Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusii decedati in Arges - alerta!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

normal ar trebui sa ne spuna.sotul meu a cumparat de la cora portocale..eva bea mult suc de portocale....cred ca le arunc.poate ar trebui sa le spal cu apa fierbinte si detergent si apoi sa le folosesc?de pe coaja ajunge usor pe miez.

Eu stiu ca portocalele sunt de doua feluri: cu coaja tratata cu diverse substante (ie-am uitat numele, scrie pe eticheta) si cu coaja netratata si, la fel, scrie asta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai cred ca e cel mai bine sa fie netratate. De exemplu aici pe cele netratate scrie ca poti folosi coaja la consum (s-o dai prin razatoare pentru prajituri, de exemplu). Dar ideal este sa fie nu numai netratate, ci si bio,  Am citit undeva ca si in coaja celor netratate pot fi chimicale. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa se afle mai repede cauza, inainte sa se mai intample vreo nenorocire.

Si la noi in oras a fost zarva mare saptamana trecuta cu o bacterie care ar fi infestat un lac din zona, toata lumea s-a alarmat, care mai de care ziare publicau scenarii apocaliptice, autoritatile au comunicat foarte deficitar, nimeni nu stia nimic. Pana la urma cica ar fi fost de la pensiunile din zona care nu ar fi golit fosele septice la timp si ar mai fi facut deversari in lac. Au mers pana acolo incat au publicat liste cu pensiuni care si-ar fi golit fosele la timp, astfel incat sa stim care sunt cele care nu au apelat la servicii specializate si ar putea fi vinovate de deversari. Oricum sunt doar speculatii jurnalistice. Dar, in lipsa unor comunicate oficiale toata lumea era alarmata: bem sau nu bem apa de la robinet?

 

Asa si aici. Pana nu se spune negru pe alb ce anume e de vina, nu putem face decat speculatii. Ca ar fi portocale, lapte praf sau apa. Bebelusul care a murit primul nu incepuse diversificarea deci portocalele se exclud. Ar putea fi si de la un soi de apa plata, la sticla. Poate nu isi mai aduc aminte cu ce fel de apa plata au facut laptele praf sau au dat sa bea bebelusilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...