Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 127


Recommended Posts

 

 

Maru poti opta sa faci naveta...dar fa socoteala pe hartie si vezi cum iti pusca tie mai bine.Legat de NK e mai diferita fata de cea de la Synevo dar dupa logica mea ai limf NK(CD3-CD56+) de 35,60 care este suma dintre limf NK(CD56+lowCD16+) de 31,10 si limf NK(CD56+highCD16-) de 4,5.Inseamna ca alea de 35,6% sunt NK totale...dar poate Andrew sau Annutza ne explica mai exact sau macar ne confirma sau infirma concluzia.Si 19% in sange nu sunt mici.Poate te-a simtit ca vrei sa mergi in alta parte si de aia a bajbait...sau poate isi da cu presupusul :(((
 
Dea ai perfectă dreptate cifrele mai mari sunt alea "low" cu alea "high" însumate.
Relevante sunt cele "low" in infertilitate care sunt mari într-adevar 17 sânge, respectiv 31 uter. Sau totale 19, respectiv 35.
Ciudat e ca nu a avut niciun interes, mi-a zis, dupa ce a vazut amh-ul, sa ma gândesc daca mai vreau fiv ca ea ma sfatuieste sa nu mai fac , ca am amh prea mic si hormonalele proaste.
Eu nu cred ca sunt foarte proaste, ca păreau de ziua 5, eram in a 5- a zi de spotting (menstruatia ciudata de dupa recoltarea NK). Pe analiza era notată ziua 1. Plus ca la eco in aceeași zi aveam folicul de 11 mm. Hormonalele erau FSH 13,  LH 10. Din pacate era mic estradiolul 26, deci foliculi nu prea era de calitate.
Fsh-ul si LH-ul cred ca cresc dupa ziua 3, deci daca eram ziua 5 poate era normal sa fie mai crescute. Ar trebui sa le repet in ziua 2-3. Si amh-ul la fel, dar sa mai arunc cu banii, nu stiu. Si sa le fac la gynera unde le-am facut acum câțiva ani.
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 588
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

maru eu nu am putut sa stau atat acolo si am facut naveta, plecam dim si ma intirceam seara. Ca bani am iesit tot cam pe acolo.
Qiao dar ce fac in restul timpului, ma plimb probabil, mai intru prin vreun restaurant, dar nu obosesc rau? imi fac injectiile in avion? Ma trezesc la 5 dimineața probabil. Mai cresc foliculi mei fara somn? Cred ca as putea ca nu e chiar zilnică naveta. O sa ii propun sotului varianta asta, si sa mergem împreună pt ultimele 5-6 zile, fata de 14 e mult mai bine. Problema e ca nu prea vrea sa ma lase singură. Alternativa ar fi sa cumpărăm un laptop scump ca sa ruleze programele noastre si sa lucram de acolo. O sa il las pe el sa aleaga. 
Mersi  Qiao!
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Maru: eu am zis de dr. B fiindca asa mi-a spus o fata... care tot la Tayfun a ajuns. Eu nu o cunosc si din ce raspunsuri ti-a dat, a scazut in ochii mei. Dr. Tayfun vad ca tine cont si de istoric, nu doar de analize. E normal, fiindca analizele astea nu releva ceva foarte bine inteles de stiinta. Poate o fi si o oarecare dorinta profitabila de a nu dezvalui din secretele profesiei... un pic de ceata ajuta la profit.
Andrew am fost ocupata sa citesc despre NK, asta pentru că am primit de la doctora informatii pe dos decat mi-ati dat voi. Altfel nu as fi cautat, ca va credeam pe voi. Dar ce sa faci, daca un cadru medical iti da alte informatii....

Am zis totusi ca poate v-ati încurcat voi pt ca se numesc low si high la mine in analiza în loc de dim și bright.

Pe scurt Andrew, Dea, Qiao si fetele care mi-ati mai scris aveti dreptate.

M- am lămurit citind mai multe studii ca NK CD56 low+CD16 sunt cele care se cheamă CD56 dim+ CD16 si daca sunt peste 12% sunt corelate cu eșec de implantare.

Un alt studiu spunea ca peste 18% aceste CD56 low ( sau dim) nu s- a obținut nicio sarcină, nu era mare studiul dar oricum 0 sarcini.

Intr- adevăr cd56 low sunt corelate de obicei cele din sânge cu cele uterine. Asa cum mi-au si ieșit. Deci NK urile relevante in infertilitate le am așa cum ati zis: din sânge 17% si cele uterine 31%, deci mi-ati zis bine.

Iar doctora zicea invers ca sunt relevante alea high, a si specificat sau bright.

Am căutat o grămadă sa găsesc echivalentele la "low" si "high", sunt mai uzitată "dim" si "bright".

Am întârziat să va scriu ca am citit ca disperata de NK uri, desi am zis ca nu mai citesc nimic. 

Am citit si de hormonale fsh si lh, cresc intr-adevar dupa ziua 2_3 pana la ovulatie cand ajung foarte mari. 

Partea buna cu B a fost ca nu a trebuit sa o aman eu. Partea proasta a fost ca am plecat deprimantă, de-abia acum va scriu.

Vă mulțumesc, va pup pe toti, toate.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot uitandu-ma prim analize, estradiol-ul meu in 2012 dupa ovulatie constatata, in ziua 13, pe ambele ovare, era doar 50 .

Deci doi foliculi dominanti dăduseră doar 50 pg/ml de estradiol (E2). Deci cred ca foliculi mei nu erau buni nestimulati. Dar doctora de atunci zicea ca luna aia am sanse la gemeni. Cum pz-da masii cu estradiol de doar 50? Gresesc?

Estradiol-ul începe sa scada deabia inainte de menstra. 50 este in limite normale   conform laboratorului, dar stiu ca medicii se așteaptă la peste 150 nu/ml de E2.

Sau in ciclurile nestimulate estradiol-ul nu creste ca la stimulare? Mai au mult medicii să învețe despre infertilitate.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marushelu37: pai eu am aflat informatiile tot asa, din documentare, in mare parte tot de pe net si mai rar direct din discutii cu medici. E bine ca te documentezi din surse independente, ceea ce incerc eu sa fac este sa dau o directie, un start mai rapid sa nu stea fetele ani de zile pe net pana sa gaseasca aceleasi informatii pe care eu si celelalte fete le-am asimilat prin ani de pierdut nopti in fata calculatorului. Mie personal mi-au trebuit ani de zile sa gasesc prin forte proprii corelatii intre informatii pe care acum le pot sintetiza in cateva fraze, scurtand timpul necesar asimilarii pentru noii veniti pe aici.

 

De multe ori am surprins doctorii oferind informatii mai putin precise, probabil si datorita faptului ca obiectivul lor principal nu este sa ajute neaparat pacientul ci sa-l trimita pe o directie anume... fie sa scape de el fie sa-l determine sa dea banii pe diferite proceduri si analize profitabile pentru medic.

 

Impresia mea e ca dr. B a vrut sa scape de tine.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marushelu cand ti-am raspuns despre nk-uri iti dadusem si un link catre un studiu. Cred ca si Dr Sher avea pe site. Si eu informatiile le-am cules de pe net, nu de la doctori.

Oricum la urmatorul FIV poti face intralipid+prednison si poti sa te linistesti in privinta asta. 

Important e sa obtii foliculi si ovocite calitative. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrew, pe viitor, poate ar fi o idee sa nu mai recomanzi doctori pe care ii cunosti, asa ar fi corect; no offense.

Suntem cateva fete care i-am fost paciente si Maru avea pe cine sa intrebe. Maru eu ti-am zis ca nu cred ca o sa aiba solutie pt tine, dar ... e ft bine ca ai fost.

Acuma, as vrea sa spun ceva, ca sa nu sara nimeni (btw nu am inteles niciodata fetele care au reusit care "apara" doc. fara sa admita ca la alte paciente nu au avut solutii), B are ceva reusite, si e normal sa aiba, nuh? dar asta nu inseamna nimic.

 Eu i-am fost pacienta destul, consultatii peste consultatii, mai o vitamina, mai o analiza, ccl a fost prob. la sot. Acuma ce sa zic? e adevarat ca uneori la spermograma ieseau ceva modificari, dar aveam multi ( peste 200 mil), procentual calculand tot ramaneau multi buni - chiar si pt sarcina naturala. Deci, motivul pt care au am plecat de la ea (desi eram hotarata sa fac FIV) a fost ca dupa ultima consultatie de 10 min pe care am platit-o cu 200 lei si in care mi-a dat sansa de reusita de 70%!!!!!!!!!!

Ei am ajuns acasa, ne-am asezat pe terasa si ceva nu ne pusca. Am mai fost la unu altu, am facut si 2 transferuri de blasto, si ccl este: uneori avem ecva modificari la spermograma, dar eco testiculara - ok, hormonale - ok, mar test - ok, halosperm - ok, fertilizare clasica a ovocitelor - obtinut embi, embi care au ajuns pana in z3 fara probleme. Deci eu nu cred ca prob. e la sot, ca sa citez.

  Prin urmare, eu nu am o problema ca nu am reusit, dar ca mi-a pierrdut timp pretios.

  

Maru, daca poti, iarta si impaca-te pt ca resentimentele nu iti fac tie bine; si eu am avut perioade cand ma gandeam daca as fi procedat altfel. Eram la birou si mi-am facut programare la B. si una la Dracea, pt ca la Dracea prinsesem loc abia in cateva luni, am ales sa merg la B., initial am zis ca merg si la Dracea, dar .... am ales sa nu ma mai intreb, oare daca as fi ajuns la Dracea, as fi avut copii acum? Cine stie?

 

Maru, tu ziceai ca la Bioclinica ti-a iesit amh-ul mic? poi mie mi-a iesit aproape 2 acum pt subprogram. E posibil sa fie o greseala sau sa fi scazut brusc dupa 35 (asa retinusem ca ai).

 Chiar citisem ca o fata a facut fiv pe ciclu natural recent, 1 ovocit - 1 blasto sarcina, insa avea sub 30 ani. Dar, ai putea incerca.

 Eu cand am fost la Buda, ne-am plimbat, asa ca injectiile le-am facut pe vaporas, pe banca in parc; nu iti fa probleme din asta. Asa voiam si noi, de data asta sa lucram de la hotel in zilele cand nu mergeam la clinica, la noi se poate si avem sefi super ok.

  Intr-adevar tb calculat bine, pt ca din ce am observat uneori in lupta asta cheia este perseverenta, iar pt asta este nevoie si de bani.

 

 Eu personal, si e parerea mea, eu nu am nici o incredere in clinicile din Ro - mi se par mult prea mari preturile pt ce ofera/si pt experienta, dar e strict problema mea. Insa, am zis ca am cotizat la asigurari atata timp, daca inca ma incadrez hai sa profit si eu de subprogram; insa am ales sa merg la un doc mai tanar. Incerc.

 

Mery, poate dupa ce treci de procedura, ne scrii si costurile de la turci si experienta ta, Maru cred ca pana la urma se poate merge si cu masina (e mai ieftin), doar nu e asa departe de Bucuresti si la 2 soferi e super ok.

 

Am sa mai scriu si eu cum mi se pare doc si clinica, poate intereseaza pe vreo cineva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anutza o sa ma uit după studiul de la tine, sigur l-am citit și atunci dar nu prea atenta ca am încredere în voi și nu mai aveam putere sa înțeleg. Are si dr. Sher un articol, l-am citit.

Dar pt ca B a zis ca celulele alea 31 low ale mele ajuta la sarcina, și ca alea brigh (a specificat alea high din analiza mea) ar dauna m-a băgat în ceata . Ma gândeam ca ori doctora, ori voi ați făcut confuzia de traducere.

Găseam ieri numai studii cu denumirile "dim bright" și nu știam care sunt "low" și care "high" cf analizei mele cu "low high". Bănuiam dar voiam sa vad scris. Am găsit pana la urma un studiu unde scria cum se mai numesc, low= dim și high=bright. 

Uite,  B nu mi-ar face Intralipid, nu cred ca mi-ar da nimic, ca a zis ca nu am probleme cu Nk-urile ca alea 31 e normal sa populeze uterul și ca alea 4% ar dauna dacă ar fi multe, dar sunt puține. Deci a zis pe dos.

Sper sa imi faca Tayfun tratament pt imunitate.

Stiu ca asta e important, e primul pas sa am ovo de calitate, eu sper sa am vreo doua ovo. Iau și eu vitamine cat pot. Apoi dacă obtin embrion bun sau embrioni și nu am implantare o sa pun pe seama autoimunitatii.

Am vorbit mult cu B, chiar era sigura de ce spunea ca nu am probleme deloc cu NK nici din sânge,  nici din uter. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anutza o sa ma uit după studiul de la tine, sigur l-am citit și atunci dar nu prea atenta ca am încredere în voi și nu mai aveam putere sa înțeleg. Are si dr. Sher un articol, l-am citit.

Dar pt ca B a zis ca celulele alea 31 low ale mele ajuta la sarcina, și ca alea brigh (a specificat alea high din analiza mea) ar dauna m-a băgat în ceata . Ma gândeam ca ori doctora, ori voi ați făcut confuzia de traducere.

Găseam ieri numai studii cu denumirile "dim bright" și nu știam care sunt "low" și care "high" cf analizei mele cu "low high". Bănuiam dar voiam sa vad scris. Am găsit pana la urma un studiu unde scria cum se mai numesc, low= dim și high=bright. 

Uite,  B nu mi-ar face Intralipid, nu cred ca mi-ar da nimic, ca a zis ca nu am probleme cu Nk-urile ca alea 31 e normal sa populeze uterul și ca alea 4% ar dauna dacă ar fi multe, dar sunt puține. Deci a zis pe dos.

Sper sa imi faca Tayfun tratament pt imunitate.

Stiu ca asta e important, e primul pas sa am ovo de calitate, eu sper sa am vreo doua ovo. Iau și eu vitamine cat pot. Apoi dacă obtin embrion bun sau embrioni și nu am implantare o sa pun pe seama autoimunitatii.

Am vorbit mult cu B, chiar era sigura de ce spunea ca nu am probleme deloc cu NK nici din sânge,  nici din uter. 

 

 

Maru, esti sigura ca nu face? Uite ce scrie o fata de pe alt forum:

 

 

Buna fetelor,

Revin si eu cu vesti, din pacate proaste. 

Am terminat cu procedura de FIV si pot spune ca totul a decurs ca la carte. Am facut endo injury, procedura despre care citisem aici pe forum ca ar creste sansele de implantare. Pe urma la protocolul de stimulare am raspuns bine, am avut 13 ovocite recoltate, 10 marture, 9 embrionasi din care in final am congelat 3 de ziua 3 si am transferat 2 blastocisti in ziua 5, pe 4 februarie. Dupa punctie, am luat 4Utrogestan+2Duphaston, 2cp Medrol, Clexane 0,4, Vitamie si am facut si 3 perfuzii Intralipid, de care am citit tot aici pe forum ca ajuta la implantare, mai ales cand sunt probleme imunologice, cum se pare ca sunt la mine...Mi-a mai dat si Gonapeptyl, una a doua zi dupa tranfer si una a 5a zi, mi-a spus din nou ca ajuta la implantare.

In ziua 10 post ET am facut primul Beta 25.63 iar azi, ziua 12 a scazut la 19.09

Nici nu mai am cuvinte...nu am plans, dar parca nu ma mai simt, parca sunt detasata de corpul meu, de emotiile mele, parca nu mai am simturi.... probabil o sa treaca. 

Ma obsedeaza intrebarea ce voi face in plus de acum incolo? ce mai pot incerca mai mult de atat? inca nu stiu.... inca nu am putere sa mai ma documentez sau sa mai intreprind ceva...probabil timpul le va aranja pe toate...

 

 

Deci, i-a facut NK-uri si i-a facut si intralipid printre altele. Amu eu am o teorie, dar cum nu vreau sa sufar de teoria conspiratiei ma abtin. [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

      [hia]

    Ce doctoras tanar gasisi d-na Moon?Ti secret sa-ti speli numai tu ochii?!

    Maru eu am experimentat crescutul oualor pe drumuri fara somn,papa,apa prea multa...dar eram mai tanara:)).Plecam pe la 4.30dimi ca sa fim la 8-9 la clinica,seara ajungeam la 8-9acasa franta,dar nu conduceam eu.De crescut au crescut...de prins nu s-au prins:(((.

     Eu am avut un vis ciudat:trebuia sa nasc...dar nu aveam burta deloc si ma uitam pe un geam in sala de nasteri sa vad care e bebele meu...desi inca nu nascusem.Cred ca am luato razna [:-)))]

     Moon cum am zis si eu sunt dr care fac anumite chestii doar anumitor paciente...pe baza a carui criteriu sunt selectate?!...nu se stie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...