Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgărași drăgălași de Februarie 2016


Recommended Posts

Tadiana, Monika si eu ma mulg. Dar cu frica sa nu raman fara lapte sau Doamne fereste sa nu ii ajunga. Eu ma mulg o data sau de doua ori pe zi, din sanul din care tocmai a supt (daca simt eu ca nu l-a golit). Oare fac bine? Nu m-as mulge din celalalt san ca nu e plin si mi-e frica sa nu raman fara lapte pe cand vrea el sa pape. Eu nu am avut niciodata mult lapte, doar cat sa ii ajunga lui. Ne pregatim si noi incet de botez, pe 22 mai.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetelor, eu nu ma mulg deloc pt ca merg pe principiul sa nu ii transmit organismului mesajul ca ar fi nevoie de mai mult laptic decat suge fetita mea si sa nu stau cu sanii pietroi. Si o hranesc o masa la un san, o masa la celalalt san. Cred ca sunt variante si variante de hranit bebe si niciuna nu e gresita - depinde de fiecare mamica pe care o vrea sa o aplice, asa cum simte. Mi-e si frica sa zic, dar o zic :))) - noi papam de cateva zile cam la 3 ore, si ziua si noaptea. Asta inseamna ce ne-am facut si noi un "mini-program", ca suntem pe drumul cel bun. Sper!!! Iar noaptea... adoarme de pe la 8-9 si se trezeste la 3 ore sa pape.2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Tadiana, Monika si eu ma mulg. Dar cu frica sa nu raman fara lapte sau Doamne fereste sa nu ii ajunga. Eu ma mulg o data sau de doua ori pe zi, din sanul din care tocmai a supt (daca simt eu ca nu l-a golit). Oare fac bine? Nu m-as mulge din celalalt san ca nu e plin si mi-e frica sa nu raman fara lapte pe cand vrea el sa pape. Eu nu am avut niciodata mult lapte, doar cat sa ii ajunga lui. Ne pregatim si noi incet de botez, pe 22 mai.

Faci foarte bine. Din cate stiu eu, dupa ce copilul a supt, sanul trebuie golit complet cu pompa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si noi dormim destul de bine. Ziua doarme in vreo 4-5 reprize de maxim o ora. Ieri noapte a dormit de la 9 la 2 si de la 3 la 8. Azi noapte de la 9 la 5!!! Si de la 5:30 la 6:30. Sa nu aveti impresia ca eu dorm bine. Tot astept sa se trezeasca sa il schimb, sa ii dau sa manance. El a dormit f bine noaptea de la inceput, cu mici exceptii. Dar acuma e mult prea bine. In schimb, asa geme in somn, ca nu pot dormi de el :-). Fetelor, masa de la 5 dimineata e considerata masa de noapte? Eu am citit ca pana la 7 dimineata trebuie sa te comporti ca si cum ar fi noapte. Lumina difuza, vorbit in soapta, schimbat, papat. Atat. Ca sa se obisnuiasca ca la 7 incepe ziua.

 

Dar de ce il schimbi in timpul nopti? Face caca sau? Daca nu face caca te sfatuirsc sa nu ii mai perturbi somnul cu schimbatul scutecului...iar daca geme il doare burtica punel sa doarma pe burtica ...al meu numa asa doarme de o luna jumate deja ...eu roleta o trag tot asa in jur de 7 8 cand merg si eu sami fac cafeaua si sunt pregatita sa imi dau trezirea :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am stat niciodata cu sani pietroi :)) daca mam muls mam muls si atat nu sa schimbat nimik pt ca atunci cand nu o mai faci se regleaza la loc productia pt ca bebe suge mult mai tare decat pompa si sannul fiind stimulat de bebe stie cat sa produca...eu inainte scoteam 200ml p noapte din ambi sani si acum 60-90 ml dintrun san per noapte ...probabil ca nu pompez eu suficient ca sa iasa tot caci simt ca sanul inca e plon dar la pompa nu mai iese nimic...noaptea ii dau repet o singura txitzi si suge 5 min si somn cred ca suge mai mult de sete noaptea iar el nu se trezeste efectiv ci incepe sa se foiasca prin somn fiind pe burta il aud ma trezesc il pum io la san si inapoi in pat asta facem de 2x 3x pe noapte (pana la 5 6 dimi) poate daca las lasa sa se foiasca el defapt nu sar trezi si ar dormo cine stie cat....mai nou se dparme de pe la 8 9 seara pana la 1 deci ff bn 4.5 5 ore prima tura apoi tot cate 2.5:)

 

Eu tot grasa sunt si ma ia plansu si depresia o sa fiu o mireasa oribila :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Dar de ce il schimbi in timpul nopti? Face caca sau? Daca nu face caca te sfatuirsc sa nu ii mai perturbi somnul cu schimbatul scutecului...iar daca geme il doare burtica punel sa doarma pe burtica ...al meu numa asa doarme de o luna jumate deja ...eu roleta o trag tot asa in jur de 7 8 cand merg si eu sami fac cafeaua si sunt pregatita sa imi dau trezirea :)

In general il schimb noaptea. Sunt sanse 50/50 sa aiba caca. Insa de fiecare data se lasa cu scandal... Fara exceptie. Stiu ca mai bine ar fi sa nu il schimb, sa nu se trezeasca de tot, dar mi-e sa nu se irite daca face caca.

Eu il las pe burtica sa doarma doar ziua cat il pot supraveghea... Desi isi tine f bine capul. 

Monika, vei fi o mireasa superba! :-*

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tadiana, felicitari pt prima noapte de soooom...si pentru super productie!

Asa ceva nu am avut nici in zilele mele bune cand il alaptam pe fiu meu doar cu lapte muls (lucram).

La maria is la Elena nu m-am mai muls deloc tot de teama sa nu-mi prduc prea mult lapte....prea mult lapte nu e deloc o bucurie.

 

 

Am avut o zi minunata numai pe afara la plimbare!

 

 

Pupici!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...