Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

succesiune


Mickyyy

Recommended Posts

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

eu am auzit./inteles ca odata deschisa procedura, daca persoana respectiva a avut datorii (credite, de ex), mostenitorii, odata cu impartirea bunurilor, vor "mosteni" si datoriile.

asa ca, daca tatal tau a avut vreun credit ramas neachitat, iar soldul este mare, puneti in balanta si alegeti daca deschideti sau nu succesiunea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

inseamna ca oamenii nu sunt informati sau nu are nimeni interesul sa-i informeze in acest sens. nu-mi dau seama cine nu-si face pe deplin datoria, cei de la banci sau de la notariate/avocatii.

cum foarte multi romani au credite/datorii pe la banci, CAR-uri (la pensionari) sau IFN-uri, de multe ori mostenitorii nu mai fac succesiunea, de teama ca vor fi pusi sa plateasca datoria celui decedat.

si chiar daca exista asigurari atasate creditelor, de multe ori nu se pot aplica deoarece nu sunt indeplinite conditiile pentru plata evenimentului asigurat. mai pe romaneste, daca esti in evidenta medicului de familie cu o boala cronica, la revedere bani de asigurare si/sau inchiderea creditului, daca se dovedeste ca decesul a avut loc din cauza/ca urmare a bolii cronice sau a complicatiilor date de aceasta.

cunosc cel putin doua astfel de cazuri, cand asigurarea atasata creditului bancar n-a fost de folos sotului ramas in viata, acesta fiind obligat sa plateasca deoarece era si codebitor la acel credit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dacă datoria excede bunurile din masa succesorală, ajută chestia asta. Dacă nu, nu te ajută. De exemplu în masa succesorală intră jumătate dintr-un apartament de 30.000 de euro. Datoria la bancă este de 5.000 de euro. Degeaba invoci beneficiul de inventar, ca să intri în posesia jumătății de apartament care intră la succesiune tot trebuie să plătești datoria. Nimeni nu te obligă să accepți și să plătești, dar dacă nu faci asta jumătatea respectivă merge către alți succesori, eventual ajunge la stat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rolul martorului este de a confirma datele privitoare la persoana pentru care se prezinta in calitate de martor.

Adica nu este musai sa stie de ceilalti mostenitori, ca nu are de unde.

Adica eu te pot cunoaste pe tine, pot spune ca stiu ca esti copilul lui X, dar nu-i musai sa stiu ca mai ai 3 frati, daca nu mi-ai pomenit asta vreodata.

Martorul trebuie sa fie o persoana care sa il cunoasca f bine pe defunct nu pe mostenitorii sai. Poate fi un vecin, coleg de serviciu etc. La bunicul meu de ex martori au fost doi vecini care pe mine nu ma cunosteau f bine dar o stiau pe mama mea si pe fratii ei care erau in fapt mostenitorii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Martorul trebuie sa fie o persoana care sa il cunoasca f bine pe defunct nu pe mostenitorii sai.

 

Imi si imaginez scena in care notarul il intreaba pe martor daca il cunoaste pe cel ce l-a adus in cabinet...si martorul spune ca habar n-are  [:-)))] 

 

Mai, pe tine nu aveau de ce sa te cunoasca martorii, ca nu tu erai mostenitoarea bunicului. In schimb, pe mama ta si fratii ei, asa cum spui, martorii ii cunosteau bine. Ceea ce contrazice afirmatia ta ca martorii nu trebuie sa-i stie pe mostenitori, ci pe defunct.

In realitate, martorii trebuie sa-i stie pe toti: si pe defunct si pe mostenitorii care i-au propus de martori. Si mai trebuie sa fie si credibili in fata notarului... [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tata s-a despartit acum 18 ani de mama, dar nu au facut partaj. El s-a recasatorit apoi, dar nu a avut alti copii, eu sunt singurul copil. Exista bunuri din ambele casatorii care trebuiesc impartite. Ce are din timpul primei casatorii are vreo importanta cand se partajeaza?!

 

Si totusi, in cazul asta cum se face succesiunea? Ca sa se imparta bunurile din a 2-a casatorie ar trebui sa se stie exact care sint. Ori daca nu s-a facut partajul dupa prima casatorie cum se poate sti cu siguranta? De exemplu, daca tatal tau avea o masina cind s-a recasatorit, masina asta nu ar trebui sa intre in succesiune, caci nu e bun dobindit in comun in timpul casatoriei, dar daca lucrul asta nu a fost stabilit de la inceput, ce se poate face acuma? Care este riscul ca actuala sotie sa declare ca au cumparat masina impreuna si eventual sa distruga actul de vinzare-cumparare (daca eventual il are)?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dacă datoria excede bunurile din masa succesorală, ajută chestia asta. Dacă nu, nu te ajută. De exemplu în masa succesorală intră jumătate dintr-un apartament de 30.000 de euro. Datoria la bancă este de 5.000 de euro. Degeaba invoci beneficiul de inventar, ca să intri în posesia jumătății de apartament care intră la succesiune tot trebuie să plătești datoria. Nimeni nu te obligă să accepți și să plătești, dar dacă nu faci asta jumătatea respectivă merge către alți succesori, eventual ajunge la stat.

Pai si daca de ex. mostenesti un ap de 30.000 eur, care a fost achzitionat printr-un credit, si la momentul mostenirii soldul este de 40.000, deci mai mare decat apartamentul, decat valoarea mostenirii, ce se intampla??

 

Vorba lui Mickyyy, este bine de stiut...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...