Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gravidute FIV-oase (80)


Recommended Posts

Buna dimineata fetelor  [flo2]

 

Gaby, stai linistita, stiu de la nasa mea care imi e si prietena apropiata ca in prima luna dupa nastere avem asa un amalgam de stari si sentimente din cauza hormonilor incat avem impresia ca nimic nu e bine. Deci o sa treci cu bine peste perioada asta. 

 

Ruxandrars, imi pare rau pentru experienta prin care ai trecut. O sa fie bine, stai cumintica la pat si o sa treaca. 

 

Comina, ziceai de pipi des? Eu cred ca la fiecare 10-15 minute vizitez baia  [:-)))] iar daca incepe sa se miste micutul care e in partea de jos a uterului, e distractie maxima... merg la baie incontinuu cu senzatia de pipi si nu fac nimic.

 

Lavinia, waw ce descriere detaliata ai facut! una peste alta, ai trecut cu brio peste toate si acum sunteti bine amandoi, ceea ce este minunat.

Eu una, inainte eram pro nastere naturala, dar m-a mancat pe undeva intr-o zi sa caut pe net filmulete si mi-a trecut total de gandul asta. Oricum, dr. care imi urmareste sarcina mi-a zis sa imi mut gandul de la nastere naturala pentru ca am indicatie de nastere prin cezariana.

Acum, dupa descrierea facuta de tine si dupa experienta povestita de o cunoastinta, ma sperie ingrozitor si varianta asta, mai mult din cauza ca voi naste intr-un spital de stat unde conditiile sunt cu totul altele... dar asta e, trecem noi si peste asta... important e sa fie micutii sanatosi.

 

Am fost si noi ieri la morfologia de trimestrul II si ni s-a confirmat ca avem 2 baietei  [il]

Sunt foarte bine amandoi, sunt in parametri normali cu masuratorile, IR-urile sunt bune, colul e de 37.9 mm. Mi-a zis ca acesta va trebui masurat lunar de acum pentru ca la sarcina gemelara colul tinde sa se scurteze mai devreme decat in cazul unei sarcini unice.

Ceea ce ma contrariaza este din nou modul de calculare a varstei unei sarcini obtinuta prin FIV. A luat in calcul doar prima zi a ultimei menstruatii... din cauza asta mi-a scris ca micutii ar fi cu 3 zile in urma ceea ce eu stiu ca nu este corect. Varsta data de ecograf corespunde perfect cu cea data de ziua punctiei ovariene, unul e chiar cu 1 zi peste. Incepe sa ma calce pe nervi chestia asta cu calcularea varstei, observ ca daca ma duc la 4 doctori, fiecare calculeaza altfel...

In fine, important e ca bebelusii sunt bine, chiar daca "au 2-3 zile intarziere"

Si eu aceeasi problema am avut-o, deja m-am obisnuit. Motivul pentru care am acceptat si am insistat la 38 de saptamani a fost faptul ca pe carnetul de gravida ei au trecut 7 Aprilie in loc de 2 Aprilie asa ca sunt linistita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 238
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Suntem bine, ne acomodam. Mai greu cu laptele ca nu vrea tzatza, adica nu are de ce anume sa traga si ma pompez. Am lapte putin, la o masa scot cam 20 ml. Sper sa vina mai repede. El e cuminte, mananca, doarme... nu-l prea rasfat cu tinutul in brate, il las in patut si eu imi fac treburile, ii las tv-ul deschis pe kiss tv si gata. Eu ma misc din ce in ce mai bine, cu toate ca inca merg ca o rata. Ne-a cazut buricul, am avut emotii cu baita de seara. Dar in concluzie suntem bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...