Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Replica si contrareplica


Recommended Posts

  • Răspunsuri 616
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mie nu mi se pare deloc ca divortul e un esec sau o trauma.

Daca nu te intelegi cu partenerul doar nu o s aramai casatorit ca esti divortat si vezi Doamne, se pravaleste lumea pe tine.

 

 

referitor la ce spune BUflea cu relatiile multe care fac omul mai implinit, nu vad situatia asa.

Sunt perfect implinita cu relatia asta pe care o am de la 15 ani si zau ca nu mi/am dorit altceva. Adica da, am fost despartiti, ca e cam greu sa manageriezi o relatie serioasa in adolescenta, dar ne/am impacat si tot impreuna am ramas.

Am mai povestit ca antrenoarea mea de baschet a spus sa ma despart de prieten, sa fiu cu altii sa vad cum e si daca chiar ne iubim o s afim iarasi impreuna.

:)))

Adica...de ce? de ce sa ma despart de el daca nu vreau sa fiu cu altcineva?

pana acum nu am gasit sau vazut nici un alt barbat cu care sa doresc sa am o astfel de relatie....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, pentru unii divortul e o trauma si considerat esec personal. Pentru altii e o forma de plecare spre altceva mai bun, mai apropiat.

Dar chiar daca nu esti casatorit despartirea tot e dureroasa si trebuie o perioada sa te adaptezi.

 

Relatiile multe nu fac omul implinit. Poate unii se simt mai impliniti asa. Sau poate cei care sunt intr-o relatie monogama ii invidiaza pe ceilalti pentru viata lor tumultoasa. Dar e valabila si reciproca cei cu viata tumultoasa ii invidiaza pe cei cu viata linistita de familie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce spune buflea e Logic in mersul actual al timpului. Lumea vrea sa fie tot mai departe de constrangeri si tot mai libera de relatii. Deci, Logica spune ca in viitor relatiile vor tine tot mai putin si numarul de parteneri va creste pentru fiecare persoana. Si divortul va fi ceva foarte des .sau lipsa casatoriei .

Practica insa nu dovedeste asta. Deloc, chiar . Am vazut niste statistici din America mai demult . erau cam 6% numarul de casatorii la mia de locuitori si cred ca vreo 4% divorturi. Ceea ce m-a frapat nu a fost procentul ci graficele aproape paralele . Adica, daca ce spune buflea ar fi fost trendul ar fi trebuit ca din 1990(parca ) pana prin 2014 erau graficele sa fie in jos la casatorii si in sus la divorturi. Nu erau asa. Scadeau casatoriile este adevarat dar scadeau automat drastic si divorturile ca numar cu trecerea anilor.

Pe de alta parte ar trebui ca toate aceste curente crestine ce propovaduiesc un partener constant sa nu aiba adepti in tarile din ce in ce mai dezvoltate. Nici asta nu e asa. America cred ca e printre tarile in care cel mai bine continua sa prinda aceste noi curente neoprotestante.

Apoi, ar trebui ca procedura divortului sa fie din ce in ce mai simplificata pe logica : sa scapam repede de precedentul. Nici asta nu e asa. A divorta in Romania este de zece ori mai usor decat in alte tari mult mai inaintate si nici nu se lasa cu asa "urme" financiare. Pai in America noi avem o prietena ce a divortat luand ea copiii in custodie, l-a lasat pe americanul ei intr-un sfert din ce aveau. In Romania nu l-ar fi jupuit asa.

Deci, lumea are nevoie de stabilitae.

Simtamintele nu intotdeauna urmaresc logica nici macar la nivel de mase.

Si da, "ispitele" sunt exact 'ceva ul " ce vine si te agata intr-un moment in care esti slab. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tendinta majoritatii se pare ca inca este de a ramane in relatie. Dar lupta din partea ambilor parteneri este pe an ce trece tot mai grea pentru a se realiza asta.

Eu personal cred ca stabilitatea psihica si confortul  pe care le dau o casatorie  vor ramane si in anii urmatori mult mai mari decat cele pe care le dau o multitudine de legaturi, la 2-3 ani alt partener.

Dar acest "progres " de care se tot vorbeste (opusul normalului explicat de Rufus) duce la ingreunarea mentinerii unei casnicii multumitoare din ambele parti desi dorinta de stabilitate a omului ramane.

Este o contradictie ce se va mari.

Asta voiam sa spun cu chinezoaica si cu ispitele si nemultumirile.  

Edit : cat despre barbatii mai marisori ce isi gasesc partenere mai tinere in comparatie cu femeile marisoare ce nu isi gasesc parteneri tineri  eu nu cred ca e din cauza ca ele sunt mai selective asa cum s-a spus.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca viata celor cu mai multe relatii (lungi) este mai plina de evenimente, mai bogata in experiente, in trairi, in simtiri, in ce au primit sau in ce au oferit de-a lungul ei.

 

Ideea asta de “partener pe viata” este o utopie inventata de oameni (biserica ?) in scopuri organizatorice, si impusa ca o norma morala, esentiala de organizare a societatii. Lumea moderna o desfiinteaza pe zi ce trece. Se chimba “normalul” in multe, incepand de la “cine trebuie sa castige mai mult”, “cine trebuie sa gateasca”, “cine trebuie sa creasca copiii” … “cum trebuie sa imi organizez viata ca sa fiu fericit”. Toti ne cunoastem “normalul” asa cum spunea Rufus si acceptam ca “normalul” este o notiune personala si diferita de la individ la individ. Pericolul pe care il vad eu este ca e bine sa observam tendintele la nivel global, si sa avem deschidere catre tot ceea ce difera de “normalul” nostru. Nu pentru noi, pentru copiii nostri. Eu nu cred ca vreau sa imi cresc copiii in normalul meu, ca s-ar putea sa intre in conflict cu “normalul” timpurilor lor si sa ia decizii gresite, bazate pe confuzie. Nici Rufus sau orice mama casnica nu cred ca isi creste fetele in a sta in gospodarie si a urma aceeasi cariera domestica, desi in trecut aceasta pregatire exista si era foarte serioasa.

 

Problema a “normalului” nostru depasit a existat din totdeauna …

Normalul bunicilor mei a fost ca fetele sa se marite la 16 ani si sa se ocupe exclusiv de gospodarie. Normalul parintilor mei a fost ca femeile sa se marite virgine, sau neaparat sa se marite daca ramaneau insarcinate in afara casatoriei …pai cate familii nu s-au format din aceasta obligatie de a intra in normalitate … si apoi cate esecuri sau effort s-a depus in a sta in acea casatorie pe viata, ca deh, asta era alt normal. Cate tinere nu au nascut copii nedoriti, numai pentru ca normal este sa il nasti, nu sa-i intrerupi evolutia …etc, etc, etc. Iata confuzii si drame pot genera aceste “normaluri” inflexibile …

 

Cum vad eu viitorul copiilor mei sau poate a nepotilor mei ?

Eu cred ca institutia casatoriei va ramane strict un aranjament legal si necesar … divortul va deveni in schimb normal, comun, firesc …

Aceasta libertate nu va genera o promiscuitate si o moralitate indoielnica (cum sunt sigura ca gandesc traditionalistii) pentru ca biologic, oamenii sunt inclinati spre stabilitate de orice fel, inclusiv emotionala …dar nu o singura stabilitate. Probabil 2-3 casatorii intr-o viata de om va fi "normal" …Intre ele, se vor consuma relatii neoficiale / nelegalizate, nu cu scopul de a-ti studia partenerul, de a alege bine, de a cunoaste persoana langa care vrei sa mori, de a te pregati pentru proiectul vietii (lupta cu ispitele, eforturile de a ramane) … ci cu scopul de a-ti trai viata cat mai confortabil, de a trai in zona de confort, de a te simti echilibrat pe toate planurile ...de a fi fericit.

 

Deja o simt pe Andacos in ceafa mea cu intrebarea “ce se intampla cu copii ?”  [flo2] …asa ca raspund inainte. Copiii vor ramane in responsabilitatea legala a mamelor cu o contributie sentimentala/emotionala/fizica/financiara, bine venita din partea tatalui. Femeile vor face copii nu pentru ca vor o familie, ca trebuie sa fie in randul lumii,  ci pentru ca simt / vor un copil cu barbatul pe care il iubesc la un moment dat. Barbatii vor accepta sa faca un copil, nu pentru ca trebuie sa se aseze si ei odata la casa lor, ci pentru ca vor sa faca parte din aceasta experienta. Cresterea copiilor va fi un proiect cu date bine stabilite inainte … mama stie ca e al ei pe veci si detine toate responsabilitatile, tatal stie ca il poate vedea si interveni oricand ...cam ca si acum in multe cupluri casatorite, nu-i asa ?

 

Si fiti fara grija, omenirea va supravietui, generatie dupa generatie la fel ca si pana acum, cu acesti copii cresuti si dezvoltati frumos si in afara unei familii traditionale … de altfel exista de secole modelul tribal – cu copiii crescuti de comunitate, modelul musulman cu copiii crescuti in compoundul cu un barbat si 3 neveste, modelul nomad …etc, etc, etc.

 

Cand institutia casatoriei se va degrada suficient de mult incat sa nu mai tina oamenii incatusati in norme si prejudecati, atunci notiunea de adulter va disparea, la fel si viata dubla, traumele sufletesti / dezamagirile sentimentale se vor minimiza, teama de esec si rusinea judecatilor sociale de asemenea … ispitele vor disparea, pentru ca ele nu exista fizic ci sunt rodul obligativitatii cuplului pe viata ...lupta cu ispitele si oamenii slabi invinsi de ele nu vor mai avea sens.

 

Piata “dragostei” va avea mai multi candidati disponibili, legal si emotional, iar procesul de a gasi un partener la orice varsta va fi ceva foarte natural si lin, fara checklist, fara teama de viitor, fara teama de esec.

 

Stiu ca o sa ma contestati … si nu o sa incerc sa va conving. Doar sa reflectati si la aceasta varianta, poate nu pentru voi, pentru urmasi.

 

Multe adevaruri si mult realism in spusele tale.

Multe lucruri s-au schimbat de pe vremea bunicilor, parintilor, si chiar in acest moment se intampla lucruri care ne bulverseaza conceptiile.

Trebuie sa fim deschisi, in beneficiul copiilor nostri in primul rand, dar as zice totusi sa nu arauncam la cos tot ce am crezut pana mai ieri.

Pentru ca in tot iuresul asta de schimbari, am observat ca unele chestii raman la fel: suferim dupa o relatie pierduta, as zice ca unele persoane nu-si mai revin; copiii sufera la divortul parintilor (sau la despartirea lor) indiferent de cate cazuri similare vad in jur; relatiile "la liber" provoaca incurcaturi iremediabile, ca liber, liber...dar in ce limite?

In natura exista cateva specii de animale care nu-si schimba niciodata partenerul. Poate ca ar trebui sa studiem ce anume le face sa aiba aceasta optiune setata in gena lor, ca e clar ca doar Natura e responsabila de asta, pentru un scop anume, si nu socoteli de tot felul pe care doar oamenii le folosesc.

Exista cred posibilitatea sa constatam ca tindem sa numim evolutie ceva ce nu ne caracterizeaza, dar vrem noi musai sa fie asa. Ca ne place.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lupta inseamna ceva fortat.

 

Nu inteleg lupta in casnicie,lupta intre soti.

 

Da,lupti sa faci rost de tratamente pentru o boala,lupti sa faci rost de bani pentru rate...lupti sa aiba copilul o viata mai buna,dar nu lupti cu partenerul.

 

Asta cu lupta pentru salvarea casniciei nu o inteleg.De ce sa se ajunga la lupta?Da` ce sta cu forta?

O fi tendinta de neseriozitate si pofta de a gusta cat mai mult din placerile carnale si din fluturasii din stomac(..de fapt reactii chimice si atat)..a generatiilor de acum....dar de ce sa n-o faca cat sunt liberi?

 

In doi viata e mai frumoasa si mai usoara.Nu vorbele conteaza ci faptele.Si cum iti asterni asa dormi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce spune buflea e Logic in mersul actual al timpului. Lumea vrea sa fie tot mai departe de constrangeri si tot mai libera de relatii. Deci, Logica spune ca in viitor relatiile vor tine tot mai putin si numarul de parteneri va creste pentru fiecare persoana. Si divortul va fi ceva foarte des .sau lipsa casatoriei .

Practica insa nu dovedeste asta. Deloc, chiar . Am vazut niste statistici din America mai demult . erau cam 6% numarul de casatorii la mia de locuitori si cred ca vreo 4% divorturi. Ceea ce m-a frapat nu a fost procentul ci graficele aproape paralele . Adica, daca ce spune buflea ar fi fost trendul ar fi trebuit ca din 1990(parca ) pana prin 2014 erau graficele sa fie in jos la casatorii si in sus la divorturi. Nu erau asa. Scadeau casatoriile este adevarat dar scadeau automat drastic si divorturile ca numar cu trecerea anilor.

Pe de alta parte ar trebui ca toate aceste curente crestine ce propovaduiesc un partener constant sa nu aiba adepti in tarile din ce in ce mai dezvoltate. Nici asta nu e asa. America cred ca e printre tarile in care cel mai bine continua sa prinda aceste noi curente neoprotestante.

Apoi, ar trebui ca procedura divortului sa fie din ce in ce mai simplificata pe logica : sa scapam repede de precedentul. Nici asta nu e asa. A divorta in Romania este de zece ori mai usor decat in alte tari mult mai inaintate si nici nu se lasa cu asa "urme" financiare. Pai in America noi avem o prietena ce a divortat luand ea copiii in custodie, l-a lasat pe americanul ei intr-un sfert din ce aveau. In Romania nu l-ar fi jupuit asa.

Deci, lumea are nevoie de stabilitae.

Simtamintele nu intotdeauna urmaresc logica nici macar la nivel de mase.

Si da, "ispitele" sunt exact 'ceva ul " ce vine si te agata intr-un moment in care esti slab. [:)]

 

Bine ca ai pus verbul la trecut 'aveam o prietena'. Cit despre 'jupuit' (care mi se pare oribil) : prietena ta avea drept la jumatate din ceea ce au cladit impreuna, chiar daca a stat doar acasa. Si apoi copii nu sunt facuti cu sfintul duh, au dreptul lor.

Sistemul casatoriei trebuie sa protejeze sotii. Pe amindoi si nu doar pe cel tare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...