Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Replica si contrareplica


Recommended Posts

TRIST,FOARTE TRIST...eu ,ca parinte,am macar datoria sa nu ucid speranta,credinta ca iubirea este vesnica.Chiar daca uneori nu este asa.

 

 

Copiii nu se nasc cu speranta ca iubirea e vesnica, ca sa le-o ucizi tu.

Copiii, traind in sociatatea nostra, invata ca idealul este iubirea vesnica si ca orice altceva e insificient, o ratare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 616
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Assta voiam si eu sa spun, ca dupa o despartire multi spun ca vor muri singuri si cred ca nu vor mai gasi pe altcineva. Mai e si ideea in general a femeilir , ca nu arata bine sau ca cine se uita la ele.

 

De fapt cand am vb cu unul dintre medici despre inselat l-am intrebat de ce e inconstient si de ce se da la toata lumea si se culca cu toate care accepta, nu ii e frica sa isi puna casnicia in pericol? Daca se desparte nevasta de el?

A ras, mi-a spus ca sunt naiva si ca o sa vad eu cand mai cresc :))) ca nu o sa renunte sotia niciodata la casa, familie si tot ce inseamna asta, ca cine o mai ia la 40,si de ani?

I-am spus sa nu aiba o surpriza. Intre timp s au despartit, el e cu altcinev

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare maturitate si siguranta sa admiti ca cineva te atrage dar ca iti iubesti partenerul si nu iti doresti nimic altceva cu altcineva.

 

Te uiti la big bang theory? Ca a fost in episodul trecut exact ceva despre flirt in relatie.

Nimic altceva in afara flirtului. :)

Zau asa , alta e sa fi atras ceea ce pot recunoaste ca nu e controlabil (desi din experienta pot spune ca si atractia asta foarte mult are de-a face cu fondul pe care se instaleaza si nu neaparat sufletesc dar sialtfel )  si alta e sa dai din gene si sa arunci prioviri jucause >Asta se poiate controla bine merci .

Nu , nu stiu despre ce film spui daca are episoade . Probabil serial?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copiii nu se nasc cu speranta ca iubirea e vesnica, ca sa le-o ucizi tu.

Copiii, traind in sociatatea nostra, invata ca idealul este iubirea vesnica si ca orice altceva e insificient, o ratare.

 

Deci mai bine invata ca iubirea vesnica e o iluzie?

Cred ca e mai ok sa onvete ca e posibil dar ca nu exista garantii, de aia trebuie sa te bucuri de prezent si sa nu te stresezi cu ce ar putea sa se intample.

Se poate sa fii fericit intr-o singura relatie toata viata sau in 100 de relatii si nu inseamna ca cineva are dreptate si cibeva greseste. Suntem diferiti si pt fiecare normal sau ideal e alrceva.

 

Cred ca e la fel de gresit sa ii pregatesti pt un esec cum e sa ii pregatesti pt o iluzie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamica, asta e opinia ta, in a mea flirtul e absolut nevinovat.

Ma ghidez dupa "ce tie nu iti place altuia nu ii face", am o limita intre a flirta si a te da la cineva. Exista flirt nevinovat care nu cere nimic mai mult decat confirmarea ca da, e atragator celalalt, si e flirtul facut cu scopul de a ajunge in pat sau intr-o relatie.

2 chestii total diferite. In opinia noastra. Important e sa stii care e limita.

 

Da, e un serial, au iesit 2 casatoriti de ziua indragostitilor, aveau rezervare dar masa era ocupata, el nu a reusit sa ii dea bacsis chelnerului asa ca a spus ea ca merge. Sotul a intrebat ce ii va spune si sotia a spus ca o sa flirteze putin. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci, a flirtat pentru a obtine o masa si nu pentru ca a fost atrasa sexual asa cum spui  tu. E o diferenta totusi, nu?

Eu personal nu sunt de acord cu nici una dintre cauze dar asta e altceva. Adica, Mi-ar sta mancarea in gat dupa aceea la masa aia de cate ori ar veni omul sa aduca salatele:)

 

Daca a flirta cu cineva in afara relatiei pentru ca esti atrasa sexual de acea persoana nu inseamna nimic atunci de unde incolo incepe sa insemne o problema?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incepe sa fie o problema in momentul in care vreau mai mult. Cand vreau sa imi insel sau parasesc partenerul, cabd simti ca te indragostesti, cand flirtezi nu de distractie ci pt altceva. :)

Daca ii dau de inteles chelnerului ca vreau sa fac sex cu el imi sta mancarea in gat, daca doar am zambit gales nu sta nimic in gat. :)

 

E doar un fel de a-i spune altuia ca il gasrsti atragator si atat. Face bine sa stii asta. E la fel ca atunci cand intoarce capul o femeie dupa tine, ca arati bine sau ca esti imbracata frumos, e acelaso efect pana la urma.

Mie personal imi place sa zambesc cui a pt a-i da de inteles ca arata bine. Ii inseninez ziua omului respectiv.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai si e bine sa fii 0% pregatit? [:)]

Adica, la ce ajuta?

 

Ajuta sa fii motivat la maxim, sa dai tot ce poti pentru ca planul A sa functioneze cat mai bine. Ma refer insa la partea sentimentala cu teoria aceasta de 0 % premeditare pentru planul B.

 

In ceea ce priveste siguranta financiara recomandabil este ca partenerii sa fie asigurati in caz ca se intampla ceva cu unul din ei. Se pot face tot felul de asigurari de viata, de boala, de venit. Ca nu se stie. Si se pot alege beneficiarii, partenerul,copii, parintii, etc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In societatea in care traiesc eu nu e nici o scofala sa ai 3-4 relatii de-a lugul vietii. Multe femei, indata ce intra intr-o relatie cu un barbat, fac imediat un copil. De multe ori relatia se destrama si ajung sa aiba mai multi copii cu mai multi tati. Avem o prezentatoare care are 4 copii cu 4 barbati si astia faceau misto de ea in presa, cica e 4x4 (four by four – stiti ca asa se cheama jeep-urile sau masinile gen jeep aici). Evident ca nu e deloc ideal, dar se intimpla tot mai des si lumea nu mai judeca. Deasemenea, statul ajuta mamele singure cu multi copii, cred ca de asta nu se gindesc de 2 ori cind actioneaza.  Avem 1.8 milioane de parinti ce isi cresc singuri copiii.

 

 

Britain has more single parents than almost any country in Europe, and almost one in three of them are unemployed.
A report has found that of the 1.8million single parent households in Britain, 650,000 of them are not in any sort of work.
This has led to a situation where the average single parent household in the UK claims twice as much in benefit support as the average two-parent household.
The proportion of lone parent households in the UK is the fourth highest in the EU - behind only Estonia, Latvia and Ireland - with 24 per cent of of children being brought up by just one adult.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2540974/Britain-fourth-highest-number-single-parents-EU.html

 

 

 

Cit despre divorturi, se divorteaza pe banda rulanta. Lumea nu mai sta in relatii care nu functioneaza, numai ca asa vrea societatea. Ca ne place sau nu, ca aprobam sau nu, ca e bine sau nu, asta se intimpla, fact!

 

• There were 13 divorces an hour in England and Wales in 2012
• Women were granted 65% of all divorces
• 9,703 men and 6,026 women aged over 60 got divorced
• One in seven divorces were granted as a result of adultery
• 719 (less than 1%) divorces were granted because of desertion
• The average age at divorce was 45 for men and 42 for women
• 9% of couples divorcing had both been divorced before
• 48% of couples divorcing had at least one child aged under 16 living with the family
• It is expected that 42% of marriages will end in divorce

 

 

http://www.theguardian.com/news/datablog/2010/jan/28/divorce-rates-marriage-ons

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...