Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Replica si contrareplica


Recommended Posts

În plus, acum 100 de ani sora mai mare trebuia să se mărite prima, ca să se poată mărita și surorile mai mici [:D]. În cazul meu (sunt nemăritată, iar soră-mea mai mică e măritată de 17 ani) trebuia să mă mărit de gura soră-mii, nu puteam să o ”țin în loc”.

[:)]  Ah, nu, mai scade vreo 100-200-300 de ani.

 

Ca sa nu mai zic ca celebra piesa a lui Shakespeare, Imblinzirea scorpiei, ce trateaza chestia asta a fost scrisa pe la 1590 - cand era de mare actualitate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 616
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu va citesc cu interes parerile / judecatile despre viata mea personala ... am decis sa nu ma mai deranjeze chestia asta, caci o discutie principiala este desigur mult mai plictisitoare decat un can-can jucy despre intimitatile cuiva.

 

Sa vedem ce imi place, ce nu-mi place, prin ce crize trec, ce ar trebui sa fac, cum ar trebui sa imi educ copiii si mai ales, ce sa scriu pe forum ca sa obtin numai like-uri si sa intru in gratiile juriului.

 

Propun sa schimbam si titlul topicului ... nu mi-a aparut niciodata numele in top si daca tot am reusit sa devin subiectul principal, va rog sa imi acordati si aceasta onoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andacos, îți răspund eu în numele Buflei: te-ai gândit că ea poate să fie în acei 50% care nu divorțează? [:)]

 

Ea a spus doar că realitatea se schimbă și nu e corect să le spună copiilor ei că e indicat ca odată ce te-ai luat, să rămâi în relația respectivă indiferent de ce se întâmplă în ea.

 

Nu a spus că nu-și va învăța copiii să lupte pentru relație, dar acolo unde nu se poate (după ce încerci tot ce se poate încerca) să poți să te oprești fără să ți se dărâme cerul în cap că ești cu viața ”neîmplinită”.

 

 

pai Buflea spune ca nu are rost sa le spuna copiilor ca o casatorie poate sa fie pe viata pt ca 50% esueaza..

Alege sa le spuna asta si nu sa le spuna ca50% au succes.

Ba mai adauga ca din cei 50% sunt amortiti emotional si nefericiti.

Spune ca nu e de acord cu un singur partener samd.

Mie nu mi se pare ca militeaza pt libertate si independenta, pt relatii de dragoste si trairea vietii, ci impotrtiva casatoriei.

Impotriva unui singur partener.

mai exact e ca si cum ar spune copiilor sa nu isi iroseasca viata si sa incerce tot ce ea nu a incercat.

De ia am intrebat daca nu e ceva mai personal, acum vad ca a intrebat si andacos.

Si eu am aceeasi impresie, evident nu stiu si nu cred ca Bufkea face parte din cei pe care ii pune la colt, dar eu fac oarecum parte si ma intreb de ce ar trebui s afiu atat de dezamagita de viata si privata de fericire, ca e tocmai opusul la mine. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt la a doua casatorie, nu am la activ un divort, nu sunt casatorita cu un partenr care are la activ un divort, nu avem nici alti copii in afara celor comuni:) deci, pot conesta linistita in continuare.

Vad ca si Michelle a sublinit ceea ce am  tot spus: in America divortul e infiorator de greu fata de Romania de exemplu. Deci, cu cat mai mult tara inainteaza in a darama regulile traditionle si a ridica fericirea personala la  scop in sine  indiferent de cel de langa tine cu atat mai mult legea trebuie sa fie mai betonata pentru  a se putea pastra un echilibru.

 

Eu nu cred in citatul ala pus de Viviana parca, nu inteleg deloc cum poate cineva sustine ca nu depinde deloc de altcineva fericirea individuala in orice caz. Da, sunt cazuri si momente din viata cand asa e dar daca esti langa cineva iubit ce sufera intr -un  anumit moment tu iti poti gasi "propria capacitate individuala de a fi fericit" in pofida acestui fatPt?

 Teorie pura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:)]  Ah, nu, mai scade vreo 100-200-300 de ani.

 

Ca sa nu mai zic ca celebra piesa a lui Shakespeare, Imblinzirea scorpiei, ce trateaza chestia asta a fost scrisa pe la 1590 - cand era de mare actualitate.

Ah, nu, nu trebuie să mergem chiar așa de înapoi. Chiar și la nunta soră-mii s-au găsit câteva babe să-mi spună că eu trebuia să mă mărit prima, că nu se face așa ceva [:D].

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt la a doua casatorie, nu am la activ un divort, nu sunt casatorita cu un partenr care are la activ un divort, nu avem nici alti copii in afara celor comuni:) deci, pot conesta linistita in continuare.

Vad ca si Michelle a sublinit ceea ce am  tot spus: in America divortul e infiorator de greu fata de Romania de exemplu. Deci, cu cat mai mult tara inainteaza in a darama regulile traditionle si a ridica fericirea personala la  scop in sine  indiferent de cel de langa tine cu atat mai mult legea trebuie sa fie mai betonata pentru  a se putea pastra un echilibru.

Habar n-am nici măcar cum e cu divorțul în RO, dar în America de ce e mai greu? Ce anume îngreunează procesul? Știu că divorțul e greu în țările catolice (Italia, de pildă), dar din rațiuni religioase, nu nepărat legale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, nu, nu trebuie să mergem chiar așa de înapoi. Chiar și la nunta soră-mii s-au găsit câteva babe să-mi spună că eu trebuia să mă mărit prima, că nu se face așa ceva [:D].

Daniela, e doar o zicala ceva de genul "acuma ca te-ai maritat tu prima  a cazut sor-ta din copac" nu e ceva de care se tine cont. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Habar n-am nici măcar cum e cu divorțul în RO, dar în America de ce e mai greu? Ce anume îngreunează procesul? Știu că divorțul e greu în țările catolice (Italia, de pildă), dar din rațiuni religioase, nu nepărat legale.

Pai in Romania in 3 luni esti divortat! [:D]

 

Sa nu mai spun de varianta la notar...

 

n Germania ,de exemplu,abia dupa un an d ela depunerea dosarului,se inainteaza procedurile,in anul ala ai timp sa mai cugeti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, in Romania daca e cu comun acord se ia intr-o luna parca. Nici nu e nevoie de tribunal, etc. La notar doar. Deci, daca parteneii se inteleg la tot. 

In America vezi a a pus Michelle parca un link in spate e mult mai greu. Nu mai spun  daca se ajunge la partaj inAmerica si sunt si copii in casnicie . Cel ce nu va avea copiii in ingrijire in mod sigur nu prea ii arde sa plece fluierand si sa treaca la urmatoarea casnicie in care sa faca alti copii lasati in grija mamei  fara sa gandeasca bine  iar daca face totusi  pasul asta la a treia asa cum vad ca se presupune ca va fi modelul nu stiu daca va mai avea si dupa ce bea apa  daramite sa mai faca al treilea rand de copii.

Iar a doua idee cea cu statul in concubinaj fara acte sincer cand apar copiii in tarile dezvoltate faci contract vrei nu vrei . Deci, venim tot de unde am pllecat.

Singurul caz dupa mine cand ar merge modelul asta cu  schimbarea pomului la 3 ani ar fi caxul in care omul respectiv nu isi doreste copii dar cati oameni cunoasteti voi ce nu isi doresc niciodata copii?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Habar n-am nici măcar cum e cu divorțul în RO, dar în America de ce e mai greu? Ce anume îngreunează procesul? Știu că divorțul e greu în țările catolice (Italia, de pildă), dar din rațiuni religioase, nu nepărat legale.

 

Pai probabil ca de aia o fi greu si prin zona Michellinei ...cree ca e diferit de la stat la stat. In statele conservatoare (republicane ???) o fi mai greu ...

 

Eu am o prietena care a divortat prin posta ...adica a trimis actele semnate la avocat si dupa 6 luni a iesit divortul. Bine a fost amiabil si de comun acord ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...