Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nelamurire indemnizatie si concediu maternitate


bebe24

Recommended Posts

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Cat va fi indemnizatia de maternitate si concediul de crestere copil daca in primele 7 luni am avut 550 lei/brut/luna si in ultimele 5 luni- 2295 lei/brut/luna? Multumesc

 

 

bebe24, indemnizatia de crestere a copilului se calculeaza facand media veniturilor nete - adica ceea ce iei tu in mana - pe ultimele 12 luni. La acest calcul nu se ia salariul brut, ci venitul care iti intra in buzunar, mai pe intelesul tuturor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ce inseamna salariu brut si net. Insa nu stiu care este calculul in cazul concediului de maternitate ( aici stiu ca se raporteaza la brut dar nu stiu care este modul de calcul) si indemnizatia care se acorda dupa cele 126 de zile ( aici este vorba de salariu net- 85% din media ultimelor salarii nete din ultimele 12 luni).

Insa avand in vedere situatia diferita a veniturilor mele in aceasta perioada,cum se calculeaza cele 2 perioade???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In mare concediul de sarcina si lehuzie se calcueaza ca orice concediu medical

 

Se aduna veniturile brute ale ultimelor sase luni anterioare  primei zile de concediu medical.Apoi se imparte la nr.total de zile lucratoare si se inmulteste cu procentul respectiv(cu care eplatit concediul respectiv).se obtine "cat valoreaza o zi de concediu,cat valoreaza brut,de fapt.apoi se inmulteste cu nr.de zile de concediu medical si afli cat e concediul medical brut.

 

Asta e calculul in mare.

 

Te va trage in jos perioada aia cu salariu brut mic...si de asemenea media veniturilor nete pe ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului va fi  ceva mai mica.

 

Ia legea de calcul ai veniturile brute..sunt calculatoare on line...spor la treaba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna! Ma poate lămuri cineva in legătura cu indemnizația? Am doua joburi : primul cu 2 ore pe zi ( 200 lei/luna ), al doilea cu 8 ore pe Zi ( 1200 lei/luna )

 

In Septembrie cand voi naște la primul job unde am salariu mic voi avea deja 12 luni de munca, la al doilea însă voi avea 10 luni împlinite de munca, pt ca m am angajat in Decembrie 2015.

 

Se cumulează salariile? Se iau in considerare si celelalte 10 luni lucrate in paralel?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...