Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fiv cu ovocite donate 100


Recommended Posts

  • Răspunsuri 850
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pentru constipatie la bebelusi, incercati probiotic. eu le-am dat nepoatelor mele 1 lingurita-2 de apa fiarta si racita pe zi. Desi asistenta zicea ca apa nu dai la bebelusi. si expumisan cred ca merge. noi ama vut probleme cu cea mica, constipatie de la nastere si am mers cu supozitoare cu glicerina mult timp. Am introdus la un moment dat suc de mere, cateva picatur ca era mica. Mai tarziu a mers cu mere rase. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult pentru sfaturile legate de tratamentul menopauzei. stiam de tratamentul de substitutie dar nu stiam cum se administreaza. 

Dupa avort, vazand ca este dereglat, am luat ceva timp, regulat, Magne B6, vitamina E si aspenter. Parca s-a reglat. Cum am inceput sa iau medicamentele cand mi-am adus aminte, cum au aparut deregleri. (am avut si o luna ianuarie plina de socuri, poate si asta este cauza, plus varsta si tratamentele de pana acum). Om vedea. bine ca exista tratamente si soluti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana2020, despre biotex am citit și eu și mă tenta, dar e în Ucraina și asta nu e ok...acum dacă tu vrei sa mergi acolo, e f.bine...fa Cum te indeamna inima...dar informeaza-te bine înainte de a te decide...Trimite formular cu analize și acolo și la alte clinici și vezi care e mai buna pt tine...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fete luptatoare!

Va citesc demult si va admir la fel de mult, sunteti adevarate enciclopedii si, in plus, va rupeti din timp pentru a impartasi si altora cunostintele voastre, indiferent daca sunt obtinute din studiu sau experienta proprie, le oferiti cu altruism!

Va multumesc tuturor pentru tot ce am invatat de la voi si in mod special as vrea sa multumesc lui MariaV79, Kassandra22, Dea78, Gabyv, Alexiaa72, QiaoBing, Hatice, in postarile voastre am gasit informatiile pe care le cautam!
Felicitari pentru mamici si multa putere si speranta viitoarelor mamici!
Eu am 2 FIV nereusite (+ o histeroscopie intre ele) si acum sunt la FIV3, toate cu ovo proprii. Am gandit ca ar trebui sa ne indreptam spre donate, desi nimeni nu ne-a recomandat, au spus ca desi varsta nu ne avantajează (42 ani), totusi inca produc (8 ovocite la FIV1+2; 5 la FIV3, insa cu doza de stimulare mai mica), AMH 1,5. Am decis sa mai facem o incercare cu ovo proprii, pentru o parere mai realista (speram) asupra calitatii ovocitelor. Asadar, suntem la Reprofit si am avut punctia. 

Sunt insa foarte derutata pentru ca dr. Hana mi-a dat ca si tratament de sustinere numai Utrogestan 400-0-400 (si sa continui cu ce am deja: Clexane 0,4, Taxofit folsaure 800 + Metafolin, Acid folic, vitamina D, Magne B6, Omega 3, Euthyrox). Am insistat pentru Intralipid si cu greu a acceptat, am facut prima doza si sper ca la ET sa o fac si pe a doua.

Insa nu a vrut sub nicio forma sa-mi prescrie Prednison/Medrol, a spus ca e suficient Intralipidul, insa nu a intentionat oricum sa-mi dea Prednison/Medrol, pentru ca a venit dupa punctie cu fisa completata si reteta doar cu Utrogestan, pana sa insist eu cu Intralipidul. Nici nu ma gandeam ca nu imi va da (altfel luam din tara), mai ales ca am citit aici ca s-a dat intotdeauna la Reprofit (doza minima, iar unele fete au ajustat, cu de la sine putere), plus ca l-am avut si eu la cele 2 FIV anterioare. Am vrut sa il cumpar, insa aici se da numai cu reteta. Va rog, ce ma sfatuiti, sa insist pana il obtin sau sa las asa? A reusit cineva FIV fara Prednison/Medrol?

Gabyv, ai scris despre o prietena care a reusit cu dr. Hana, cu ovo proprii, imi poti spune, te rog, ce tratament de sustinere a avut ea?

Mentionez ca am facut NK-le si analizele de trombofilie din proprie initiativa si am: 
- NK sange: 9% (pe cele uterine nu le-am facut);
- Factor V Leiden heterozigot, MTHFR ambele heterozigote, PAI heterozigot. Pentru ele am avut Clexane 0,4 din prima zi de stimulare (la recomandarea dr. Hana si confirmat de dr. Uscatescu). In plus, dr Uscatescu a spus ca vrea neaparat 5 mg acid folic (eu luam 1 mg). Desi la dozarea folatilor din organism (B9) am exces (31,80 ng/mL; interval de referinta 3-17 ng/mL), m-am conformat.

Daca ma puteti ajuta, va multumesc.
Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Bine ai venit Erika si succes deplin la aceasta procedura!

    Daca iei Taxofit metafolin nu mai vad sensul acidului folic,din cauza mthfr nu se asimileaza sau cel putin asa se spune si in Taxofit ai si sintetic si natural.Insista pt prednison,mai ales ca ai avut si la celelelate fiv(presupun ca si dr U ti-a recomandat prednisonul).Nu ai NK mari,dar o doza minima nu a facut rau nimanui mai ales ca are si rol antiinflamator nu numai de scadere a imunitatii.Daca totusi nu primesti sa nu te stresezi pt ca la NK astea au fost fete care au luat numai putin prednison fara intralipid si au avut succes.Sandy a avut NK de aceeasi valoare ca a ta,a luat 7,5mg de prednison,fara intralipid si fara Omega si are bebel de 2ani acasa.

    Maria12345 te asteptam cu vesti.

    Un pup mare tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Erika, bine ai venit si Doamne ajuta! Da, prietena mea a facut NK din sange in Ro si avea, daca nu ma insel, in jur de 7% si 2 mutatii: Mtgfr A si Pai. A avut fix acelasi tratament dat, ca si tine, 800 progest pe zi, a mai marit ea in sapt 6, cu 200, pt ca sangera, desi avea PG ok din sange. Nu a avut nici ea prednison, ca dr H i-a zis ca e prea putin in sange si scaderea lor, nu e chiar ideal, daca sunt in norme. Ai incredere in ei, fac multe fiv-uri cu mat propiu, mai ales pt britanici. Succes!

 

LE: a facut insa Intralipid de 2 ori la R, tot asa, dupa ce a insistat. A mai facut unul in Ro dupa test si atat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dea, iti multumesc mult pentru raspuns si incurajari, m-am mai linistit dupa ce mi-ai scris!

Asa am retinut si eu din discutiile voastre, despre acidul folic si Taxofit metafolin, insa dr. Uscatescu a insistat cu doza de 5 mg, mai ales pentru Factor V Leiden, a subliniat. Mai mult nu mi-a spus, decat legat de Taxofit, ca “nu are sens sa ne complicam cu comenzi din Germania. 40 de saptamani ne vom chinui si daca ramanem in pana e critic. Facem schema dupa la ce avem acces si usurinta. Vom face cocktail din ce avem aici la noi.”

Ca si acum, eram foarte incurcata si nu stiam cum sa procedez, mai ales ca eu deja am exces de acid folic (folati) in organism, iar homocisteina e in parametrii. M-am documentat mult pe tema si pe SOS Infertilitatea si am gasit acest raspuns al unui hematolog de la unul dintre cele mai reputate laboratoare de cercetare din Europa (Franta, Nimes): “Nu exista diferente notabile intre acidul folic sintetic si metafolin, ambele sunt ok, nu exista diferentieri de asimilare in functie de mutatii”. Postarea completa, aici: http://forum.reclama mascata/viewtopic.php?f=5&t=18&start=20.

Si pentru ca dupa toate astea, tot nu stiam ce varianta sa aleg, am facut si eu cocktail din cele 2 si iau Taxofit 1 tb + Acid folic 4 mg. Din ce am inteles, surplusul se elimina natural din organism.

Dr. Uscatescu nu a zis nimic de Prednison, cu toate ca nu s-a limitat strict la hemato: in cadrul istoricului i-am spus ca am TSH 3,8 si pentru ca mi s-a recomandat de la clinica sa-l scad pentru FIV, mi s-a prescris Euthyrox 25 mcg de catre dr. endocrinolog. Iar dr U. a spus ca pentru aceasta pot lua suplimentar Seleniu simplu de la Secom. Dupa prima luna de tratament (numai cu Euthyrox), TSH a scazut la 2,8, iar dupa a doua luna (Euthyrox 37,5 mcg +Seleniu) a ajuns la 1,5.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...