Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fiv cu ovocite donate 100


Recommended Posts

  • Răspunsuri 850
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

     Hy! Am vrut sa nu spun nimic s-o las pe Michelle sa spuna dar intervin putin.A nascut inainte de termen din cat am inteles si beieteii au fost slabuti,probabil a durat pana au iesit din spital si fetele peste 40ani stiu ca e mai greu la inceput daca nu ai ajutor.

    Ella te pupic pe tine si Sofia.

    Sorina,Ella a facut embrioadoptie cu embrion testat.Iar cele cu embriadoptie cu reusita deplina ti le-a spus cuscra mea,Poppy.

    Rozalino tin pumnii stransi la maxim.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hellou, fete frumoase. Am intrat doar sa va spun ca puii lui Michelle si ai Ancai sunt déjà mari, frumosi si sanatosi, ii vad pe Facebook in clubul de gemeni.

La fel suntem si noi, crestem mari si frumos, imi ocupa tot timpul de aceea foarte putin cu forumul.

Alexia, draga mea, nastere usoara, sa vina bebelina sanatoasa.

Va pup pe toate fetelor, vechi si noi, sanatate si pumni stransi pt. cele care inca sunt pe baricade.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, Ella, Popy, va multumesc mult! Am fost astazi la eco si bebelina are 3615 g, parand cu o saptamana mai mare din punct de vedere al craniului si al femurului, iar abdominal pare de 40 de saptamani. Doar cerebelul este cu o singura zi mai avansat. Data care apare pe foaie ca data nasterii este 12 aprilie, asta in functie de dezvoltarea de acum.  Doctora a spus ca acum, la 36 de saptamani, nu putem scoate copilul ca nu este dezvoltat pulmonar suficient. Va trebui sa mai asteptam. Am intrebat daca stabilim acum data nasterii si s-a uitat mirata la mine. Am incercat sa ii explic ca ma refer la nasterea in saptamana 38. A spus sa o sun saptamana vitoare. Am in continuare exces de lichid amniotic, acum are bebelina si dubla circulara, insa colul e de 3,4 cm si inchis. Ma misc precum o adevarata balena esuata la mal. Obosesc rau cand merg 50 m. Dar vor trece toate astea si va voi povesti in curand despre marea intalnire.

Ella, felicitari pentru frumoasa crestina si multa sanatare!

Va pup, fetelor si va doresc implinirea visurilor cat mai curand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Alexia, suna bine [flo2]  Piticul meu a venit la 36 de sapt si 6 zile....in fine, chiar 37 fix de fapt. Dar nu a necesitat nici un minut de oxigen, asa ca totul va fi bine de acum incolo. Si noi aveam dubla circulara dar ne-a scos repede  [il] Tin pumnii pt o nastere usoara! Pup gashca!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, multumim mult pt update in legatura cu fetele! [flo2] De tine stiam ce e mai important, ca ai nascut pruncii sanatosi, cred ca asta vrem sa aflam de la fiecare ca sa prindem inima si noi, celellalte! [clo] 

Alexia, suna bine datele fetei, e voinicutza! Si da, daca nu e musai, de ce s-o scoti inainte de vreme... cu plamanii as vrea sa intreb... mie mi-a dat dr mea sa fac dexometazona dupa ce implinesc 27 de sapt si merg spre 28, ca sa nu ne prinda nepregatiti, Doamne feri, vreo nastere prematura. na, la mine is si doi... tie nu ti-a facut injectia asta sau nu ajunge sau cum ii?

Nici eu nu as vrea sa ii scot nici cu o zi mai devreme, dar tare ma tem... eu deja nu pot sa merg aia 50 de metri, simt deja ca pocnesc si abia fac 25 de sapt [fri]

Inca ceva: ce e dubla circulara, ca sa nu mor proasta? E cumva cordonul ombilical de 2 ori in jurul gatului? sau...?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poppy, da, e cordonul infasurat de doua ori in jurul  gatului. Unii medici au asta ca motiv de cezariana. Eu ma tem sa nu se sufoce din cauza asta. Sper sa nu, ca de zbantuit si acum se zbantuie. Nu am avut vreo zi in care sa ma intreb de ce nu a miscat azi. Si eu stiam ca se face dexametazona, o prietena cu gemene care au acum 2 ani si sunt nascute la 36 saptamani a facut si fetele au respirat normal din prima clipa. Am mai citit ca unii medici recomanda doua injectii de dexametazona, a doua la 48 ore distanta de prima. Mie anul trecut, la 22 saptamani, mi-a facut in spital, dar una. Si mi-a zis atunci ca peste cateva saptamani vom mai face ca se pierde efectul in timp. Am mai citit ca unei fete care a fost internata cu contractii la 36 de saptamani i s-a facut dexa, deci cred ca numai in asa situatii se face.

Nu era ideea mea sa scoatem copilul mai devreme, insa la eco de 33 de saptamani medicul acela imi zisese ca e asa de mare fata incat data nasterii va fi 30 martie, adica 36 de saptamani.

 

Anxiao, ai dreptate, si eu am citit ca de la 37 de saptamani se considera nastere la termen, probabil ca tocmai ca abia atunci sunt maturate, fara interventia medicilor, toate organele. Ma miram anul trecut cand am vazut in incubator o fetita mare, grasuta si frumoasa foc, ziceai ca are cateva luni, dar era intubata. Si mama ei era pufoasa. Nu retin exact, dar parca o nascuse la 32 sau 33 de saptamani si nasterea fusese cu 2 zile in urma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...