Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgărași drăgălași de Februarie 2016


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pai bebe George are in fiecare sapt cate un puseu de crestere ce dureaza vreo 3-4 zile? Se poate? Noaptea doarme destul de bine, are cam 2 treziri pe noapte. Este cand sta treaz cam 45 min (schimbat, alaptat), dar este cand sta si o ora jumate- 2. Iar cand doarme, e atat de scump... Ce sunete scoate :-). Este cand nu pot eu dormi de zgomotele ce le face in somn. :-) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noua ni s-a spus din spital sa il spalam zilnic in ceai de musetel sau apa fiarta si racorita cu un capacel de romazulan (extract de musetel). Fara alte produse. Si sa il dam cu ulei de parafina unde ii e uscata pielea. Asta pana la 3 luni, dupa aceea putem folosi produse pt bebe. Mi se pare cam exagerat... Am facut asa in prima sapt dupa externare. Am inceput apoi sa il spal in ceai de musetel cu wash gel de la DM in zona funduletului. Sincer, mi s-a cam acrit de fiert ceai... Incet o sa renuntam la ceaiul de musetel si vom folosi apa calda de la chiuveta cu un capacel de romazulan. Si vom folosi in continuare gelul de la DM pe tot corpul. Azi am citit ca uleiul de parafina nu ar fi tocmai bun, nu stiu ce sa cred. Acum, fiecare asistenta si medic cu parerea lui. Am prins probabil pe cineva de moda veche. Si noua nu ne iese intotdeauna treaba cu imbaiatul zilnic, incercam, dar nu reusim tot timpul, mai sarim cate o zi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, si noi mai sarim cate o zi. Nu te stresa!

Cat despre spalat, noi folosim apa de la chiuveta. Iar ca gel - de la Bioderma (asa au folosit si in spital si am vazut ca e ok). Mustella am inteles ca e ff buna, la fel si Sanosan... Depinde pretul la ele. Noi n-am apelat inca la metode cu ceaiuri sau tarate in apa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, ce stiti despre glicerina cu nistatina? Noua ne-a recomandat un dr pediatru ca e buna pt ciuperca alba din gurita - se pune pe suzeta de 5-6 ori pe zi si se da la bebe sa suga. Acum...nu mai conteaza ca pitica mea nu vrea suzeta sub nicio forma, insa a gustat solutia sotul si a zis ca e fff amara si sa nu-i mai dam copilului!! In plus, ni s-a eliberat de la farmacie fara niciun prospect...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Sofel si a mea are limb alba si eram convinsa ca e ciuperca, dar doctorita s zis ca doar daca are si pe interiorul obrajilor si pe cerul gurii...ea are doar limba.

Bineinteles ca aici nu se da nimic pentru asta.

A... aici se tine racoare in camera lui bb. in spital am inghetat de frig cat am stat cu ea 6 zile...nu stiu daca erau 18 grade in camera in care ii faceam baie...:-(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetele

 

Ieri am avut o zi oribila, dureri groaznice din cauza constipatiei, mi-a fost teama ca am facut hemoroizi. Am primit ceva supozitoare Cicatridine care au facut magie, azi deja ma simt mai bine. Abia am reusit sa-l alaptez ieri, am plans non stop :-( dar a trecut

 

Si noi facem baita la 2 zile cu apa de la robinet (as capia sa fierb si sa racesc atata amar de apa), de preferat pana e lumina afara, ii facem 23 de grade in camera. In apa de baie ii pune mama un ceai de musetel, e preferinta ei, nu strica oricum. Eu il spal cu sapun lichid de Castille de la Beleco ( cu gelurile si sapunurile ei ma spal si eu), doamna care le face are 4 copii si ii faceau dermatita atopica, pana s-a apucat ea sa le faca ea sapunuri naturale, sunt scumpe ca naiba dar sunt extrem de bune. Inainte de baie il masez un picut cu ulei de la mustella. Pe cap il dau o data la doua bai cu ceva sampon chicco, l-am primit din italia. Alternativ, doar apa din cadita.

 

I-am luat inaltator de cadita si azi a fost prima data cand nu a mai urlat la baie, cred ca nu-i placea sa-l tot tinem noi. L-am pus in ala si s-a balacit si el in voie. Ii mai dam pe Suzi sa molfaie, dar in general si noi respectam procedura de schimbat/ imbaiat/ orice altceva si apoi alaptat, tocmai ca sa nu vomeze.

 

Cafea beau fara cofeina, sa pot fura cate un somn peste zi, dar pediatra mi-a zis ca oricum o cafea normala pe zi nu-l afecteaza.

 

Pe limba i se aduna laptic, l-am dat si eu cu glicerina boraxata desi nu era nevoie, efectiv nu-mi placea cum arata. In caz de ciuperca (candida) se da glicerina cu medicament. I-am luat acum degetar de curatat limbuta si i-l dau sa-l molfaie, dar fara glicerina.

 

Maine ma duc la ecografie de san... nu stim de ce nu cedeaza placardul, doamna asistenta suspecteaza ceva infectie...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tantzica, ce este degetarul de curatat limba? Eu il curat in gurita o data la cateva zilecu glicerina boraxata. Am luat- o inainte sa ma internez in spital. Infasor in jurul aratatorului o compresa sterila si pun putina glicerina pe compresa, apoi ii curat limbuta. Bebe nu ia suzeta. Glicerina boraxata e dulce. Medicul de familie mi-a prescris glicerina boraxata cu nistatina sapt trecuta cand a fost la noi. O fi mai buna oare? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...