Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cele 10 porunci


michelle-usa

Recommended Posts

In definitv sunt niste reguli d ebun simt,care daca ar mai des promovate ,poate si respectarea lor ar ave amai mare succes.

 

Ma rog nu chiar asa ca "ca cele 10 porunci"ca unii fac criza cind aud de Dumnezeu si regulile lui,insa asa ca reguli de buna functionare a societatii civile(ma refer a ultimele 6)sigur ar avea multi de cistigat.

 

(Black...de ce ne intereseaza conflictul dintre islam si crestinism,si ce importanta are ce cred muslmanii despre "sa nu-ti faci chip cioplit"?)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 117
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

wow cit ati scris si eu nici nu mi-am terminat mesajul....iar astazi e o zi f incarcata pt mine...inca putin si plec la bible studies, William vine devreme de la scoala...plus ca treb sa lucrez....asa ca va rog sa ma scuzati daca nu intru in detalii....dar sper sa continuam discutia. imi plac intrebarile voastre

 

o sa fac un mic edit la mesajul original si apoi o sa iau fiecare porunca in parte.

 

inca ma gindesc daca sa deschid mesaje separate pt fiecare porunca sau nu. voi ce ziceti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

wow cit ati scris si eu nici nu mi-am terminat mesajul....iar astazi e o zi f incarcata pt mine...inca putin si plec la bible studies, William vine devreme de la scoala...plus ca treb sa lucrez....asa ca va rog sa ma scuzati daca nu intru in detalii....dar sper sa continuam discutia. imi plac intrebarile voastre

 

o sa fac un mic edit la mesajul original si apoi o sa iau fiecare porunca in parte.

 

inca ma gindesc daca sa deschid mesaje separate pt fiecare porunca sau nu. voi ce ziceti?

Include-le in primul mesaj sa fie la un loc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Explica-mi, te rog: "sa nu-ti faci chip cioplit si sa te inchini la el" si spune-mi de ce nu se refera la icoane si la diverse picturi din biserici si din casele noastre.

 

as vrea sa pot spune ca nu se refera la icoane sau statui, ...etc...dar nu am nici o baza biblica pt asta...

 

peste tot in biblie se refera la idoli facuti de mina omului pt a fi venerat...si pt mine e foarte clar ca se refera la orice lucru (statuete, icoane) de acest gen care reflecta, reprezinta imaginea unui dumnezeu sau Lui Dumenzeu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, uite aici o explicatie.

O sa vezi ca se mai schimba ideile, religia capata unele interpretari care nu au existat.

Firesc, as spune.

 

http://catehism.ortodoxiatinerilor.ro/?p=858

nu sunt de accord cu explicatia...pt ca practica spune cu totul altceva... nu e cazul sa dau exemple, se stiu.

 

cand aceste porunci au fost date, si de fapt si pana la ele...idolii erau idoli...iar notiunea a ramas aceeasi si astazi. idolii nu reprezentau mancarea sau banii...deci nu la astea s-a referit  Dumnezeu in porunca a 2-a.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...