti functioneze creierul:) si iti dai seama ca schimbarile nu sunt tocmai usor de facut,ca daca se schimba celalalt nu mai este persoana de care te-ai indragostit (si viceversa ) si uneori fiecare isi cauta o persoana care sa ii fie potrivita "din fabricatie".

 

Dupa 35...40...45...de ani eu cred ca este si mai greu sa gasesti pe cineva.Fiecare are tabieturile lui,fiecare are anumite asteptari ,anumite criterii dupa care isi alege un partener.

Nu mai este curajul si...sa zicem...inconstienta tinereții. Fiecare cauta pe cineva care sa indeplineasca niste criterii  clare ,stabilite de-a lungul anilor si se gandeste de doua ori inainte de a face pasul catre o relatie serioasa.

 

 

Singuratatea este extrem de grea.Este ca o boala fara leac.Pentru boala ai medicamente,dar pentru singuratate...

 

Tata a murit la sase luni după ce a murit mama.Daca înainte nu credeam ca poti muri de inima franta ,dupa ce a murit tata m-am convins ca se poate.

Mi-a spus ca el nu poate trai singur.Ca desi vine pe la noi din cand in cand,atunci cand se intoarce acasa si gaseste casa goala,cand sta doar el la masa,cand e exagerat de liniste in casa in timp ce de la vecini se aud multe voci,cand se simte rau  si stie ca nu e nimeni sa il intrebe daca poate sa il ajute,cand pleaca de acasa sa se plimbe si e singur...simte ca nu mai vrea.

Si dupa 6 luni nu a mai vrut.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si vin eu cu experienta mea care e total diferita... nu stiu daca e doar in zona mea, dar vad in jur o gramada de oameni (mai mult sau mai putin singuri) de 40 ani si peste care isi gasesc un alt partener de viata... In grupul meu de cunostinte, de la un BBQ de acum 12 ani, sa zicem, cam jumatate sunt divortati acum(cam 10 perechi !!!)... si in toate cazurile, fara exceptie, au plecat femeile... si, in toate cazurile, pentru un alt barbat... serios, era acum citiva ani o epidemie, pe banda rulanta auzeam ca  X l-a parasit pe Y... si mai tarziu aflam ca X deja are pe altcineva... femei in jur de 40 ani toate... cu sau fara copilasi... parca le lovise amoc-ul... cateva erau cunostinte romance si restul olandeze, sa nu fac discriminare... 

Acum, la cativa ani dupa "epidemie" constat ca barbatii parasiti locuiesc sau sunt casatoriti sau chiar au copii cu o noua partenera si (o mare parte din) femeile care si-au parasit partenerul sunt singure. sau au mari probleme psihice , sau amandoua... si (o mare parte din) femeile care si-au parasit sotul atunci regreta acum impulsivitatea gestului... (asta o stiu din barfele satului, povesti via via asa ca nu garantez, intr-un fel sau altul s-a intamplat ca noi am ramas prieteni cu barbatii in chestiune)...

Ce ma mira pe mine e cat de repede atit de multi singles de 40+ si-au gasit o pereche... ma mira pentru ca eu ma gandesc ca daca, sper ca nu dar nu se stie niciodata, as ajunge eu single, nu cred ca as avea atit de repede un alt partener... dar altii se pare ca da. Ceea ce e bine pentru ei. (doar de dragul evidentei, sunt si barbati cu trei copii printre cei parasiti, si si ei si-au gasit perechea din nou in no time...)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci :) tot nu m -am lamurit.. unde anume sunt si cum se pot gasi intre ei oamenii singuri si ok ( nu cum spunea cineva acuzat de viol :)) )...

Eu am cateva prietene singure care pretind ca nu au idee cum sa întâlnească pe cineva ok, in sensul de serios... desi eu cred, si le si spun uneori, ca problema e la ele...

 

Si am si cativa prieteni barbati, dar ei sunt singuri ca asa vor ei..

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andaghe, doi din prietenii nostrii barbati parasiti de neveste (care si cu copiii i-au lasat, nota bene) si-au gasit perechea pe un site de matrimoniale pt oameni cu studii superioare (lexa.nl in Olanda)... de altii patru stiu ca si-au gasit perechea prin pasiuni comune (muzica sau la sala de sport)... in rest nu stiu exact... tocmai am aflat ca al meu cumnat de 50+ vaduv de trei ani are o prietena de 40+, o intalnim peste doua saptamini la un high tea... cum s-au intalnit ei nu stiu, dar el e filmmaker, poate prin relatiile de la munca... de femeile 40+ care si-au parasit barbatii stiu ca a fost pt cineva de la munca, in trei cazuri, sau de pe tinder (!!!) in doua cazuri, sau fosti iubiti din tinerete... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai si eu cred ca daca esti om ok, echilibrat, normal, fara enorm de multe pretenții, iti poti gasi pe cineva la orice vârstă...

Postarile celor doi, sau opiniile potrivit carora nu găsești si nu găsești. .. mi se par exagerari spuse la suparare...

Cand trece supararea, te scuturi, vezi ce trebuie schimbat si...iti schimbi viata asa cum iti place..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...