Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Impreuna in postul Pastelui


Recommended Posts

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

     Sincer Dana nu le-am facut eu si ce am selectat sa postez e cred ca de anul trecut.Dar vegetatie avem anul asta mai multa decat in poze.Nu am apucat sa fac poze ca am avut un necaz in familie si am rugat pe cineva sa-mi faca si sa-mi trimita.

    La noi deja caisii s-au scuturat de flori,iar restul pomilor sunt in floare.Florile de primavara sunt multe pe duca,iar iarba deja nu mai merge cosita cu masina ci doar cu coasa.A plouat mult si nu a fost asa frig...de acolo si vegetatia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Superb!

Dar care-i obiceiul? Descrie ce fac,te rog!Costumele sint nemaipomenite!  Sint porturi populare romanesti ,ca le vad in premiera absoluta ?

 La noi de Florii nu e asa traditie.  Se maninca peste  si se pun flori sau ramuri inflorite la porti/usi.

Sint si copiii tai in poza?

Azi desi vroiam post negru ,mi-a fost pofta de masline inca de simbata si azi am iesit din casa (mers la Birou) si am cumparat.

Deci fasole cu muraturi si wassa cu zacusca ,masline

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Dulcetica eu nu am prunci,deci nu sunt in poze.

   Cu o zi inainte de Florii umbla fetele tinere(mai degraba fetitele) imbracate in port bulgaresc la colinda.Inainte,pe vremea soacrei umblau de Florii.Umbla cu cosulete de lemn,rachita,etc impodobite cu flori,inainte se faceau din ramuri inmugurite de salcie.Si canta un cantec despre cum l-a inviat Isus pe Lazar,asa si incepe cantecul respectiv cu "scoala-te Lazare".E obicei bulgaresc nu romanesc, ca stau in sat de bulgari pavlichieni in Ro.Fetele primesc bani,batiste brodate,dulciuri si oua proaspete.

    De Craciun umbla doar baietii la colinda,iar de Florii fetele isi iau revansa.

    E frumos si ti-e drag cand vezi ca mai se tin obiceiuri,plus ca fetele isi fac planuri de cum sa se aranjeze mai frumos cu saptamani inainte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

     Sincer Dana nu le-am facut eu si ce am selectat sa postez e cred ca de anul trecut.Dar vegetatie avem anul asta mai multa decat in poze.Nu am apucat sa fac poze ca am avut un necaz in familie si am rugat pe cineva sa-mi faca si sa-mi trimita.

    La noi deja caisii s-au scuturat de flori,iar restul pomilor sunt in floare.Florile de primavara sunt multe pe duca,iar iarba deja nu mai merge cosita cu masina ci doar cu coasa.A plouat mult si nu a fost asa frig...de acolo si vegetatia.

Mersi,totusi cred ca-s din anii trecuti,prea mari sunt frunzele in copacii de pe margini.

 

Dar in ce zona este de sunt costume bulgaresti?(eu am avut impresia ca tu esti pe undeva prin Ardeal)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Neatza!

    In Banat,Dana.Poate ajung sa fac o poza azi la natura de aici.Eu nu m-am uitat la pomi...doar la iarba(in poze apare rara si mica).

    Sa revin la papa,ieri:

MD-tofu,praz

G-paine,gem capsuni

P-cartofi,smantana,castraveti murati

C-eugenia

    Azi ar trebui sa incropesc ceva,dar sa vad la ce ora ajung acasa.Nu am nici chef de gatit,nici idee:((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Neatza!

    Ieri:

MD-tofu,rosii,ardei kapia

G-strudel

P-tofu,salata varza,supa

C-cioco

    Azi fac o oala mare de fasole,va posti toata lumea pana de Inviere.

    Ati inceput pregatirile?Eu nu am nici un chef...poate reusesc sa ma mobilizez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...