Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 127


Recommended Posts

  D-no Moon daca nu esti pe ACuri o poti face din z9 pana in z12 inclusiv,logic e inainte de ovulatie cu minim 2z(deci depinde cand ovulezi tu).Dar daca esti pe ACuri o poti face oricand,dar nu chiar inainte de a veni menstra,pana in z21.

 

Deea, nu sunt pe AC-uri.

Pe informarea de la clinica am primit:

- faza proliferativa (intre ziua a 8-a si a 14-a a unui ciclu menstrual normal), hysteroscopie operatorie

- faza luteala (intre ziua a 18-a si a 24-a a unui ciclu menstrual normal ) , histeroscopie diagnostica

 

si eram curioasa daca mai am timp sa o fac pe menstra asta, sau pe cea de luna viitoare.Am sa sun luni sa ma lamuresc.

 

 Multumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 588
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

   Daca e ceva de rezecat faci in prima faza,daca e numai observatorie o faci in a doua faza.Dar daca faci observatorie in a doua faza si totusi se vede ceva acolo va trebui sa te intorci sa mai faci si rezecarea in alt ciclu in prima faza...deci platesti de 2ori cam aceeasi chestie.Optez pt histero in faza proliferativa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua. Am o problema si anume am niste usturimi la urinare. Am fost diagnosticata cu Candida si am urmat la inceputul lui februarie tratament cu ovule canesten (3ovule) +canesten crema. Nu mi a trecut usturimea si acum am mai pus 3ovule. Am avut o mare surpriza sa le gasesc inauntru nedizolvate. Aveti idee de ce nu s-au dizolvat si ce pot face sa le scot? Pot face spalaturi vaginale? si cu ce anume?

Voi ce tratamente ati urmat pentru tratarea candidozei?.Multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Piersicuto cu apa cu bicarbonat poti face spalaturile,probabil nu s-au dizolvat di cauza uscaciunii vaginale..Eu pt a preveni candidoza ma ung cu unt de cocos.Nu folosi sapunuri antibacteriene ca sunt prea acide si pot fii vinovate de aparitia candidozei,nu fa des spalaturi vaginale ca iar se strica flora in vagin,evita absorbantele ca iar pot fii cauzatoare.Papa iaurturi ca ajuta.Dar usturimile la urinare pot fii date si de o infectie urinara,nu numai de candida.

   Pt refacerea florei poti folosi untul de cocos sau ovulele Gynophilus.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Piersica, eu am luat pastilute cu lactobacilus acidophilus si am folosit si eu ulei de cocos. Pastilele alea sunt de fapt o doza mare de bacterii bune din laptele acru, bacteriile alea care se gasesc in tractul digestiv. Eu zic ca sunt bune ca te ajuta pe tot traseul, candida asta e tare afurisita. Poti sa faci si bai de sezut cu ceai de galbenele si parca si cu trei frati patati. 

Eu mi-am facut si pasta de dinti din ulei de cocos cu bicarbonat. Asta pentru cazul in care faci si candida bucala. Raportul e de 2 linguri de ulei la o lingura de bicarbonat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Daca e ceva de rezecat faci in prima faza,daca e numai observatorie o faci in a doua faza.Dar daca faci observatorie in a doua faza si totusi se vede ceva acolo va trebui sa te intorci sa mai faci si rezecarea in alt ciclu in prima faza...deci platesti de 2ori cam aceeasi chestie.Optez pt histero in faza proliferativa.

 

Multumesc de lamurire, are logica. Ah, si mi-au dat o intreaga lista de analize de facut inainte de ea, asa se procedeaza banuiesc?

Cat despre mine, eu m-am apucat de facut dosarul pt FIV prin Subprogram, minunea a fost ca AMH-ul meu (cel facut saptamana aceasta) a fost in baremi. Ori deficienta de vit D mai mascase din AMH, ori pur si simplu e chestie de laborator. O sa vedem exact la cate oo, embi se vor obtine.

   [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Pai culturile se fac inainte de histero si hemoleucograma completa daca se face cu anestezie totala.Mai ai si altceva in lista?

    Sa fie intr-un ceas bun daca ai reusit sa accesezi programul!

 

Da, astea ar fi (cel putin teoretic):

Analize uzuale (hemograma completa , probe de coagulare, glicemie , uree , creatinina , tgo , tgp )

- Culturi col uterin valabilitate maxim 6 luni ( culturi pentru streptococ , chalmydia , mycoplasma , ureaplasma  ) . Frotiu cervical Papanicolau efectuat in ultimele 12 luni

- Serologie boli transmisibile: HBs, HCV, HIV, VDRL ( valabilitate maxim 6 luni )

 

Multumesc, ne rugam ca a 3 oara sa fie cu noroc. Imi doresc sa mearga rapid si sa pot face cat de curand; o sa vedem acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...