Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Impreuna in postul Pastelui


Recommended Posts

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

    Cred ca ti-ai dat seama ca ma refeream la pasta=pateu de leguminoase.Dar am niste taietei din leguminoase,credeam ca sunt de orez cand i-am luat...abia acasa am citit eticheta si o citisem pt ca mi s-au parut dubiosi ca nu se sfarama,parca sunt sfoara de balotat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, pasta de legume, dar asa mi-am amintit de pastele mele integrale (penne) si ce bune vor fi cu sos de rosii si oregano.

Azi/maine voi face mancarica de ciuperci langa mamaliga de tarate de ovaz.

Si va trebui sa cumpar iar verdeturi sa am pe toata saptamana.

 

Azi mananc mazare.

 

O zi frumoasa si weekend insorit tuturor [bis]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Neatza Curcubico si restul cititoarelor!

    Pt azi,dar e momentan doar un plan:

MD-grau fiert cu stafide

P-ceva zeama,spanac

C-paste de porumb cu masline si busuioc

    Fac si salata de conopida s-o am pt MD de maine,dar pt we inca nu stiu ce meniu voi avea.

     Cum la noi nu e soare de cateva zile,macar in suflete sa aveti un we insorit!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

     [hia]

   Am incercat aseara in zadar sa mai intru...nu am avut nici o sansa:(((.

   Ieri am facut spanacul cu bulion,a iesit o nebunie...imi pare rau ca nu am incercat mai demult asa.Meniul pt we arata cam asa:supa de zarzavat cu taietei,fasole verde scazuta cu usturoi,salata de conopida(nu am reusit s-o fac,doar am fiert conopida) si daca gasesc cateva fire de ceapa verde voi incerca "saratelele".

    Un we asa cum va doriti,fara prea multa "bucatareala"!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dea, cum faci salata de conopida? Graul pe care il faci fiert cu stafide e arpacas? Am o punga de arpacas si habar n-am ce sa fac cu ea. Si spanacul cu bulion cum e? Calesti ceapa in unt/ulei, pui spanacul si la sfarsit pui bulion?

 

Nu stiu cum, dar nu prea am deloc inspiratie in ultima vreme si nu mai stiu ce sa mai gatesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Neatza!

   Elinia salata de conopida e cea cu maioneza,conopida fiarta si pasata si usturoi.Graul fiert e arpacas,dar nu am avut arpacas(asta ar fii fiert mult mai repede) am avut din ala ordinar de dat la animale.Stafidele le-am pus cand am luat graul de pe foc,ca sa dea putina dulceata.Iar spanacul exact cum ai scris l-am si facut,dar pun si usturoi (si la calit si dupa stingere).Cu grau facusem si ca un pilaf,pusesem prea mult la inmuiat...a iesit bun,dar nu m-am omorat dupa el.

    Papa mai am,dar maine sunt plecata asa ca azi am pus de un humus.

    Aseara am papat paine cu tofu la cuptor,a avut aroma ca de branza...dar nu s-a topit:(((.Am zis sa nu-mi intoxic sotul cu usturoaie in dormitor si am lasat conopida pt MD.Curcubico eu duminica cred ca am ziua cu 3000calorii...toata ziua pap.

    Pt saptamana asta am in vizor mazare,ghiveci si ciulama de cartofi...dar inca nu e batut in cuie.

     O saptamana cat mai frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...