Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Replica si contrareplica


Recommended Posts

Mai, de cand e lumea s-au facut bancuri despre barbati, femei, politisti, ardeleni, moldoveni si olteni, blonde, negrii, chinezi, ingineri, doctori si muuuuulti altii. Nu cred ca e cazul sa mergem cu gandul la discriminare si sa devenim seriosi 100%. Nu face bine la sanatate [:)]

Mai, cat ai da-o tu la-ntors, exprimarea userului miriama tot extrem de nefericita ramane. Si reflecta ce reflecta, degeaba explicatia ei subtirica cu facebook-ul, degeaba analogia cu blonde, moldoveni si etc

Si zau ca-mi plac bancurile, ma repet, dar sunt bancuri si bancuri. Ma rog...

Acum, e drept, eu am reactionat pt ca traiesc intr-o societate in care persoanele cu handicap sunt altfel privite decat in Ro. Care e departe, tare departe de-o atitudine normala. 

 

Acum sa fiu si on :) Mi-am sacrificat ceva minute bunicele ca sa citesc cele doua articole, mi-e ciuda! Amandoua-s pline de clisee si prejudecati. Las de-o parte ca autorii zici ca de-abia au divortat si au ca scop comun sa-si spele rufele-n public :)))

 

Apoi, treaba cu "bun" si "luat" :) e delicios de relativa :) Ce e "bun" pt mine risca sa nu fie suficient de "bun" pt Ioneasca, dar poate fi vanat de Miss Smith :)

Cu varsta, tot cam asa. In plus, eu cred ca problema varstei se aplica mai abitir in spatiul carpato-danubiano-pontic :) Prin tarile unde oamenii au, hmmm, o traditie in a avea grija de ei, mai multa atentie si un sistem medical ok, varsta nu-i chiar un bau bau asa mare ca in Ro :) 

 

Nu stiu daca se-ntelege ce-am vrut sa spun, incerc sa fac mai multe in ac timp... poate reusesc sa mai intru mai tarziu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 616
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Si zau ca-mi plac bancurile, ma repet, dar sunt bancuri si bancuri. Ma rog...

 

Asta e din categoria "imi plac bancurile, dar decente va rog" [:)]  e un "ganditor" asa-zis celebru (politician).

Omul are o scuza, apreciaza doar ce crede el ca e corect, restul...cahhh! Doar e politician.

Bancul e banc. E drept, unele ne plac, altele nu. Astea inseamna ca alea care nu ne plac, sunt proaste?

Nu m-as aventura sa ma pronunt astfel...si nu se numeste dat la intors. Pur si simplu nu ma cred o autoritate suprema in materie.

Scuze de discutie paralela...

 

Dar despre "clisee si prejudecati", ce abunda in articolele respective putem discuta. De aia am deschis subiectul.

Ce, n-ati mai intalnit clisee si prejudecati? V-au surprins articolele?

Mie mi se pare ca multe vieti se traiesc tocmai in clisee si prejudecati. E normal? N-avem ce face?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In plus, eu cred ca problema varstei se aplica mai abitir in spatiul carpato-danubiano-pontic :) Prin tarile unde oamenii au, hmmm, o traditie in a avea grija de ei, mai multa atentie si un sistem medical ok, varsta nu-i chiar un bau bau asa mare ca in Ro :) 

 

Wow, adică în țările civilizate bărbații nu-și iau neveste tinere pentru că motivul principal pentru care bărbații mai copți își iau soții mai tinerele este ca să aibă „cine să le pună ventuzele”? :D Iar ei având un sistem de sănătate dezvoltat, nu au nevoie. Drăguț. Asta e tot ce-i mână în luptă? Ventuzele și mai apoi pomenile? Viața de budoar ocupă un loc neimportant pentru bărbații din țările cu „hmmm, o traditie...” ?

 

Editare târzie [:D]: Faptul că cineva a pus problema sănătății într-un mesaj, nu înseamnă că trebuie transformată chestiunea într-un „clișeu” specific societății noatre. Iar diferențele culturale nu stau în general la baza niciunei ierarhizări.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Părerea mea este de fapt că într-o relație, indiferent că există o diferență semnificativă de vârstă sau nu, gândul la sănătatea unuia dintre parteneri nu atârnă semnificativ în balanță, indiferent de motivul care stă la baza relației, dragostea (sau iluzia ei), banii sau alte interese.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow, adică în țările civilizate bărbații nu-și iau neveste tinere pentru că motivul principal pentru care bărbații mai copți își iau soții mai tinerele este ca să aibă „cine să le pună ventuzele”? :D Iar ei având un sistem de sănătate dezvoltat, nu au nevoie. Drăguț. Asta e tot ce-i mână în luptă? Ventuzele și mai apoi pomenile? Viața de budoar ocupă un loc neimportant pentru bărbații din țările cu „hmmm, o traditie...” ?

 

Editare târzie [:D]: Faptul că cineva a pus problema sănătății într-un mesaj, nu înseamnă că trebuie transformată chestiunea într-un „clișeu” specific societății noatre. Iar diferențele culturale nu stau în general la baza niciunei ierarhizări.

Nu nu nuuu :) nu asta am vrut sa spun! Reformulez: intr-o tara cu mai mare bagare de seama la sanatatea cetateanului platitor de impozite :D incepe educatia sanitara/sportiva/ma-ntelegeti voi mai de timpuriu. Si parca intr-un anume fel arata cine-a facut sport si-a avut grija la diverse de mic, chiar si pe la 50 de primaveri. Nu de ventuze era vorba :), ci de faptul ca n-are nevoie de ele si ca diferenta de varsta e mai putin vizibila decat in Ro. 

Eu am adus varsta in discutie pt ca la un moment dat am citit pe la subiect pe-aici ca barbatul si-ar cauta o partenera tanara, tot mai tanara :)

 

Rufus, nu m-ai inteles, da' cred ca nici eu n-am fost f clara. Nu de indecenta era vorba, ci de povestea cu handicapatii, de lejeritatea cu care bataia de joc tipic romanesca are pretentia ca nu-i bataie de joc, ci simt al umorului. Nici miriama n-a-nteles prea bine care-i diferenta dintre a avea umor si a avea gura sloboda. Dincolo de a fi sau nu educat, de a trai sau nu printre oameni cu un alt nivel de educatie, eu as zice ca umorul nu-i tot aia cu sarcasmul manifestat spontan...

 

Am ajuns la clisee si la ce-i normal au ba, da' nu mai pot scrie :)

Promit sa ma-ntorc si intre timp mai arunc un ochi pe articole, un bob zabava :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici persoanele in varsta arata mult mai tinere decat sunt. Socrii mei, la 75+ sunt ft activi, au program in fiecare zi. 

In Elvetia se spune ca cele mai bogate persoane sunt pensionarii  [:)]

 

Matusa sotului meu este cu 12 ani mai mare decat el; s-au cunoscut cand ea avea 40+. Nu au copii, dar au o relatie speciala. Daca i-ati vedea (ea 76, el 64) cum se tin de mana, se pupa, isi spun cuvinte frumoase  [:I] imi sunt tare dragi. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu nu nuuu :) nu asta am vrut sa spun! Reformulez: intr-o tara cu mai mare bagare de seama la sanatatea cetateanului platitor de impozite :D incepe educatia sanitara/sportiva/ma-ntelegeti voi mai de timpuriu. Si parca intr-un anume fel arata cine-a facut sport si-a avut grija la diverse de mic, chiar si pe la 50 de primaveri. Nu de ventuze era vorba :), ci de faptul ca n-are nevoie de ele si ca diferenta de varsta e mai putin vizibila decat in Ro. 

Eu am adus varsta in discutie pt ca la un moment dat am citit pe la subiect pe-aici ca barbatul si-ar cauta o partenera tanara, tot mai tanara :)

 

Păi, dacă înțeleg bine, oamenii din țările mai cu băgare de seamă sunt mai sănătoși și mai vânjoși, de aceea arată bine și sunt atractivi, adică atunci când sunt aleși parteneri mai în vârstă, asta se petrece pentru că ei arată foarte bine și sunt sănătoși. Lucru pe care eu nu îl cred în ruptul capului, bazat pe experiența mea de viață :D. Ca să o ard științific, sunt totuși statistici și studii (ca să dau doar un exemplu, „Evolution and Human Behaviour”), în care sociologii au observat că în majoritate cei care aleg parteneri mai tineri sunt bărbații, iar interesul lor se îndeaptă în special către tinerele atrăgătoare din punct de vedere fizic (deci nu femeile în vârstă care s-au ocupat de fizicul și sănătatea lor), iar marea majoritate  femeilor, indiferent de vârstă, preferă bărbații de succes și prosperi și în procent mult mai mic vor bărbați mai tineri (se pare că la doamne aspectul fizic e mai puțin important - sunt atât de multe cazuri de genul Flavio Briatore și Elisabetta Gregoraci, dar mult mai puține viceversa). Din evoluția generală a fenomenului, pentru mine este clar că în chestiunea în cauză nu are relevanță prea mare cât de bine se menține omul, și cât de multă băgare de seamă are societatea pentru sănătate și că motivul pentru care problema este pusă în felul acesta are de fapt altă conotație.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, nu m-ai inteles, da' cred ca nici eu n-am fost f clara. Nu de indecenta era vorba, ci de povestea cu handicapatii, de lejeritatea cu care bataia de joc tipic romanesca are pretentia ca nu-i bataie de joc, ci simt al umorului.

 

Nu vreau sa te supere insistenta mea de a te contrazice, dar e musai sa-ti explic.

E clar vorba de perceptie intre locurile in care traim, asa cum spui.

Doar ca ceea ce aici nu are atata greutate (din pacate asta inseamna neglijarea acestei categorii in toate felurile posibile, dar din fericire inseamna ca nu privesti un handicapat ca pe  un zombie, sa-ti fie frica de el), prin alte parti a devenit o obsesie.

Asta este motivul pentru care eu pot zambi la bancul de dinainte, fara sa am vreo prejudecata sau repulsie fata de handicapati, ca nu despre ei era bancul, chiar daca au fost pomeniti.

In schimb, tu cand auzi ca cineva pronunta cuvantul handicapat, probabil crezi (si acum o sa exagerez nitel) ca lumea trebuie sa ia pozitia drepti, sa lase drumul liber, desi nimeni nu stie daca omul ala vrea sa treaca sau nu, sa nu vorbesti, respiri sau privesti insistent, etc. Ma gandesc ca intelegi ce zic.

Astfel, noi suntem mai relaxati (pe de-o parte rau, cum ziceam, pe de alta bine), iar altii-s setati intr-o singura pozitie, foarte bine, dar indraznesc sa spun, si nitel rau...

Mama ce explicatie lunga...

Pe scurt ar fi: unde tu vezi bataie de joc, eu nu vad asa ceva. Si asta nu pentru ca-s roman si am pretentii de nu stiu care...pur si simplu nu vad ca tine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...