Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 127


Recommended Posts

    Raluti aici poti pune intrebarea daca a fost cineva de curand la Debrecin(sper ca am scris corect).Noi iti uram succes deplin!

    Qiao hai la mine o saptamana sa faci practica cu un pici de 8ani si vei vedea daca iei decizia corecta cu varsta mai marisoara...deja dormim dusi de 30min.E grea viata de scolar:))).

    Ariana nu e mare doza,majoritatea la varsta asta facem doze cam de 300ui/zi(de un singur fel sau coctail).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 588
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ariana nu este mare doza, cum ti-a spus si Dea, cam cu 300UI am inceput. Doze mai mici am auzit la fetele sub 30 de ani. Cat priveste doctorul...nu scrii in clubul care trebuie:))))), noi majoritatea suntem patite...asa ca am invatat mai mult decat ar trebui legat de problemele infertilitatii. Iti doresc sa iti iasa din prima FIV-ul. Care e problema infertilitatii voastre? Scuze daca ai mai spus, nu am retinut.

 

Mititica cand scrii de pe telefon ai doua variante, "Raspuns rapid" care nu pastreaza indentarea si mai e un buton negru "Raspuns", iti recomand sa il folosesti pe acesta, care va pastra formatarea fix asa cum o faci tu. Nu e o problema daca nu e "de la capat", problema era ca iti lipsesc puctele de sfarsit de propozitie si ideile ti le expui haotic si nu se intelege nimic. 

 

Adela suplimentele nu fac minuni, daca rezerva ovariana e dusa...procesul nu e reversibil. Pentru imbunatatirea calitatii ovocitelor e recomandat CoQ10 in cantitati mari, mai ales in cazul tau, minim 800mg/zi...timp de 3 luni. De asemenea in loc de CoQ10 e mai ok Ubiquinol care e o forma mai pura si mai usor de asimilat, se administreaza minim 600mg/zi. 

 

Sorinake iti tinem pumnii!

 

Carla pot sa mai apara foliculi grasuni pana la urmatoarea monitorizare. Multa bafta! Sa fie bine de data asta!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ariana cu placere. Nu e mult pentru ca ai multi foliculi. Tot asa ti_ar fi dat si Albu unde am facut eu, ti-ar fi dat minim 100 gonal (fsh)+100 menopur(100 fsh+100 lh) Deci minim 200 fsh.

Gonal=Puregon (amândouă contin fsh, doar un pic diferite folitropina alfa Gonalul. Folitropina beta Puregonul)

Nu prea are rost fiv cu doze mici pentru ca se recrutează puțini foliculi. Mie de exemplu o sa imi dea minim 300 unitati pt ca am alta varsta si ovarele mele nu raspund.

Tu ai doza mică de fapt 225 unitati. Cumva doza e invers proportionala cu numărul foliculilor. Tu desi ai multi foliculi ai doza mica, eu la puțini foliculi am doza mare pentru ca sunt low responder, care e corelat cu AMH mic.

Deci stai linistită, nu e mare doza. Vrei sa recrutezi cat mai mulți foliculi ca sa ai cat mai mulți embrioni in final.

Unii doctori sunt de parere ca nu e bine mai mult de 300 unități la puțini foliculi, dar nu e cazul la tine. Eu am cerut mai mult de 300 ca doar doar s-or recruta si la mine 2-3 foliculi si mi s-a spus ca fiind prea puțini foliculi stric calitatea ovocitelor.

Alti doctori prin America merg pe ddoze și de 600, dar la low responder, ca mine adica. Baftă multa! Să reușească fivul.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ariana, acum dupa ce am scris, pe măsură ce dau pagina văd ca ti-au răspuns deja si Dea si Anutza. Dar nu-i nimic mai bine sa iti răspundem mai multe decat niciuna.

Anutza ma bucur tare mult pentru tine de vestea cu beta. Ma bucur si pentru mine, imi face rau fizic cand aud de bete alandala, simt o săgeată in stomac la propriu. Iti tin pumnii sa fie bine la eco si pana la final.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor am fost la B azi. Ea a zis ca nu sunt mari NK 19% din sange.

Iar cele uterine a zis ca sunt 4%, ca 31% este altceva. Sunt curioasă ce o să zică si Tayfun.

Mutatiile PAI si MTHFR a a zis ca sunt foarte des întâlnite in românia.

O sa fac la turci fivul, sa vad cum fac cu timpul, ca sunt prea multe zile.....Dar gasesc eu o solutie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, hai sa o fac si pe asta. 

mititica asta e in primul rand pt tine, dar nu numai, poate ca va suna un clopotel pe undva.

Este un filmulet facut de profesorul meu despre profunzimea acupuncturii. Pacienta nu avea 47 ani anul trecut, nici acum nu ii are ... m-a facut mai baba decat sunt  [flirty] , dar in rest cam asta e povestea. Eu ma bucur nespus ca am avut sansa sa aflu cu totul intamplator si sa ma inscriu la acel colegiu de medicina orientala si asa sa ajung sa fac si tratament poate cu singurul terapeut de la noi specializat in acupunctura emotionala de care habar nu aveam ca exista cu toate ca mai facusem tratamente cu alti 3 terapeuti inainte. Consider ca cei 8 ani din viata mea pe care va trebui sa ii dedic studiului vor fi un mic sacrificiu pentru a putea ajunge sa ii ajut pe cei care au nevoie la nivelul din filmulet - pt ca am descoperit ca acupunctura nu trateaza doar probleme fizice, iar eu sunt cel mai graitor exemplu.  [pk]

Partea 1

https://m.youtube.com/watch?v=AyPUzGzw5iM

Partea a 2-a

https://m.youtube.com/watch?v=RDM0vP3yvWo

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marushelu chiar sunt curioasa sa vad ce iti va raspunde Tayfun in legatura cu NK. Eu azi am intrebat din nou daca sa le fac sau nu si Iulia mi-a spus ca pentru el nu au nicio importanta, pentru el conteaza istoricul in fiv si in functie de asta face cocteilul ... Nici nu stiu ce sa mai cred pentru ca aici se vehicula ca ar fi singurul pentru care analiza asta chiar conteaza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...