Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgărași drăgălași de Februarie 2016


Recommended Posts

Hello mamici! La multi ani cu intarziere celor care si-au serbat ziua numelui sambata/duminica, Eu cred ca am inceput de mastita, am o zona rozalie langa areola, cu noduli, tare si usor dureroasa + frisoane. Am incercat toate metodele (lecitina de 1200 mg, bebe pus cat mai des la sanul cu problema, masaj, comprese cu apa calda, varza), dar problema inca persista (de sambata seara a inceput). Voi ati avut astfel de probleme? [/quot

 

Da, si eu am facut asa-zisa febra a laptelui.

Cosmina, trebuie sa stai cu sanii sub dus fierbinte cat mai mult, apoi sa ii deblochezi manual, oricat de dureros este, deoarece sigur ti-a ramas infundat vreun canal. Inainte de a incepe, maseaza-i cu miscari circulare de la baza spre varf.

Multa sanatate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Hello mamici! La multi ani cu intarziere celor care si-au serbat ziua numelui sambata/duminica, Eu cred ca am inceput de mastita, am o zona rozalie langa areola, cu noduli, tare si usor dureroasa + frisoane. Am incercat toate metodele (lecitina de 1200 mg, bebe pus cat mai des la sanul cu problema, masaj, comprese cu apa calda, varza), dar problema inca persista (de sambata seara a inceput). Voi ati avut astfel de probleme?

Cosmina baga-te sub dus cat poti de fierbinte siaseaa zona pana isi da drumu si apoi te mulgi si pui bebele la san sa traga am patit si eu ca mi se intarea foarte tare sanul si numa sub dus isi dadea drumu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cosmina dusurile calde ajuta+pompa. Frtelor, puiul meu arr mucisori la greu, noi dcoatem o data pe zi, mi-e mila de el cat plange, voi de vate ori scoateti?
Filofteea si Carla are mucisori de se ineca cu ei am fost si la urgenta intr-o noapte,eu ii scot dimi atunci mi se pare ca are mai multi si la nevoie pe parcursul zilei mai,daca nu reusim cu pompita avem si batistuta bebelusului pt aspirator,Carla nu ii are in nasuc in fata ei ii curg in spate si de aia se ineca cu ei,maine avem programare la pediatra Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor de la ce a-ti facut febra laptelui\mastia?? Ii dati si lp in completare?

Nu cred ca are legatura cu laptele praf... eu am facut inceput de mastita cand alaptam exclusiv, efectiv era un canal infundat si s-a adunat laptic acolo. Vreo cateva zile am urmat si eu protocolul clasic: frunze de varza storcite :-) masaj inainte de alaptare, pompat la greu, comprese cu rivanol, dar cand s-a imputzit treaba m-am dus la ecograf, apoi la punctie (au scos 20 ml lapte blocat, dar curat, fara infectie) si preventiv augmentin 7 zile. De atunci am sanul curat si alaptez fara probleme.

 

Raducu a dormit bine azinoapte, nu a facut febra nici alte efecte secundare de la vaccin. Eu sunt adepta imunizarii, consider ca efectele benefice ale vaccinurilor pentru copilul meu depasesc riscurile. Asa ca le vom face pe rand pe fiecare.

 

Va pupacim si va dorim o zi linistita. Aici e urat si ploua, vreme de numarat bani (cine are) sau de facut copii (cine n-are) :-)

 

Pe mine ma mai asteapta o endoscopie cu anestezie generala, sunt in dilema acum daca sa mai sufar la stat sau sa dau un purcoi de bani si sa ma duc fara griji la privat...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Fetelor de la ce a-ti facut febra laptelui\mastia?? Ii dati si lp in completare?

 

Se intampla atunci cand sanul nu este golit complet in urma alaptarii;  ramane lapte in san care se solidifica.

Unele canale sunt intortocheate/rasucite si laptele iese greu din acea zona.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ale Ale asa are si bebele meu, mergem azi la pediatru dar parca n-as accepta vaccinul, mai ales daca are mucisorii astia. Aici se fac 3 vaccinuri acum, 2 injectabile (deci intepat de 2 ori azi) + unul pe gurita.

Vai dar nu poate sa faca 2in 1 cum ar veni sa nu il intape de 2 ori [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...