Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Replica si contrareplica


Recommended Posts

 

 

scuza-ma ca iti spun, dar tot ce stii despre credinta, biblie...biserica...este doar teorie, un concept bazat pe ce spun altii...multi dintre ei fiind la fel de novice ca si tine.

 

Michellino, esti in eroare..eu nu stiu nimic despre credință, pentru ca nimeni nu a reusit sa ma convinga ...nici macar cei ca tine, care studiaza conceptul in detaliu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 616
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cat despre ce le spunem copiilor … nu e nevoie sa le predam o lectie despre divort, asa cum nu cred insa ca e trebuie sa le predam o lectie despre familie. Vor avea prieteni cu parintii divortati, vor avea prieteni / colegi divortati. Fiu-meu are un prieten cu care nu se poate intalni in weekend ca petrece timp cu tatal lui … mi-a spus asta foarte natural, asa cum iau copiii viata,  desi este diferit de ceea ce face el in weekend. Dupa mine, copiii cu parintii ne-impreuna vor deveni in 1-3 generatii, ceva firesc.

 

pt mine a fi "tata de duminica "...nu e o lectie de viata si ca ceva normal, firesc,  care sa o propovaduiesc copilului meu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michellino, esti in eroare..eu nu stiu nimic despre credință, pentru ca nimeni nu a reusit sa ma convinga ...nici macar cei ca tine, care studiaza conceptul in detaliu.

 

daca nu stii nimic despre credinta, este pt ca nu vrei. 

nu este job-ul nimanui sa te convinga.

 

edit. una e sa 'stii" despre credinta si alta e sa crezi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Muchellino, te cred ...in conditiile astea, eu nu m-as mai casatori...ceea ce se si intampla. Subiectii prefera sa locuiasca / traiasca impreuna. Ce spun eu este, ca "greutatea" unui divorț se va minimiza ...va fi doar o indeplinire legala a contractului incheiat inainte de casatorie.

 

e utopic ce spui tu....

poate vrei sa spui, ca divortul nu mai este o "pata" pe onoarea nimanui...dar cel putin din punct de vedere legal e din ce in ce mai greu si traumatic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

problema nu e ca partenerii se maturizeaza,evolueaza...dar cred ca mai mult conteaza faptul ca nu s-au cunoscut bine cind s-au luat, ca au avut asteptari irealiste din start si care in timp nu s-au materializat...si da ...ca societatea  a devenit f materialista, self -centered.... totul se rezuma la "me, myself and I". iar o casnicie se bazeaza mai mult pe ce poti sa dai, sa oferi decit sa primesti...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elido maica la mine e ca impartirea pe ere.inainte de actualul si dupa el.de la momentul in care ne-am cunoscut contează ce am hotărât.ce a fost înainte nu contează.contează ca acum 10 ani ne am schimbat viețile si suntem hotărâti sa rămânem asa.

Ps...nu vreau sa comentez dar amândoi am fost inselati de fostii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

e utopic ce spui tu.... poate vrei sa spui, ca divortul nu mai este o "pata" pe onoarea nimanui...dar cel putin din punct de vedere legal e din ce in ce mai greu si traumatic.

 

Michellino, cu tine nu pot vorbi de viitor, pentru ca eu gandesc in prezent si tu mult in trecut.

 

Divortul nu mai este o pata pe onoarea nimanui dinainte de a te naste tu....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Voiam sa spun ca mesajele tale nu par a milita pt libertate si indepndenta ci par a fi impotriva relatiilor stabile, a casatoriwi, monogamiei samd.

 

Am crezut ca doar mie imi inspira asta mesajele ei,insa se pare ca nu-s singura.

 

Parca ar avea un mare regret ca se afla intr-o relatie stabila,ca este casatoritra...ma rog,nu mai vreau sa spun mai departe.

 

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Muchellino, te cred ...in conditiile astea, eu nu m-as mai casatori...ceea ce se si intampla. Subiectii prefera sa locuiasca / traiasca impreuna. Ce spun eu este, ca "greutatea" unui divorț se va minimiza ...va fi doar o indeplinire legala a contractului incheiat inainte de casatorie.

atunci, ce vrei sa spui?

 

avocatii, cei care trec prin asta... spun ca e din ce in ce mai greu sa divorteze lumea legal, codul familiei s-a inmultit considerabil in pagini...ia ani si ani sa poti sa divortezi...si daca nu-ti ia sotul/sotia banii, averea si tot ce ai...cu singuranta ti-i ia avocatul...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...