Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

imi/ne lipseste ceva...


Recommended Posts

[Greu merge site-ul pe telefon...]

 

Lea, nu am vrut sa te intristez, eu as vrea doar sa-ti dai seama ca tu nu gresesti, si ca e absolut firesc sa ai niste asteptari, sa iti doresti sa fii respectata, apreciata si sa ai parte de un minim de corectitudine si echitate.

 

Poate nu e totul pierdut, dar trebuie cumva ca sotul tau sa inteleaga niste lucruri si sa isi schimbe atitudinea. Poate sa discutati serios, sau sa mergeti la consiliere, sunt niste variante de incercat. Ar fi pacat sa se duca de rapa totul, mai ales ca si copiii au o relatie atat de frumoasa... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 295
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

daca faci din iubire nu ai nevoie de multumire.  dar chiar asa ce inseamna a iubi?

 

Parerea mea este ca orice om care nu renunta la cele lumesti si iubeste are nevoie de multumire. Ca asa functionam noi, oamenii.

 

Ce spui tu acolo, ca iubirea merge si fara multumire, e motiv de despartire/divort.

 

Nu vad rostul filosofiei despre iubire.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca orice om care nu renunta la cele lumesti si iubeste are nevoie de multumire. Ca asa functionam noi, oamenii.

 

Ce spui tu acolo, ca iubirea merge si fara multumire, e motiv de despartire/divort.

 

Nu vad rostul filosofiei despre iubire.

nu-l vezi tu , asta nu inseamna ca nu putem vorbi . 

 

oamenii functioneaza cum au fost invatati de alti oameni. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"daca faci din iubire nu ai nevoie de multumire"

 

Serios ? Eu cred ca iubirea inseamna in mare masura empatie si respect fata de partener, fata de ceea ce face el in relatie si in afara ei.

 

Oricum, ma bucur sa vad ca nu sunt singura care gandeste ca nu e OK sa nu primesti - hai sa nu spunem "multumire"  - dar macar intelegere din cealalata parte. Minus copiii, am fost exact in situatia Leei - din pacate nu s-a terminat bine. Dar stiu ca as proceda la fel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, amandoi avem aceeasi varsta (eu chiar putin mai in varsta :-)) ) , si si eu visez sa ma arunc pe canapea cand vin de la serviciu; numai ca fetita mea are nevoie de atentie, mai e una alta de aranjat, trebuie sa mancam...

Fizic nu sunt obosita, l-as mania pe D-zeu sa ma plang dar ma "plang" pt ca am senzatia ca tot trebuie dat dar de primit... mai greu. Daca eu ca-l iubesc, trebuie sa ofer de ce invers nu se aplica? sau trebuie sa ma multumesc cu declaratiile? e simplu de vorbit

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"daca faci din iubire nu ai nevoie de multumire"

 

Serios ? Eu cred ca iubirea inseamna in mare masura empatie si respect fata de partener, fata de ceea ce face el in relatie si in afara ei.

 

Oricum, ma bucur sa vad ca nu sunt singura care gandeste ca nu e OK sa nu primesti - hai sa nu spunem "multumire"  - dar macar intelegere din cealalata parte. Minus copiii, am fost exact in situatia Leei - din pacate nu s-a terminat bine. Dar stiu ca as proceda la fel.

In momentul in care faci un lucru si astepti sa primesti ceva in schimb nu e ok cu tine, inseamna ca nu esti echilibrat emotional.

Cand iubesti, iubesti si atat! Nu stepti sa fii iubit si nu astepti multumiri pentru iubirea ta.

Sa astepti ceva la schimb inseamna ca puterea nu e la tine, e ca si cum astepti ca cel de langa tine sa te faca fericit. 

 

Autoarea topicului e nemultumita ca sotul sau nu raspunde exact asteptarilor ei. Dar el are alt ritm si alte nevoi, diferite de ale ei. Deci, cine greseste? Greseste el ca traieste asa cum simte sau ea ca-si calca pe suflet si face compromis dupa compromis, poate poate, sotul isi da seama ce mult il iubeste ea si ce multe sacrificii face pentru el?

 

Totul in viata noastra este o alegere.

Pana la urma, pentru ca esenta topicului acestuia e lipsa fericirii in cuplu a autoarei, indraznesc sa afirm ca fi fericit este o alegere personala a fiecaruia!

 

PS: Personal, nimic in viata nu mai fac pentru ca "trebuie", fac pentru ca "vreau". Asta inseamna alegere!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...