Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Replica si contrareplica


Recommended Posts

eu am ramas la ce spunea Xio si parca si Rall despre flirt si atractie sexuala ca ceva normal.

 

si cum spunea si madam in docum. de la pagina cu fidelitate ...il pun aici ...e numai de 20 min. pe la min4:50...tocmai de asta vorbeste de flirt...atactie sexuala...

 

https://www.ted.com/talks/esther_perel_rethinking_infidelity_a_talk_for_anyone_who_has_ever_loved?language=ro#t-7887

 

flirtul, atractia asta... sunt primii pasi in a avea o aventura.

 

Xio, sincer iti spun si nu am nevoie sa imi dai dreptate , dar te sfatuiesc sa iti reconsideri un pic ideile. sincer iti spun, te joci cu focul. flirtul ...nu isi are rost, iar atractia sexuala...care tu o consideri ceva normal...nu cred ca ar trebui sa existe. iar daca exista...treb sa-ti pui intrebarea , "de ce".

 

cum spunea si tipa asta, imaginatia e f puternica, nu treb subestimata...nu e  doar un gind, un impuls....nesemnificativ.

 

Xio, in viata ne maturizam, ne schimbam ideile...nu e o rusine , o slabiciune sa ne dam seama ca am gresit gindind asa...si ca ne-am schimbat.

 

gindeste-te inainte de a continua pe acest drum, stai de vorba si cu sotul tau...e doar un sfat, sper sa nu te deranjeze.

 

Michelle, normal ca nu ma supar, doar de aia suntem oameni, ca fiecaare poate avea propria sa opinie.

Inteleg modul tau de gandire, dpdv religios nici nu ma asteptam la altceva dar pt mine sa spun ca un barbat  e atragator nu e nimic iesit din comun. Ba chiar mi se pare ca trebuie sa fii stapan pe tine si  pe relatie ca sa admiti asta fara probleme, ca si cum ai spune ca ai  portocale la micul dejun. :)

Cum a spus si seful meu, care e cu a doua sootie de peste 20 si ceva de ani> normal ca sunt persoane atragatoare peste tot, cu care poate chiar ai si o chimie, dar atata timp cat iti iubesti partenerul si nu iti trebuie altceva, nu faci altceva.

 

La mine barbatii atragatori si flirturile nu sunt primii pasi spre o aventura, ca la mine nu exista aventura. Atata timp cat imi iubesc partenerul nu il pot insela si nu vreau sa il insel. :) Am avut ocazia de a pune acesti primi pasi in aplicare spre o aventura si nu am facut/o.

 

 

La flirt vad ca a scris si Dianama, nu stiu cam ce intelegeti voi prin flirt, eu ma refer la genul de oameni care sunt mai 'flirty', nu la flirtul de agatat.

 

Si eu cred ca si Viviana ca atractia sexuala la fel ca visele sexuale, nu sunt controlabile.

Vezi pe cineva, il gasesti atragator chiar daca incerci sa reprimi asta, vorba lui Rall, e ca atunci cand vezi un copil si zambesti.

 

Am incredere deplina in mine si nu cred ca sunt genul care inseala, nu s/a intamplat pana acum niciodata, ca sa fiu in ton cu topicul, nu stiu ce va fi peste 40 de ani, dar asta e situatia in prezent.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 616
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sunt de aproape 3 ani, mama singura, din proprie initiativa. Au mai fost tendinte de relatii. Pe cea cu tipul zgarcit o cunoastesti si voi. A mai fost in tip, profesor, un visator -avea multe in comun cu fostul- dar care isi dorea ceva easy going. Frumos, mi se cam aprinsesera calcsiele dar eram ori prea complicata, ori nu de nasul lui ca m-a lasat balta. Acum vorbi cu unul pe net, de varsta mea dar fara obligatii. Avem multe in comun mai putin el chef sa se incurce cu una cu copil. Norocul meu e ca nu disper- poate nici nu imi doresc musai, ma refer la subcontient, un partener si iau totul inca cu umor. Dar usor nu e ca nici eu nu mai sunt disponibila sa imi pierd timpul.

 

Carla, si cum se impaca partea cu "mama singura din proprie initiativa" cu restul?

Adica vrei sau nu vrei un partener? Spui ca au mai fost relatii, dar poate nu-ti doresti musai un partener, dar totusi vrei, desi nu disperi (ca mai e timp), dar nici nu esti disponibila oricum.

Care-i planul? Cum ai vrea?

(Sa-l excludem pe Fat Frumos cu calul alb, ca ala e basm- desi unii jura ca mai vine din cand in cand)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, esti de acord ca unii oameni sunt mai hormonizati decat altii? 

Esteadevarat si poate si  de aceea unii pot sta la nesfarsit fara nici o relatie pe cand altii nu 

Dar, aici e vorba despre persoane ce sunt dejaintr-o relatie stabila deci se presupune ca problema homonala este rezolvata, dinamica de care este nevoie pentru asta  fiind diferita este adevarat de la cuplu la cuplu.

Deci,  daca in continuare spunem ca flirteaza si se simte atrasa sexual necontrolabil datorita  "hormonizarii" in exces atunci semnul intrebarii este la propria relatie ce nu poate "acoperi"anumite nevoi.

Nu cred totusi ca la asta se refera  cele ce sustin asta .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu....stai frate ca doar n o sa faci tensiune ca vb sotul cu gagici....ar fi culmea.pai încrederea?unde i încrederea?

Eu n am inteles niciodată chestiile astea.

 

Ca sa scriu mai clar..a rade si glumi cu colegii sau prietenii nu e nimic rau..aveam niste prieteni(sunt departe de noi)acum...si sa vezi ce glume faceam in gasca.....inclusiv ca atunci cand eram singuri unii sau altii sotul meu bea cafeaua cu nevasta amicului si invers...nu mai zic ce glume....pai ce ar fi insemnat?

 

Zau,nu pricep asta cu "fac tensiune"....da` nu fac deloc....de ce sa fac?

am depasit de mult etapa.Pai sa fiu a naibii daca nu,dar cei mai buni prieteni ai mei sunt barbati.Fosti colegi...amici.Cand ma cauta ..eu sunt la cafea cu x,y,z.....care e problema?La fel si el.....fostele colege  de la o firma erau tinere si ce daca?statea pana dimineata cateodata ca aveau treaba.si?

 

 

Tis-a mai spus...iti mai spun si eu desi nu cred ca o sa conteze.

 

Intai vezi despre ce este vorba ,informeaza-te ,apoi da-ti cu parerea.

Ce treaba are flirtul si atractia sexuala cu ce spui tu?

 

Adica se intampla intre tine si toti prietenii acestia de care povestesti asa ceva:

FLIRT, flirturi, s. n. Conversație ușoară, cu aluzii de dragoste, între un bărbat și o femeie. ♦ Legătură de dragoste lipsită de profunzime, nestatornică; aventură sentimentală. ♦ Persoană cu care cineva întreține o astfel de legătură. – Din fr. flirt. 

Sursa: DEX '09 (2009) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink

FLIRT, flirturi, s. n. Conversație ușoară, cu aluzii de dragoste, între un bărbat și o femeie. ♦ Legătură de dragoste lipsită de profunzime, nestatornică; aventură sentimentală. ♦ Persoană cu care cineva întreține o astfel de legătură. – Din fr. flirt. 

Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink

flirt s. n., pl. flírturi 

Sursa: DOOM 2 (2005) | Adăugată de raduborza | Semnalează o greșeală | Permalink

FLIRT ~uri n. 1) Conversație curtenitoare între un bărbat și o femeie. 2) Aventură amoroasă; relație de dragoste ocazională și superficială. /<fr. flirt 

Sursa: NODEX (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

FLIRT s.n. 1. Schimb de complimente și de amabilități între două persoane de sex opus; galanterie, cochetărie. 2. Legătură de dragoste ușoară, nestatornică. ♦ Persoană cu care se întreține o astfel de legătură. [< fr., engl. flirt]. 

Sursa: DN (1986) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink

FLIRT s. n. 1. schimb de complimente și amabilități între două persoane de sex opus; cochetărie. 2. legătură de dragoste ușoară, nestatornică; aventură. ◊ persoană cu care se întreține o astfel de legătură. (< fr. flirt

Sursa: MDN '00 (2000) | Adăugată de raduborza | Semnalează o greșeală | Permalink

FLIRT, flirturi, s. n. (În jargonul burgheziei) Le­gătură de dragoste ușoară, nestatornică; conversație ușuratică între un bărbat și o femeie. Te-a condam­nat la trei ore de flirt cu cîte o pauză de cinci minute. CAMIL PETRESCU, T. II 28. 

Sursa: DLRLC (1955-1957) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink

 

Sau intre sotul tau si"gagicile " cu care isi bea cafeaua?

 

Exista intre voi si prietenii/prietenele voastre atractie sexuala?

 

Daca toate acestea exista si voi doi "nu ati facut tensiune",atunci as vrea sa te felicit .Sunteti un cuplu deosebit...si modern in gandire.:))

Un defibrilator ar fi bun la casa voastră. :)):))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hi hi....pai eu cu baietii ne stim de mult...dinainte de a fi casatoriti si eu si ei......erau in cap dupa mine...acu` vreo 11 ani.. [:-)))] [:-)))] [:-)))] ...numai ca.....a ramas la stadiul de aluzii si atat.Acum suntem foarte buni prieteni.Am fost fiecare la nuntile celorlalti....

 

Chiar nu vad problema.

 

Femei?Da` ce daca ..intr-o vreme sotul meu era singur intre vreo 4 gagici.Mai ieseau cu gasca de la servici...si ce daca?El era acasa cu copilul...eu prin oras....acum cativa ani...sarbatoream cred ziua unuia dintre ei..bantuiam cu doi colegi dupa o petercere sa mai cautam o crasma deschisa....pe la 3 ma suna..unde esti?pai la biliard cu x si y.

Ai grija ca e polei pe drum....asta a fost singura replica.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sursa: DOOM 2 (2005) | Adăugată de raduborza | Semnalează o greșeală | Permalink

FLIRT ~uri n. 1) Conversație curtenitoare între un bărbat și o femeie.

Sursa: NODEX (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

FLIRT s.n. 1. Schimb de complimente și de amabilități între două persoane de sex opus; galanterie, cochetărie.

Sursa: MDN '00 (2000) | Adăugată de raduborza | Semnalează o greșeală | Permalink

 

nu trebuie defribilator,parol moncher.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o idee

 

[flirty]

 

Deja ca sunt pe mobil. ..mai merge si ca naiba forumul. 

Daca nu are chef cineva sa stearga  eu acu nu pot .

Multumesc. 

 

Eu am o idee si mai buna:

De ce nu apesi "Posteaza" o singura data si astepti sa apara mesajul.

Pe cuvint ca forumul nu are legatura cu asta, de cite ori apesti tu "Posteaza" de atitea ori se posteaza mesajul.

Nu se posteaza dublu, tripu, etc...de atitea ori apesi tu posteaza.

Scuze dar nu m-am putut abtine.

 

Secretul e de cite ori apest "Posteaza" iar dupa aia astepti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elyda, imi imagi ez la aluziile sexuale sunt un fel de flirt de distractie :))

Am mai spus ca tine de fiecare cum interpreteaza notiunea de flirt, ca exista mai mte tipuri.

 

Mamica, nu inseamna ca imi lipseste ceva in relatue daca spun ca imi place cum arata Popescu si ca daca nu ar exista partenerul ar fi un om cu care as iesi la cafea. Faptul ca nu ies cu el la cafea, ca nu fac sex cu el, ca nu imi doresc o relatie cu el inswamna ca sunt perfect multumita de relatia in care sunt si ca nu imi doresc altceva.

 

Daca nu as face chirurgie m-as vedea facand psihiatrie. Dat fiind faptul ca pot sa ma transfer oricand dar nu o fac inseamna ca vreau chirurgie. :)

 

Daca Ionescu e fan sani mari dar sotia lui are cupa A nu inseamna ca orice pereche de sani il va face sa isi lase nevasta sau ca a fost fortat sa se casatoreasca cu ea. Inseamna ca in ciuda tuturor sanilor el a ales sa fie cu nevasta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

XIO, dă-ne și nouă niște exemple de discuții dintr-astea de le numești tu flirt. Că poate vorbim de chestii diferite dar zicem în esență același lucru. 

 

(Mie mi se pare lipsă de respect față de partenerul care e sau nu e lângă tine să te apuci să flirtezi cu alții / altele. Personal mi-ar pica rău. Și nu e problemă de lipsă de încredere, prin natura lucrurilor eu plec în delegații destul de des și nu-mi fac probleme că el rămâne acasa și nici el nu-și face probleme că eu plec.)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...