Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Nana, am si eu o  curiozitate.

La universitate aveti  proiectoare, table albe (habar nu am cum sa le zic in romaneste)?

Aveti pe ce sa puneti studentilor un film, PowerPoinr, etc. 

Da, avem whiteboards in aproape toate salile, la fel proiectoare peste tot, avem smartboard, sali cu calculatoare, echipamente de tot felul. Dotarile noastre sunt in regula, in general. Asta pentru ca finantarea noastra vine direct de la minister si se gestioneaza independent, in functie de necesitati. In plus, multe echipamente s-au achizitionat prin proiecte. 

Cred ca problemele mari cu dotarile sunt in invatamantul preuniversitar, acolo unde ele trebuie facute de autoritatile locale care directioneaza fondurile aiurea. Acelea sunt scolile echipate in mare parte de catre parinti, de la tabla pana la parchet si mobilier. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Cred ca Fleurdelise a punctat foarte bine - stresul primilor ani.
Am avut "norocul" de a profesa ca si profesor dupa terminarea facultatii. Mi-a placut mult, faceam din pasiune, pe langa seminariile pe care le tineam, am inceput sa sustin si cursuri cand profesorul titular era in Franta (la mine la curs veneau studentii, se auzea - astazi vine profa de la seminar), imi stabilisem ore de consultatii saptamanale in care studentii puteau veni la mediatii - asta faceam din timpul meu liber si fara plata, sambata inainte de examene la fel ne intalneam pt a repeta - tot fara plata; am coordonat si studenti la olimpiadele de sustinere, au luat si locuri fruntase.

 Toate acestea mi-au adus sustinerea catorva profesori, dar si ridicari de sprancene de la altii profesori titulari in varsta.

 In tot timpul acesta traiam din - bursa (pe care o luam ca si masterand), din ce luam pe ore si (din pacate) ma ajutau parintii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...