Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgărași drăgălași de Februarie 2016


Recommended Posts

 

 

Fetelor, voi cum extrageti mucisorii mai exact (cu pompa, cu aspiratorul nazal prin care se trage cu gura si aspiratorul nazal conectat la aspirator)? Stiu ca se pune ser fiziologic sau apa de mare sa se inmoaie secretiile. Dar cata? Ma intereseaza deoarece al meu nu sta sa ii bag in nas pompa. Am incercat saptamanile trecute sa trag cu gura prin aspiratorul nazal (oricum nu a iesit nimic) si asa am reusit sa conectez la nara. Nu se face numai in caz de muci, sau voi faceti si ca igiena zilnica/saptamanala? Am inteles de la medicul meu ca se face doar daca are muci, ca nu e bine umblat prea des ca se irita mucoasa.

Cate un puf de apa de mare in fiecare nara sau 1-2picaturi de ser in giecare nara sI o las putin sa stea sa se inmoaie si apoi trag cu pompita sau daca nu batista bebelusului conectata la aspirator

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Buna mămici,Ale cu mine ai nascut in aceeași zi...maine party fac prințesele 3 luni yuhuuu :).Legat de scaun si Aida face rar dar am discutat cu 3 medici pediatrii si toti mi-au spus același lucru: daca papa exclusiv lapte matern nu-i problema, prin urmare evitam administrarea de supozitoare.Vaccinarea un subiect intens dezbătut...cu siguranța toate am avut si vom avea inima cat un purice la fiecare vaccin. Raționamentul in cazul meu a fost simplu: reacțiile date de vaccin sunt discutabile însă repercursiunile bolilor Poliomielita, hepatita b, meningita, rotavirus etc etc nu sunt discutabile. Din păcate exista si efectele in caz de îmbolnăvire sunt grave. Si noi la 2 luni tot Infanrix am facut, acum urmează Rotarix( rotavirus). o zi plăcuta dragelor!

Chiar acum ma gandeam sa caut in urma sa gasesc cine a scris ca a nascut odata cu mine,ma bucur ca ai citit si ai raspuns ,da maine facem petrecerea de 3 luni [fiesta]  [fiesta]  [balo]  [balo]  [acor]  [acor]  [artif]  [artif]  [deziuata]  [deziuata] .Voi de unde santeti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buna mămici,Ale cu mine ai nascut in aceeași zi...maine party fac prințesele 3 luni yuhuuu :).Legat de scaun si Aida face rar dar am discutat cu 3 medici pediatrii si toti mi-au spus același lucru: daca papa exclusiv lapte matern nu-i problema, prin urmare evitam administrarea de supozitoare.Vaccinarea un subiect intens dezbătut...cu siguranța toate am avut si vom avea inima cat un purice la fiecare vaccin. Raționamentul in cazul meu a fost simplu: reacțiile date de vaccin sunt discutabile însă repercursiunile bolilor Poliomielita, hepatita b, meningita, rotavirus etc etc nu sunt discutabile. Din păcate exista si efectele in caz de îmbolnăvire sunt grave. Si noi la 2 luni tot Infanrix am facut, acum urmează Rotarix( rotavirus). o zi plăcuta dragelor!

De ce nu pot intra pe profilul tau?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roxana, eu pun cate o pic de ser sau apa de mare in fiec nara, in fiecare dimineata. poi, cu un betigas de urechi, subtire, ii sterg nasucul(dca vad mucisori uscati. Rasucesc un pic betigasul in nas si gata). eu stiu ca spayul nu e bun ptr copii asa mici, doar picaturi. Aspiratorul nazal il folosesc doar daca are mucisori multi de nu poate sa respire si se ineaca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ale asa mi-a zis si mie dr. sa curat mucisorii doar daca sunt, sa nu aspir altfel ca intretine aparitia secretiilor. Eu puneam spray si pompita de tras cu gura. Dar e spray pt bebei.

Asta cu vaccinurile, fiecare cu ce-l doare, in Rom ca nu sunt, aici ca le avem dar ne e frica.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ale scumpo suntem bine am fost la o plimbarica si acum l-am culcat ai fug sa fac curat si sa mananc ceva cami frica sa nu slabesc :)) in rest nimik nou.Si Dominik a primit 2 inlicioruse in acelasi timp si unul in gurita dar na noi am suferit putin... Va pup
Si noi am iesit la 12 afara e soare dar bate vantu acum santem in casa si Carla inca nu sa trezit doarme asa de bine ,2zile cat a fost urat afara si nu am iesit nu prea a mai dormit dupamasa simte lipsa aerului de afara sa speram ca vine vreme buna.Monika cum esti cu kg parca tineai o dieta?Eu nu am mai dat jos nimic stationez [batcap] Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ale asa mi-a zis si mie dr. sa curat mucisorii doar daca sunt, sa nu aspir altfel ca intretine aparitia secretiilor. Eu puneam spray si pompita de tras cu gura. Dar e spray pt bebei. Asta cu vaccinurile, fiecare cu ce-l doare, in Rom ca nu sunt, aici ca le avem dar ne e frica.

Nici eu nu aspir aiurea stiu ca favorizeaza inmultirea lor dar la Carla nu se vad niciodata in nasuc dar o aud eu cum face si credema ca scot destul de mult

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pt sfaturi mamici :) ... de sambata seara ma tot chinui cu toate metodele si parca doar azi incepe incet incet sa isi dea drumul. Doamne ajuta sa scap si de asta. 

 

O alaptez doar la san, o singura data i-a dat mami din biberon lapte muls de la mine, in rest din prima zi doar la piept papa. De la un timp a cam inceput de nu se mai trezeste sa pape noapte vreo 6/7/8 ore si cred ca din cauza asta s-au blocat canalele. Mai detensionam eu cu mana in timpul asta dar se pare ca nu a fost suficient. 

 

Tantzica multa sanatate iti doresc. Daca dispui de "purcoi-ul de bani" eu iti sugerez sa mergi la privat. Din fericire nu am fost internata in spital decat cand am fost bebe mic, deci nu stiu din proprie experienta cum este in spitalul de stat, dar am auzit mult prea multe povesti de groaza.

 

Legat de mucisori, eu ii scot aproapr zilnic pt ca vad ca are. Ii pun 2-3 picaturi de ser fiziologic in fiecare nara dupa care fac din servetele faciale un fel de filete de hartie. Reusesc sa ii scot foarte bine asa si nici nu o supar prea tare, nu plange, uneori chiar zambeste, cred ca ii place  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...