Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copii materialisti - unde gresesc parintii?


redactor

Recommended Posts

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu cred ca partial, e si vina parintilor, copiii incep prin a imita, de asta se spune ca puterea exemplului e foarte mare, cum as putea sa-I spun copilului ca telefonul nu e important, daca eu insami nu pot ''trai'' fara el. Se intampla, din nefericire, de atat de multe ori sa vad parinti in parc, restaurant, autobuze atat de absorbiti de magical telefon, incat nici nu au timp sa isi vada odraslele, care incearca sa le distraga atentia, ei ridica privirea, zambesc absent si isi reiau activitatea. Cu siguranta acel copil va dori un telefon la 2 ani, sa aiba si el ocupatie:((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu doar ceea ce vad copiii in familie ii influenteaza. Sun mai multi factori care contribuie: mediul in care traiesc, educatia si, sa nu uitam ca fiecare copil are personalitatea lui

Cel mai bine cred ca vad asta mamele care au mai mult de 1 copil si, cu toate ca li se transmit aceleasi valori, copiii ajung sa fie diferiti din multe puncte de vedere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Poate faptul ca le plac lucrurile scumpe sa ii si motiveze sa invete, singura cale pe care o stiu eu ca sa iti asiguri o viata implinita din punct de vedere material. Si dragostea conteaza, si prietenii, si experientele ca vacantele, calatoriile....Statutul social conteaza si pt adulti, hai sa nu ne ascundem dupa deget.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cred ca pariintii joaca un rol important in asta si abia apoi grupul de prieteni/colegi. Daca ii explici copilului ca nu Iphoneul e cel mai important, nu il vor da pe spate colegii posesori de asa ceva.

 

 

Xio, nu e chiar asa. Mandra mea poate sa faca diferenta intre lucrurile care ii trebuie si cele care ii plac...asta nu inseamna ca nu si le doreste :-). E capabila sa admita ca nu are nevoie de 4 perechi de snickers...ca ii ajung doua. Insa admite ca si doreste nu-stiu-ce-pereche pentru ca si alti colegi au si sunt cool. 

Sunt materialist daca imi doresc ultimul model de telefon insa sunt ambitios daca imi doresc o casa????

 

Eu nu imi doresc sa am copii ne-materialisti...ci imi doresc sa poata face diferenta intre ceea ce isi doresc si ceea ce au nevoie. Si asta vine din ...familie...din educatie...din toleranta.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca iti spune ca vrea 9 perechi de tenisi de culori diferite e una, daca spune ca vrea sa fie toti de la Calvin Klein e alta :)))

 

Daca vrei ultimul Iphone ca esti pasionat de telefoane e una, daca il vrei doar pt ca e Iphone, deci o dovada ca ai bani e alta.

 

Astea de mai sus sunt in viziunea mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

daca iti spune ca vrea 9 perechi de tenisi de culori diferite e una, daca spune ca vrea sa fie toti de la Calvin Klein e alta :))) Daca vrei ultimul Iphone ca esti pasionat de telefoane e una, daca il vrei doar pt ca e Iphone, deci o dovada ca ai bani e alta. Astea de mai sus sunt in viziunea mea.

 

Nope, fundamental e aceladi lucru, nu e una dau alta.

 

E vorba de nevoi vs. dorinte si de diversele nivelr la care ne satisfacem dorintele.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...