Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Miclosoara - mosia contelui Kalnoky


Recommended Posts

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

La Miclosoara n-am ajuns, dar ... toata zona aceea e mai mult decat pitoreasca si faina si buna de vizitat si indragostit.

Daca vreti un tur, poate luati in calcul Alba Iulia care e o splendoare de cetate frumos refacuta si pusa in valoare. Acolo pot sa-ti si recomand un hotel boutique pe care l-am descoperit in 2012 si de care ne-am indragostit de tot.

Fagarasul a reusit la fel sa-si puna fain de tot cetatea in valoare si in plus .. intre Sibiu si Fagaras, daca o luati spre dreapta la manastirea Sambata ... nu-ti vine a mai pleca de acolo.

De Sibiu .. nu mai e cazul de povestit, cu tot ce are el, si pentru exotism clar de nepierdut Rasinari si muzeul Astra.

In zona Rupea, pe drumul intre Brasov- Sighisoara si mai sus spre Targu Mures .. sunt niste peisaje de vraja, dealuri molcoame, cu crampeie de padure ...zici ca intri intr-o vedere :).

Pe de alta parte ... daca ajungeti si in zona Clujului, e genial drumul spre lacul Fantanele si mai apoi intra in zona Padisului drumul care din cate imi amintesc eu tot in 2012 se asfalta. De asemenea ... peisajele, ca-n Transilvania, faine. Faine de numa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Nu inteleg ce i-a placut printului Charles in Zalan - e o pustietate si nimic de vazut cu exceptia unei alte mosii neaccesibile ale unui alt maghiar  cu vita nobila,

Cred ca merita vizitata mai mult zona din jurul Sibiului sau Alba unde isi are celalt domeniu (din cate am vazut la televizor arata foarte frumos,si lumea foarte calda,primitoare).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Miclosoara n-am ajuns, dar ... toata zona aceea e mai mult decat pitoreasca si faina si buna de vizitat si indragostit.

 

 

Miclosoara chiar merita vizitata, recent s-au facut si unele renovari - foarte frumoasa si linistita zona ,iar manastirea de la  Sambata de Sus superba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...